“TEPEDEKİ”YETKİLERSORUNU

EŞREF ÇETİNEL

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Öteden beridir aslında “işlevi” çok daha etkin ve yetkin olması gerekirken, Anayasamızın tanıdığı ve izin verdiği oranda görev yapan “cumhurbaşkanlarımız,” hükümetlerin sahip oldukları yetkiler karşısında etkisizleşirlerken; “siyasi sorunun” ise “tek yetkili ve sorumlu makamı” haline geldiler!

Kendini Kıbrıs siyasi sorununa adamış Denktaş için devletin tepesindeki bu “görevler paylaşımı” olağan sayılıyordu da sonrası Cumhurbaşkanlarımız dönemleri için ayni yargıya varamıyoruz..

Kİ itiraf etmeliyiz: Eğer siyasi sorunla ilgili müzakereler ve çalışmalar olmasaydı “cumhurbaşkanlarımız” mevcut anayasaya göre makamlarında işsizlikten esnemekten başka bir iş yapamayacaklardı!

FAKAT Cumhurbaşkanlığı makamının bu “anayasal yetkisizliğine” karşın Kıbrıs siyasi sorunu nedeniyle kazandığı “yetki ve sorumluluk” hem çok “büyüktür” hem çok “önemlidir!” Çünkü “makama” Kıbrıs Türk halkının siyasi kaderi yüklenilmiştir.”

Buna karşılık Cumhurbaşkanımızın “siyasi sorunla” kazandığı “yetkisi” bu kez de siyasi partilerimizi “yetkisizleştirmiştir!”

Nitekim siyasi partilerimiz müzakereler sürecinde ancak Cumhurbaşkanımızın zaman zaman bilgilendirmeleri oranında bilgi sahibi olmaktadırlar..

OLAY neden hatırıma geldi? UBP’nin yeni genel başkanı Ersin Tatar göreve geldi geleli sık sık Kıbrıs siyasi sorunuyla ilgili görüşlerini açıklamaktadır..

Bu görüşlerin Sn. Akıncı’nın görüşleriyle örtüştüğünü söylememiz mümkün değildir.

Mesela Tatar son demecinde “Kıbrıs’ta artık bir ortaklık Cumhuriyetinin kurulamayacağının ortaya çıktığını, dolayısıyla yeni bir siyasetin ortaya konması gerektiğini” söylüyor…

ŞİMDİ asıl meseleye geleyim: Sorunla ilgili tek yetkili oluş görevindeki Sn. Akıncı için kendi toplum katlarından neşet eden bu tip “görüşlerin” çok ciddiye alındığını sanmıyorum.

Nitekim geçmiş iktidarlardan biliyoruz, KKTC’nin Dışişleri Bakanları bile “müzakereler” safhasında soruna müdahil değillerdi! Bugün de farklı değildir durum!

O zaman sorulmalıdır ama: “Sn. cumhurbaşkanlarımızın yetki ve sorumluluğunda yürütülen müzakereler süreci “politikası” itibarıyla ne kadar “ulusaldır,” bu yetki ve sorumluluk parçalanmaları Kıbrıs Türk halkının ne kadar faydasınadır?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.