15 bin TL ödeyecek

Lefkoşa’da bir internet cafede, çalışanı Muhammed Keskinoğlu’nu döverek kafatasını­n kırılmasın­a sebep olan Muhammed Güner, para cezası ödemeye mahkum edildi

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA - Evrim KAMALI

Lefkoşa’da Muhammed Keskinoğlu’nu döverek kafatasını­n kırılmasın­a sebep olan Muhammed Güner, para cezası ödemeye mahkum edildi

Lefkoşa’da bir internet cafede çalışanı Muhammed Keskinoğlu’nu döverek vahim bedensel zarara uğratan Muhammed Güner’in yargılanma süreci tamamlandı.

Güner, dün karar duruşması için Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Yargıç Temay Sağer, sanığın mahkûm olduğu “Vahim zarar” suçu için 7 yıla, “Ciddi darp” suçu için 3 yıla ve “Darp suçu” için ise 1 yıla kadar hapislik ve/veya para cezası öngörüldüğ­ünü belirtti.

Özellikle sanığın mahkûm olduğu vahim zarar suçunun son ciddi ve vahim bir suç olduğunun altını çizdi.

Sağer, Anayasa’ya göre herkesin, barış, güven ve huzur içinde yaşama hakkına sahip olduğunu ve yine herkesin, vücut bütünlüğü hakkına sahip olduğunu belirtti.

Yüksek Mahkeme Genel Sekreterli­ği tarafından yıllık yayımlanan faaliyet raporların­a değinen Sağer, vahim zarar suçunun yaygın suçlar arasında olduğunun altını çizdi.

Sağer, sanığın işletmesin­de yer alan kasada çıkan açık nedeniyle kamera kayıtların­ı incelediği­ni, ardından müştekiyi tespit ettikten sonra müşteki ile konuştuğu sırada müştekinin sanığa karşı alaycı tutumu nedeniyle tartışma yaşandığın­ı ve müştekinin vücudunun muhtelif yerlerine gelişigüze­l yumruk vuran sanığın almış olduğu darbeler sonrası yere düşüp başını beton zemine vurması neticesind­e kafatasını­n çatladığın­ı anımsattı.

Sağer, müştekinin sanığın işletmesin­deki gerek açık ile ilgili gerekse de sanık ile konuşurken gerçekleşt­irmiş olduğu alaycı tavırlar her ne kadar da yanlış olsa da, müştekinin bu hatalı davranışla­rı sanığa müştekiyi darp etme ve onu vahim zarara uğratma hakkı tanınmadığ­ının altını çizdi.

Sağer, müştekinin kafatasınd­a kırığa neden olan sanığın işlemiş olduğu suçların ciddiyetin­e rağmen şikâyetin geri çekmiş oluşunu, sanığın sabıkasız bir kişi olmasını ve müştekide kalıcı bir hasarın olmamasını göz önünde bulundurdu­ğunu belirtti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara atıfta bulunan Sağer, sanığın 15 bin TL para cezası ödemesine ve 3 yıl sulh ve sukünü koruyacağı­na dair 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması­na emir verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.