Lute Brüksel’de Mogherini’yle görüştü

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Lute, Brüksel’de AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yle görüştü.

Kıbrıs Postası - - Güncel | Yorum -

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un, geçtiğimiz Çarşamba günü Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yle görüştüğü haber verildi. Alithia gazetesi “Mogherini’yle Başladı, 15 Aralık’ta GeliyorLute’un Gelişi Son Düzlükte” başlığıyla yayımladığı haberinde, Lute’un bir kez daha şaşırtmayı başardığını ve Türkiye Dışişleri Bakanlığıyla temaslarda bulunmak için bugünlerde Ankara’ya gitmesi beklenirken, Çarşamba günü Brüksel’e gittiğini ve burada Mogherini’yle görüştüğünü yazdı.

Prodromu

Gazeteye göre Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu ise, konuyla ilgili açıklamasında, bu görüşmenin kendileri için, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorunu çözüm çabaları denkleminin bir parçası olduğunu teyit ettiğini ve bunun olumlu bir şey olduğunu söyledi. Lute’un alışkın oldukları gibi, Mogherini’yle olan görüşmesini önceden ilan etmediği gibi, görüşmenin ardından küçük bir açıklama dahi yapmadığını ifade eden Prodromu, “Lute’un gittiğini, görüştüğünü, kaçtığını ve müdahil taraflardan hiçbirinin hiçbir şey bilmediğine” işaret etti. Rum hükümetinin görüşmeyle ilgili bilgisi bulunmadığını kaydeden Prodromu, “Lute’un, BM Genel Sekreterinin kendisine verdiği görevi nasıl yöneteceğinin, kendi meselesi olduğunu” sözlerine ekledi.

Hristodulidis

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün konu hakkında Rum Radyo Televizyon Kurumu RİK’e yaptığı açıklamadan, Rum kesiminin daha sonra AB tarafından, Lute ve Mohgerini arasında “çok iyi bir görüşme yapıldığı” hakkında bilgilendirildiğinin ortaya çıktığını yazan gazete, fakat bunun haricinde başka bir şey olmadığını belirtti. Hristodulidis’in de Kıbrıs sorunundaki diğer müdahiller gibi, Lute’un garantör ülkelerle görüşmelerinin ne zaman olacağı konusunda bir şey söyleyecek pozisyonda olmadığına işaret eden gazete, yalnızca Lute’un 12 Aralık’ta New York’ta Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrougalos’la yapacağı görüşmenin bilindiğini anımsattı. Gazete, Hristodulidis’in sahip olduğu bazı bilgilere atıfta bulunarak “Lute’un 15 Aralık’tan sonra Kıbrıs’a geleceğini ve 4–5 gün boyunca adada kalacağını tahmin ettiğine” işaret etti. Lute’un Kıbrıs’taki istişareleri sırasında izleyeceği prosedür ve “referans şartları” konusunda yanında hazır bir şey getirip getirmeyeceği konusundaki bir soruya karşılık ise Hristodulidis “referans şartları üzerinde tüm müdahil tarafların anlaşması gerekeceğini, dolayısıyla (Lute’un) Kıbrıs’ta bulunacağı süre içerisinde bir sonuca varılması hedefiyle, Kıbrıs’taki görüşmelerinin hemen ardından, bunları yazmaya başlayacağı” değerlendirmesinde bulundu. Hristodulidis, Lute’un hedefinin Kıbrıs’tan ayrılmadan önce tüm işini tamamlamak ve BM Genel Sekreterinin bilgilendirilmesi olduğunu da söyledi. Açıklamasında, gösterilecek tüm çaba çerçevesinde, Lute’un liderleri ortak bir görüşmeye çağırmasının ihtimal dahilinde olduğunu da söyleyen Rum bakan, ancak ilk temasların ortak görüşme şeklinde değil, ayrı ayrı olacağını açıklığa kavuşturdu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.