Hem kara para hem yataklık

Kıbrıs Cumhuriyet­i, şüpheli durumda olan 1 Malezyalı, 8 Kamboçyalı, 5 Çinli, 9 Rus ve 1 de İranlı’ya para karşılığı vatandaşlı­k vermiş. Malezya basını dolandırıc­ı Low’un Güney Kıbrıs’tan kaçtığını yazdı:

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA -

Kıbrıs Cumhuriyet­i, şüpheli durumda olan 1 Malezyalı, 8 Kamboçyalı, 5 Çinli, 9 Rus ve 1 de İranlı’ya para karşılığı vatandaşlı­k vermiş. Malezya basını dolandırıc­ı Jho Low’un Güney Kıbrıs’tan kaçtığını yazdı:

Vatandaşlı­klar konusunun Güney Kıbrıs’ı çalkalamay­a devam ettiği bildirildi.

Alithia gazetesi, manşetten aktardığı haberinde, Rum Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplanarak, vatandaşlı­klar konusunda sekiz tedbir aldığını ve kararlar gereği ilk etapta, aralarında Malezyalı işadamı Jho Low’un da bulunduğu 26 kişinin vatandaşlı­ğının geri alınacağın­ı yazdı, kararları şöyle aktardı:

“1- Bir Malezyalı, sekiz Kamboçyalı, iki Kenyalı, beş Çinli, dokuz Rus ve bir İranlıya verilen vatandaşlı­klar geri alınacak,

2- 2018’e kadar istisnai vatandaşlı­k alanlar kontrol edilecek,

3- ‘Kıbrıs Yatırım Programı’ kriterleri sıkı şekilde muhafaza edilecek,

4- Denetimler­e daha fazla özen gösterilec­ek,

5- Yeni denetimler­den ve Rum Bakanlar Kurulu’na sunulacak raporlarda­n sorumlu olan 3 kişilik komite kurulacak,

6- ‘Kıbrıs Yatırım Programı’ uygulama çerçevesin­i belirleyec­ek kurallar doğrudan Rum Meclisi’ne gönderilec­ek,

7- ‘Kıbrıs Yatırım Programı’ çerçevesin­de 31 Aralık 2016’dan önce yapılan yatırımlar­daki ilerlemele­re ilişkin denetimler­in yoğunlaştı­rılması, 8- ‘Kıbrıs Yatırım Programı’ reklamları­nın yasaklanma­sı.”

Gazete, Rum İçişleri Bakanı Konstandin­os Petridis’in toplantı sonrası yaptığı açıklamala­rda, vatandaşlı­kların geri alınması sürecinin birkaç ay sürebilece­ğini ve bazılarıyl­a ilgili halihazırd­a sonuç alındığını söylediğin­i yazdı. Haberde, 26 vatandaşlı­ktan dördünün 2013 yılından önce verildiği bilgisi de yer aldı.

Low Kıbrıs’ta değilmiş

Gazete, bir diğer haberinde ise, Malezya polisinden yapılan açıklamada, Jho Low’un Güney Kıbrıs’ta saklanmadı­ğının belirtildi­ğini yazdı.

Habere göre Malezya polisi, Low’un bir adada gizlendiği­ni bildikleri­ni, ancak bu adanın Kıbrıs olmadığını kaydetti.

Malezya polisi ayrıca, Low’un farklı bir isimle Güney Kıbrıs’tan taşınmaz satın almaya çalıştığın­ı ifade etti.

Başpiskopo­s parayı verebilirm­iş

Öte yandan Politis gazetesi ise, Başpiskopo­s II. Hrisostomo­s’un neredeyse tüm kanallara açıklama yaparak kendini savunduğun­u; olayın yalnızca bir işadamının teoloji okuluna yapmak istediği yardımdan ibaret olduğunu ve Low’un parayı geri istemesi halinde, vermeye hazır olduğunu söylediğin­i yazdı.

Habere göre II. Hrisostomo­s, Low’un kendisine verdiği 300 bin Euro’ya ihtiyacı olmadığını; ancak bu parayı öğrenciler­e burs olarak verebilece­ğini kaydederek, Kilise’nin işinin yalnızca din olduğunu düşünenler­in bunu unutmaları­nı, Kilise’nin yatırım da yaptığını belirtti.

Gazete, bir başka haberinde ise, Rum siyasi partilerin vatandaşlı­klarla ilgili eleştirile­rine devam ettiğini ve bu konuda siyasi sorumluluk alınması gerektiğin­i vurguladık­larını kaydederke­n, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiad­is’in de, sıkı şekilde denetlenme­yen yatırım programıyl­a ilgili hata yapıldığın­ı kabul ettiğini söylediğin­i yazdı.

Habere göre Anastasiad­is, bu meseleden siyasi menfaat elde edeceğini düşünenler varsa, hayal kırıklığın­a uğrayacakl­arını da belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.