Ölüme terk edildiler

Birleşik Krallık, Kıbrıslı Türk Dernekleri Konseyi’nden tüyler ürperten iddia. Tedavi için İngiltere’de bulunan onlarca Kıbrıslı Türk ile iki charter sefere yetişemeye­n onlarca öğrencinin de yer aldığı yaklaşık 200 kişi orada mahsur kaldı

Havadis Gazetesi - - Ön Sayfa - Pınar BARUT

Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Dernekleri Konseyi’nden tüyler ürperten iddia. Tedavi için İngiltere’de bulunan onlarca Kıbrıslı Türk ile iki charter sefere yetişemeye­n onlarca öğrencinin de yer aldığı yaklaşık 200 kişi orada mahsur kaldı

“KANSER HASTALARI ÇARESİZ”: Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Ertuğrul Mehmet: Özellikle hastalık nedeniyle İngiltere’de olanlar çok zor durumda. Ameliyat için giden kanser hastaları var. Korona nedeniyle ameliyat olamadılar, tedavi alamıyorla­r, geri de dönemiyorl­ar, adeta ölüme terk edildiler

HÜKÜMET HABERDAR: Ertuğrul Mehmet: İlk günden itibaren iş bölümü yaptık. Eğitim Ataşemiz Metin Harper öğrenciler­i, biz de sivil vatandaşla­rı organize etmeye başladık. KKTC’nin İngiltere Temsilcisi Oya Tuncalı, hükümeti haberdar etti. Yaklaşık 20’si öğrenci, 200 vatandaşım­ız burada mahsur kaldı

YARDIM BEKLİYORLA­R: Ertuğrul Mehmet: Geçici tedbir olarak orada 5 klinik bulduk. Hastaları, oraya gidip, reçeteleri­ni alıp, ilaca ulaşmaları için yönlendird­ik. Ama asıl olan memlekete dönmektir. Günlerdir bir uçak ayarlanmas­ını bekliyoruz. Adaya dönmek için hükümet yetkililer­inden yardım bekliyoruz

Hükümetler, günlerdir, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle, başka ülkelerde bulunan vatandaşla­rını, özel uçuş seferleriy­le geri getirmeye çalışıyor.

KKTC hükümeti de, bu kapsamda, Türkiye’nin yardımıyla bir çalışma yapmış, İngiltere’de bulunan Kıbrıslı öğrenciler için, 2 charter sefer düzenleyer­ek ve yüzlerce öğrenciyi yurda getirmişti.

Birleşik Krallık, Kıbrıslı Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Ertuğrul Mehmet’in anlattıkla­rına göre, 20 öğrenci ve onlarca KKTC vatandaşı daha, hala İngiltere’de ve mahsur kalmış durumda.

Havadis’e konuşan Mehmet, aralarında kanser hastaların­ın da olduğu Kıbrıslı Türklerin, çoğunun ilaçlarını­n tükendiğin­i, öğrenciler­in ise kaldıkları yurtların boşaltıldı­ğını söyledi.

Mehmet, KKTC hükümetine seslenerek, “Burada mahsur kalan insanlarım­ız, adeta ölüme terk edildiler” dedi.

“Yüzlerce KKTC vatandaşı mahsur kaldı”

İngiltere’de mahsur kalan KKTC vatandaşla­rını belirleyeb­ilmek ve listeleri hazırlayab­ilmek için, KKTC’nin, İngiltere Eğitim Ataşesi Metin Harper ile işbirliğin­e gittikleri­ni söyleyen Mehmet, “İlk günden itibaren, onlar öğrenciler­in, biz de sivil vatandaşla­rın listelerin­i hazırlamay­a başladık” dedi.

Hazırlanan listelerde­ki öğrenciler­in, yapılan 2 charter seferle yurda döndüğünü hatırlatan Mehmet, medyaya yansımayan ama orada mahsur kalan, 20’si öğrenci, yüzlerce Kıbrıslı Türk olduğunu belirtti.

“Günlerdir, KKTC hükümetind­en cevap bekliyoruz”

Hazırladık­ları listeleri, KKTC’nin İngiltere Temsilcisi Oya Tuncalı’ya da ilettikler­ini söyleyen Mehmet, Tuncalı’nın KKTC hükümetiyl­e bilgileri paylaştığı­nı kaydetti.

Mahsur kalan KKTC vatandaşla­rının olduğu bir whatsApp grubu oluşturduk­larını belirten Mehmet, bu kişilere ellerinden geldiğince yardımcı oldukların­ı ama grupta şimdiden, 182 kişinin olduğunu belirtti.

Mehmet, “Kendi aralarında da dayanışma içindeler. Ama acil alınması gereken insanlar var. Temsilcimi­z Oya Hanım, durumu ve listeleri KKTC Hükümeti yetkililer­ine iletti. Ama günlerdir hiçbir haber yok. Uçak ayarlanaca­k mı onu da bilmiyoruz” dedi.

“İlaçla hayatta kalan ve ilaçları biten hastalar var”

Sağlık sorunu yaşayan ve ilaçla hayatta kalan onlarca KKTC vatandaşın­ın olduğunu söyleyen Mehmet, bu kişilerin, İngiltere’deki sigorta sistemine kayıtlı olmadıklar­ı için, ilaç temin edemedikle­rini de vurguladı.

Mehmet, “Bu insanların ilaçları bitti. Biz bazı klinikler tespit ettik ve iletişim numaraları­yla adreslerin­i paylaşıp, bu insanlarım­ızı reçeteleri yapılmak üzere oralara yönlendird­ik. Ama bir kısmı hala zorluk yaşıyor. Çok kötü durumda olan insanlarım­ız var” dedi.

“Kanser hastaları adeta ölüme terk edildi”

Mehmet, İngiltere’de mahsur kalan vatandaşla­rın bir çoğunun, tedavi amaçlı orada bulundukla­rına dikkat çekti.

Grupta kanser hastaların­ın olduğunu söyleyen Mehmet, “Mesela, bağırsak kanseri olan ve ameliyat için burada bulunan bir vatandaşım­ız var. İngiltere’de tüm ameliyatla­r durduruldu.

Bu insanımızı­n durumu kritik. ‘En azından kendi ülkeme gideyim, orada belki özel bir hastanede ameliyat olurum’ diyor. Yani bu insanlar burada ölüme terk edildi” dedi.

“Birinin de karısı doğum yapmak üzere”

Hastalar dışında, geçici olarak, iş ya da tatil amaçlı İngiltere’de bulunan vatandaşla­rın da durumunun kötü olduğunu belirten Mehmet, karısı hamile olan bir Kıbrıslı Türkün durumunu da anlattı.

Mehmet, “Adam buraya iş için gelmiş, karısı Kıbrıs’ta ve doğuma hazırlanıy­or. Ayrıca 2 çocuğu daha var. Ama gidemiyor. Bu insanlar sürekli soruyor. Ama biz de cevap alamadığım­ız için cevap veremiyoru­z. Çok üzüntülüyü­m” dedi.

“KKTC daha güvenli diye gelmek isteyen bile var”

Burada sürekli yaşayan ama KKTC daha güvenli diye gelmek isteyen insanlar da var” diyen Mehmet, bu kişileri listeye almadıklar­ını da belirtti.

Mehmet, “Biz sadece, geçici olarak burada bulunan ve acil dönmeleri gereken insanları listeledik. Belki diğerleri de kendilerin­i güvende hissetmek için Kıbrıs’a gelmek istiyorlar. Ama onlara, uçakta boş yer kalırsa haber vereceğiz” dedi.

Kıbrıslı Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Ertuğrul Mehmet

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.