Cocuk anneyi 'alıkoymakla su clanan’ Zanlı Okutan, teminatala serb est

Kıbrıs Postası - - Baş Sayfa - Haber: Cansu Yarışan

Girne’de ‘çöp ev’ diye adlandırılan bir evde, 2 yaşındaki çocuğuyla hamile olarak bulunan ve Lapta’da huzurevine yerleştirilen 15 yaşındaki M.B.M ile Mağusa’da bir otelde bulunan zanlı Emin Okutan 16 yaşından küçük kızı alıkoyma” suçlaması ile dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı.

Zanlı Emin Okutan, aleyhindeki soruşturmanın tamamlanmasının ardından teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Girne’deki yaklaşık 8 ay önce kötü koşullar altındaki bir evde hamile olan ve yanındaki 1 çocuğuyla bulunan M.B.M. 4 ay önce ikinci çocuğunu dünyaya getirmişti. Bulunmasının ardından kadın doğum uzmanı ve adli tıp uzmanı tarafından muayene edilen ve Barış ve Ruh Sinir Hastanesi’nde yapılan doktor muayenesinin ardından yatılı olarak tedavi altına alınan M.B.M., daha sonra Lapta’da huzur evine misafir olarak yerleştirilmişti. Kimseye bir şey demeden huzurevinden kaçan M.B.M polisin yürüttüğü soruşturma sonrasında geçtiğimiz günlerde Mağusa’da bir otelde 22 yaşındaki Emin Okutan isimli bir genç ile birlikte bulunurken, Okutan polis tarafından tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. Aleyhinde 2 gün tutukluluk süresi temin edilen Okutan dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

“16 yaşından küçük kızı alıkoymak” suçlaması ile aleyhinde başlatılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından zanlı Okutan dün teminata bağlanarak serbest bırakıldı. 15 yaşındaki çocuk anne ise huzurevinde bulunduğu süre içerisinde bir takım ruhsal bozukluklar yaşadığı gerekçesi ile tedavi için Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılırken, 2 küçüğün ise devlet tarafından koruma altına alındığı edinilen bilgiler arasında.

Okutan hakkındaki soruşturma tamamlandı

Kalmakta olduğu Lafta huzurevinden 3 Mart 2018 tarihinde çocuklarını da yanına alarak yetkililere bilgi vermeden ayrılan M.B.M.’nin Mağusa’da faaliyet gösteren bir otelde önceki gün 22 yaşındaki Emin Okutan ile birlikte tespit edilmesi üzerine “16 yaşından küçük çocuğu alı- koymak” ile suçlanan Emin Okutan dün bir kez daha Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Lapta Polis Karakol’unda görevli polis memuru ifadesinde olayı anımsatırken, zanlı Okutan hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını açıkladı. Zanlı Okutan’ın poliste gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini belirten polis, Okutan’ın teminata bağlanmasını talep etti.

Kefalete bağlanarak serbest bırakıldı

Mahkeme zanlı Emin Okutan’ın yurt dışına çıkışını yasaklarken, kimlik pasaport ve seyahat belgelerine el konulması yönünde talimat verdi. KKTC vatandaşı 1 kefilin 30 bin TL kefalet senedi imzalamasına karar veren mahkeme, zanlı Okutan’ın da 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasını ayrıca haftanın 3 günü en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücutta bulunmasına emir verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.