“Taşıma suyla değirmen döndürüyoruz”

Kıbrıs Postası - - Haber -

Başbakan Tufan Erhürman önceki akşam Tarım ve Doğal kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’yle birlikte Değirmenlik’te halkla buluşma toplantısı gerçekleştirdi. Değirmenlik köy kahvesinde gerçekleşen toplantıya Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu da katıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali burada yaptığı konuşmada, son günlerdeki yağışlara dikkat çekti ve yağmurların bereket getirmesini diledi.

Suyun KKTC halkı için önemine işaret eden Şahali, halkın su eksikliğinin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini, hükümetinse önünde geçmişten gelen birçok sorun bulunduğunu söyledi.

Şahali, şu an KKTC’nin “Taşıma suyla değirmeni döndürmeye çalıştığını” kaydederek, yeni üretim sezonunun iyi başladığını ve sonunun iyi gelmesini umduğunu da dile getirdi.

Güzelyurt akiferi ve 5.2 km’lik tünel projelerinin 2021 yılında tamamlanmasının beklendiğini söyleyen Şahali, böylelikle tarımsal suyun belli başlı bölgelere ulaşabileceğini ve her damla suyun değerinin iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

KKTC’deki tüm göletlerin ıslah edilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Şahali, buna karşın KKTC’nin maddi kaynaklarının sınırlı olduğunu belirtti.

“Yeni taş ocağı açılmayacak”

Taş ocakları konusuna da değinen Şahali, dağların patlatılarak inşaat ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Maden mühendislerinin yaptığı çalışma ve projeler doğrultusunda taş ocaklarının devlete verdikleri taahhütleri yerine getirmediği gerekçesiyle 8 taş ocağının faaliyetinin Bakanlar Kurulu’nca sonlandırıldığını dile getiren Şahali, hükümetin şu an için yeni taş ocağı açılması yönünde bir yaklaşımı da bulunmadığını açıkladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.