BES hükümeti eleştirdi: “Sorunu Lefkoşa’ya taşımak konusunda tereddüt yaşamayacağız”

BES Başkanı Yalınkaya, yazılı açıklama yaparak, “Hükümet geçtiğimiz iki hafta içerisindeki duyarsız tutumunu sürdürmeye ve BES’ten kaçmaya devam ederse bu sorunu Lefkoşa’ya taşımak konusunda en ufak bir tereddüt yaşamayacağız” diye ifade etti.

Kıbrıs Postası - - Haber | Güncel -

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, yaklaşık iki hafta önce Başbakan Tufan Erhürman’la yapılan görüşmede, “Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan sorunlarla ilgili hükümetin öncelikle kısa, ardından ise uzun vadeli adımlar atacağı sözünü aldıklarını fakat bunun gerçekleşmediğini” kaydetti. Yalınkaya, “Hükümet geçtiğimiz iki hafta içerisindeki duyarsız tutumunu sürdürmeye ve BES’ten kaçmaya devam ederse, bu sorunu Lefkoşa’ya taşımak konusunda en ufak bir tereddüt yaşamayacağız” ifadelerini kullandı. Yalınkaya, BES Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın başbakanımız aynı görüşmede Belediye Emekçileri Sendikası’nı da mutlaka sürece dahil edeceklerini ifade etmişti. Ne yazık ki geçen bu iki haftalık süreçte hükümet ne mevcut sorunun çözümü ile ilgili bir adım atmıştır, ne de bu konuda bilgi almak isteyen sendikamıza bilgilendirme yapmıştır” ifadelerine de yer verdi. Yenierenköy’deki sorunların bir gün değil; bir saat dahi bekleyecek zamanı kalmadığını kaydeden Yalınkaya, seçim döneminde Yenierenköy’ü ziyaret edip “Hükümete gelmeleri halinde bu soruna acil çözüm bulacaklarını” vaat eden 4 siyasi partinin şu an hükümette olduğuna işaret etti.

Yalınkaya şöyle devam etti:

“Bizlerin beklentisi acilen kısa vadeli olan adımın derhal atılması, sonrasında ise uzun vadeli adım için planlamaların hızlıca yapılmaya başlanmasıdır. Bugün bu açıklamayı hükümete iki haftadır ulaşamadığımız için yapıyoruz. Hükümet geçtiğimiz iki hafta içerisindeki duyarsız tutumunu sürdürmeye ve BES’ten kaçmaya devam ederse bu sorunu Lefkoşa’ya taşımak konusunda en ufak bir tereddüt yaşamayacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

Öte yandan konuyla ilgili hükümet kanadından herhangi bir açıklama gelmemesi üzerine, Cumhuriyet Meclisi’nde dün gerçekleşen bütçe görüşmeleri sırasında meclisi ziyaret ettiğini belirten Yalınkaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ile karşılaştığını, durumu izah edip; Yenierenköy Belediyesi çalışanlarının ayaklanma sürecinde olduğunu anlattığını ifade etti. Yalınkaya, çalışanların ayaklanması durumunda sorumluluğun kimde olacağını Bakan Çeler’e sorması üzerine Çeler’in “Sizde” cevabını verdiğini iddia etti.

Yalınkaya, “Seçim döneminde ‘sorumluluk hükümettedir’ diyen bakanın bugün ’sorumluluk sizdedir’ demesi emekçilere ve bizlere yapılmış büyük bir hakarettir” diyerek tepkisini dile getirdi.

BES başkanı, kişisel sosyal medya hesabı üzerin- den gerçekleştirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün sabahın erken saatlerinde sendika olarak Yeniereköy’deki kriz ile ilgili iki haftadır hükümete ulaşamadığımız için basın açıklaması yapmıştık. Bilindiği üzere şu anda mecliste bütçe görüşmeleri var ve bizzat ben kalkıp meclise gittim ve kendime bir muhatap aradım. Mecliste karşılaştığım Çalışma Bakanımız Zeki Çeler’e durumu izah edip çalışanların ayaklanma sürecinde olduklarını ve bu durumun beni endişelendirdiğini, mutlaka hükümetin acilen adım atması gerektiğini söylerken, emekçilere bir şey olması halinde sorumluluğun kimde olacağını da sayın bakana sordum. Cevap olarak ise “Sizde” cevabını aldım!.. Yani Sayın Çeler 6 aydır evine ekmek götüremeyen emekçilerin isyan etmesi sonucunda oluşacak olumsuz bir olayda sorumluluk sendikadadır diyor!.. Seçim döneminde “Sorumluluk hükümettedir” diyen bakanın bugün “Sorumluluk sizdedir” demesi emekçilere ve bizlere yapılmış büyük bir hakarettir. Sanırım sayın bakan henüz oturduğu koltuğun ağırlığını kavrayabilmiş veya BES’in nasıl bir mücadele verdiğini kestirebilmiş değildir. Sıkıntı yok, diyaloğun bittiği yerde biz öğretici eylemlerimizle sayın bakanı aydınlatmasını biliriz. Zeki Çeler’in bu cevabının takdirini toplumumuza bırakıyorum…”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.