Ayşegül Hanım NEREDE?

Kıbrıs Postası - - Baş Sayfa - Ertuğrul Senova

Yaşanan sel felaketi sırasında ve sonrasında konunun doğrudan muhatabı olan ve özellikle yerel yönetimler ile ilgili sorumluğu bağlamında yaraların sarılması konusunda herkesin medet umduğu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars tam manasıyla kayıp.

Başbakan ve Başbakan yardımcısı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın felaket bölgelerine yaptıkları ziyaretlerde gözler İçişleri Bakanı Baybars’ı ararken, Bakan’ın nerede olduğu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı.

İçişleri Bakanı olarak hiçbir şekilde açıklama yapmadığı ve medyada hiç görülmediği bu doğal afet sürecinde, hemen her konuda sosyal medya hesabını aktif bir şekilde kullanmasıyla bilinmesine karşın, paylaşımları Ulaştırma Bakanlığı’nın duyurularını paylaşmaktan öteye gitmedi.

Sel felaketinden en çok etkilenen iki beldenin belediye Başkanları Baybars’ın kendilerini telefonla bile aramadığını söylediler.

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ “Afetten en çok etkilenen bir bölgelerden birinin Belediye Başkanı olarak merkezi hükümet ile doğrudan bağımız olan İçişleri Bakanı’ndan bir telefon olsun beklerdim…” dedi.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de Bakan Baybars’ın kendisini aramadığını belirterek, “Şimdi sitem zamanı değil, kendi yaralarımızı kendimiz saracağız” diye konuştu.

Yaşanan sel felaketi sırasında ve sonrasında konunun doğrudan muhatabı olan ve özellikle yerel yönetimler ile ilgili sorumluğu bağlamında yaraların sarılması konusunda herkesin medet umduğu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars tam manasıyla kayıp. Başbakan ve Başbakan yardımcısı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın felaket bölgelerine yaptıkları ziyaretlerde gözler İçişleri Bakanı Baybars’ı ararken, Bakan’ın nerede olduğu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. İçişleri Bakanı olarak hiçbir şekilde açıklama yapmadığı ve medyada hiç görülmediği bu doğal afet sürecinde, hemen her konuda sosyal medya hesabını aktif bir şekilde kullanmasıyla bilinmesine karşın, paylaşımları Ulaştırma Bakanlığı’nın duyurularını paylaşmaktan öteye gitmedi. Sel felaketinden en çok etkilenen iki beldenin belediye Başkanları Baybars’ın kendilerini telefonla bile aramadığını söylediler. Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ “Afetten en çok etkilenen bir bölgelerden birinin Belediye Başkanı olarak merkezi hükümet ile doğrudan bağımız olan İçişleri Bakanı’ndan bir telefon olsun beklerdim…” dedi. Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de Bakan Baybars’ın kendisini aramadığını belirterek, “Şimdi sitem zamanı değil, kendi yaralarımızı kendimiz saracağız” diye konuştu

KKTC tarihi boyunca görülmemiş olayların sahnelendiği son üç günde; dört can yitirildi, onlarca evi sel bastı, araçlar su üstünde yüzdü ve hükümet kriz masası oluşturdu…

Yaraların sarılma sürecinde Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, felaketin yaşandığı bölgeleri gezdi ve dayanışma çağrısında bulundu…

Fakat ülkenin içişlerinin böylesi karıştığı bir süreçte, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ortalarda yoktu.

Felaketin en derin hissedildiği iki bölge olan Lapta ve Dikmen Belediye Başkanlarını dâhil aramayan Baybars’a ilk tepki Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ’dan geldi.

Lapta’da 15 evi su bastığını, 44 hanelik mahallenin yolunun adeta yok olduğunu ve 3 aracın uçurumdan düştüğünü belirten Aktuğ, Lapta ve Dikmen’de afetin tamamen hissedildiğini, afeti yaşayan bir bölgenin Belediye Başkanı olarak “Bir telefon olsun bekledim…” dedi.

Öte yandan Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de Bakan Baybars’ın kendisini aramadığını belirterek, “Kendi yaralarımızı kendimiz saracağız” dedi.

Aktuğ: “44 hanelik mahallenin yolu yok oldu, 3 araç uçurumdan düştü”

Felaketten vurgun yiyen en önemli iki noktanın“Digomo (Dikmen) ve Lapta” olduğunu söyleyen Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, bölgedeki durumu şöyle özetledi:

“Bizde de bir iki noktada imar kaynaklı sıkıntılar var. Bizim esas üzerinde durduğumuz konu şu; bir afet yaşanıyor. Biz Meteoroloji Dairesi’nden edindiğimiz bilgilere göre metre kare başına 245 kilogram yağmur aldık. Benim Selvili Tepe’nin sağında ve solunda iki mahallem var. Bu mahallelerin giriş yolları artık yok. Yol resmen çöktü. 15 eve su baskını yaşandı. 44 hanelik mahallenin yolu yok oldu. 3 araba uçurumdan düştü. Taş duvarlar altında kalan araçlar var.”

“Felaketin yaşandığı bir belediyenin başkanı olarak bunu bekledim…”

Yaşanan felaketle ilgili Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi ile de görüştüğünü ve devletin de yardımlarının sürdüğünü belirten Aktuğ, “Biliyorsunuz ki belediyeler, İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Felaket yaşanmasına karşın, İçişleri Bakanımız Ayşegül Baybars ve Ulaştırma Bakanımız Tolga Atakan ne aradı ne de sordu… Felaketin yaşandığı bir belediyenin başkanı olarak bunu bekledim…” diyerek sitem etti.

“22 milyon borçla aldık, Çarşamba günü resmen battık”

Yeni bir olası felaketi engellemek maksadıyla dere yatıklarını temizlemeye devam ettiklerini belirten Aktuğ, bugün de hasar-tespit çalışmalarına başlayacağını duyurdu.

Girne Kaymakamı’ndan ilk günden bu yana ciddi destek gördüklerini belirten Aktuğ, “Sivil Savunma ekipleri, itfaiye, iş aracına sahip şirketler… Hiçbiri yardımını esirgemedi” dedi.

“Biz bu belediyeyi 22 milyon TL’lik borç ile aldık; felaketin yaşanmaya başladığı Çarşamba günü resmen battık” diyen Lapta Belediye Başkanı,“Borç durumumuzdan Sayın Baybars’ın haberi var. Bir belediye bu durumun altından yalnız başına kalkamaz. Açık ve net söylüyorum; hükümetin Dikmen ve Lapta’yı afet kapsamına alması lazım” açıklamasında bulundu.

Çelebi: “Şimdi sitem zamanı değil, kendi yaralarımızı kendimiz saracağız”

Felaket çanlarının acıyla çaldığı bir diğer bölge olan Dikmen konusunda da İçişleri Bakanı Baybars’tan herhangi bir adım yok. Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de Bakan Baybars’ın kendisini aramadığını belirterek, “Şimdi sitem zamanı değil, kendi yaralarımızı kendimiz saracağız” diye konuştu.

“Elbette devletin katkısına fazlaca ihtiyacımız var” diyen Başkan Çelebi, “Dikmen Belediyesi şuan Girne Kaymakamlığı işbirliğinde bölgedeki hasarı onarmayı üstlendi. Elbette kayıplarımız olacak fakat görevimiz bunu en aza indirgemek. 8 personeli bu iş için ayırdık” dedi. Çelebi, “Selin üstünden 48 saat geçti. Onlarca yatırımımız olmasına karşın, sel yıktı gitti. Fakat bu yatırımlar seli fazlasıyla hafifletti” şeklinde konuştu.

Baügl r bşaeşs

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.