Başbakan: “Temel neden derelerle ilgili eksik düzenleme ve özel mülkiyet”

Başbakan Erhürman, zararın temel sebebine ilişkin “Derelerle ilgili düzenlemenin yetersiz olması” ve “Özel mülkiyete” işaret etti.

Kıbrıs Postası - - Haber -

Başbakan Tufan Erhürman, Başbakanlık’ta toplantı halindeki KKTC Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi toplantısına katıldı ve aldığı bilgilerin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Erhürman, şiddetli yağışlardan dolayı meydana gelen su baskını ve selden dolayı ciddi maddi hasar oluştuğunu, Ciklos mevkiinde meydana gelen kazada 3 gencin yitirildiğini, bir kişinin arandığını, arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, bunun son derece üzücü bir olay olduğunu söyledi.

Bir gün daha eğitime ara kararı alındı

Erhürman, tedbir amaçlı ve pek çok okulda oluşan hasardan dolayı bugün de tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime ara verme kararı aldıklarını söyledi.

Başbakan, Türkiye Cumhuriyeti’nden de arama kurtarma çalışmaları için yardım teklifi geldiğini ifade ederek, bunu Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na bildirdiklerini ve gerekmesi halinde araç yardımının da alınacağını söyledi.

Vuni Palace Otel bölgesinde de ciddi hasar oluştuğunu, pek çok aracın denize sürüklendiğini, Otel’de de ciddi hasarlar meydana geldiğini, turistlerin söz konusu bölgeden tahliye edildiğini kaydeden Erhürman, Alsancak ve Lapta’da da ciddi hasarlar meydana geldiğini, bu bölgelerde yağışların devam ettiğini, gelişmelerin Merkez’den takip edildiğini söyledi.

“Temel sebep derelerle ilgili yetersiz düzenlemeler”

Alsancak bölgesinde zararın temel sebebinin “derelerle ilgili düzenlemenin yetersiz olması” olduğunu, Belediye Başkanından hemen gerekli müdahalenin yapılmasını istediğini kaydeden Erhürman, gerekli düzenlemelerin yapılması için geçmişte ilgili mülk sahiplerinin çalışmalar için izin vermediğini dolayısıyla sorunlar yaşandığını aktardı. Başbakan, yaşanan felakete işaret ederek, “kamusal düşünmenin zamanıdır dolayısıyla, özel mülkiyet sahipleri de kamu yararı için feragatte bulunmalıdır” dedi. Yukarı Dikmen’de ciddi zararlar oluştuğunu, can kaybına neden olabilecek olaylar da yaşandığını kaydeden Erhürman, Dikmen’de ciddi kanallar inşa edilmesine rağmen büyük hasarlar meydana geldiğini, ancak ikinci bir kanalın inşasında da özel mülk ile ilgili sorundan dolayı çalışmaların ileriye taşınamadığını söyledi.

Erhürman, “Tüm bunların aşılması gerektiğini bize öğreten bir felaket yaşadık” dedi.

“Felaket olasılıkları geçmedi…Talimatlara riayet edilmeli”

Felaket olasılıklarının henüz geçmediğini kaydeden Erhürman, sakin olunması, dayanışma içerisinde olunması gerektiğini, sahada görev yapan tüm görevlilerin vereceği talimatlara harfiyen uyulması gerektiğini, bunlara uyulmadığı takdirde neler olabileceğini gördüklerini söyledi.

Merkezin 24 saat görevde olacağını ve gerektiğinde kamunun da bilgilendirileceğini kaydeden Erhürman, çok gerekli olmadıkça uyarı yapılan yollara çıkılmasından imtina edilmesi gerektiğini ifade etti.

“Kamulaştırma kararı almaktan kaçınmayacağız”

Basının sorularını da yanıtlayan Başbakan Tufan Erhürman, derelerde gerekli olan düzenlemeler için, ilgili mülklerin sahipleri ile nasıl bir yol takip edileceği sorusuna, dere yataklarındaki çalışmalarda da kanal çalışmalarında da hep karşılaşılan sorunun, kamulaştırma veya çalışmanın özel mülke temas edecek olması olduğunu kaydetti.

Erhürman, “Özel mülkiyet sahipleri kendi mallarından 2-3 metre kareyi, yapılması gereken çalışmaların yapılması için verme konusunda çok da istekli olmuyor, o engeller bugün yaşanan pek çok felakete yol veriyor. Bunu Dikmen’de de, Alsancak’ta da, Lapta’nın alt kısmında da gözlemledik.

Bu noktadan sonra kamu yararı için her birimiz gerektiğinde gerekli fedakârlığı yapma yükümlülüğü altında olduğunuzu bilmek zorundayız. Biz de devlet olarak bu konularda gerekli kamulaştırılma kararlarını almaktan hiçbir şekilde kaçınmayacağız” dedi

“İhmallerle ilgili araştırmalar yapılacak”

Ciklos mevkiinde 3 kişinin ölümüne neden olan olayda bir ihmal olup olmadığının ve araştırılıp araştırılmayacağının sorusuna karşılık Erhürman, şu anda ilk hedefin 4’üncü kayıp şahsın bulunmasına yönelik olduğunu, ardından da sadece Ciklos mevkiinde yaşanan olayda değil diğer bölgelerde de yaşanan olaylarda ihmalin bulunup bulunmadığının araştırılacağını söyledi.

Kaybedilen şahıslardan dolayı acıların çok taze olduğunu ve elde edilen bilgilerin bu aşamada açıklanmasının doğru olmadığını kaydeden Erhürman, pek çok aracın denize sürüklenmesi, Alsancak’ta derelerle ilgili neden düzenleme yapılmadığı, Lapta’da ve Dikmen’de de olayların araştırılacağını söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.