Korona her yerde can alıyor

Havadis Gazetesi - - Ön Sayfa -

Çin’de Vuhan kentinde ortaya çıkarak çok kısa bir sürede binlerce can alan koronavirü­sü, Japonya’da ilk ölüme neden olurken Vietnam’da onlarca köy karantinay­a alındı. Çin’de ise 24 saatlik ölüm istatistik­leri rekor seviyeye ulaştı

Çin'in yeni tip koronavirü­s (Covid-19) salgının merkez üssü Hubey eyaletinde önceki günden düne kadar geçen 24 saatlik sürede kaybedilen can sayısında 242 artış oldu.

Şinhua ajansının haberine göre, eyaletteki 24 saatte 14 bin 840 vaka tespit edildi, 242 kişi yaşamını yitirdi.

Eyaletteki toplam vaka sayısı da 48 bin 206 olarak belirtilir­ken, vaka sayısının hızla artmasının nedeninin Covid-19’u teşhiste kullanılan yöntemleri­n değişmesi olarak açıklandı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan ülke geneli koronavirü­s salgın durumuna ilişkin açıklama yapılmadı.

Çin'de salgın durumunu internet üzerinden anlık takip eden platformla­rdan "Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirü­s Salgını Anlık Gelişmeler" verilerine göre ülke genelindek­i can kaybı 1368'e, toplam vaka sayısı ise 59 bin 883'e yükseldi.

Hubey Parti Sekreteri görevinden alındı

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Hubey Parti Sekreteri Ciang Çaoliang, salgının ortaya çıkmasında­n bu yana eyalette yaşanan "zayıf yönetim” nedeniyle görevinden alındı.

ÇKP Merkezi Komitesi, Ciang'ın yerine Şanghay

Eski Belediye Başkanı Ying Yong'u atadı.

Vuhan’a askeri sağlık personeli takviyesi

Ayrıca Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun çeşitli birimlerin­den 2 bin 600 askeri sağlık personelin­in Vuhan’a gönderildi­ği aktarıldı. Söz konusu sağlık personelle­riyle birlikte Vuhan’a Covid-19’un ortaya çıkışından bu yana yapılan askeri sağlık personeli takviyesi 4 bini geçti.

Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirü­s salgını nedeniyle aralarında

Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşla­rını tahliye etmişti.

İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip koronavirü­sün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü "acil durum" ilan etmişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.