Vurgun soruşturması, laboratuvar yangını faillerini işaret ediyor

Kıbrıs Postası - - Baş Sayfa - Nadİre Bahadİ

Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılı Haziran ayında polise yaptığı şikayet Devlet Laboratuvarı’nda büyük vurgunu ortaya çıkarırken, 2016 yılında meydana gelen Devlet Laboratuvar’ı yangınının kundaklama olduğu ihtimalini artırmakla kalmayıp yangın olayının aydınlatılması için ışık tutuyor.

Polis yürüttüğü soruşturmada 2016 yılında Devlet Laboratuvarı Dairesi’nde satın alma sorumlusu olarak görev yapan Nazife Türel’in yetkili merciler tarafından herhangi bir talep olamamasına rağmen eniştesi zanlı Ali Özören’in direktörülüğünü yaptığı Narcisse Ltd.’den laborratuvar için bazı cihazları olmayan bir Bakanlar Kurulu kararı ile ithal edecek gibi gösterip Türel’in cihazın taşınması, kurulumu ve teknik servis konuları ile ilgili olarak sahte bir sözleşme hazırladığını tespit etti. Yürütülen soruşturmada ise en dikkat çekici husus, ithal edilen hayali cihazın zanlı Nazife Türel tarafından teslim alınmasının ardından 1 hafta sonra yangının, içinde hayali cihaz bulunan kutunun bırakıldığı yerden başladığı yönündeki tespitler. Polis yürüttüğü soruşturmada zanlı Türel’in bahse konu cihazların ithali için Dorhan Medikal Ltd.’den zanlı Ali Özören’in hesabına 178 bin TL yatmasını sağladığını ortaya çıkardı. Devlet Laboratuvarı’nın, Türel tarafından ya da Türel’in teşvik ettiği şahıslar tarafından yapılan vurgunun ortaya çıkmaması için yakıldığı düşünülüyor.

Sahte olduğuna inanılan birçok evrak emare alındı

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde konu ile ilgili ifade sundu. 2016 yılı içerisinde Devlet Laboratuvarı Dairesi’nde satın alma sorumlusu olarak görev yapan zanlı Nazife Türel’in yetkili merciler tarafından herhangi bir talep olmamasına rağmen olmayan bir Bakanlar Kurulu kararıyla eniştesi olan zanlı Ali Özören’in direktörü olduğu Narcisse Ltd’in GCMS/MS ve 8040 Headspace GC isimli cihazları Devlet Labaratuvarı için ithal edeceğini belirttiğini söyleyen polis memuru zanlının taşınması, kurulumu ve teknik servis konuları ile ilgili olarak sahte bir sözleşme hazırladığını, KKTC’de faaliyet gösteren Dorhan Medikal Ltd’e imzalattıktan sonra ise bahse konu cihazların ithali için Dorhan Medikal Ltd. den zanlı Ali Özören’in hesabına 178,000 TL yatmasını sağlayarak sahtekarlıkla para temin ettiğini açıkladı. Zanlının sahte sözleşmenin Vergi Dairesi’nde pullanmasını sağlayarak sahtelemiş oldukları resmi belgeyi tedavüle sürdüklerini mahkemeye aktaran polis memuru, soruşturmanın 11 Haziran 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın talebiyle başlatıldığını ve devam ettiğini, her iki zanlının önceki gün mahkemeden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını açıkladı. Soruşturmanın başlatıldığı tarihten itibaren, sahte olduğuna inanılan birçok evrakın emare alındığını söyleyen polis memuru, sahte olduğuna inanılan ve pullanarak Vergi Dairesi’nde tedavüle sürülen sözleşmenin aslının arandığını kaydetti.

Labortuvar yangını ile bağlantısı araştırılacak

Polis memuru zanlılar tarafından hazırlanan bir belge ile hiçbir gümrük giriş ve resmi talebi olmayan GCMS/ MS ve 8040 HEADSPACE GC isimli cihazlar için Sağlık Bakanlığı fonundan 860 bin TL, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Ofisi’nden 1 milyon 500 bin TL para temin etmeye çalıştıklarının da tespit edildiğini açıkladı. Polis memuru evrakın nerede hazırlandığı ve başka suç ortakları olup olmadığının araştırıldığını belirtti.

Devlet Laboratuvarı’na 13 Aralık 2016 tarihinde bir takım kutuların getirildiğinin tespit edildiğini ve kutuların ne olduklarıyla ilgili soruşturma yapılması gerektiğini ifade eden polis memuru, 13 Aralık 2016 tarihinde yetkili birimin talebi olmaksızın, devlet laboratuvarına gelen kutulardan bir süre sonra 21 Aralık 2016 tarihinde devlet laboratuvarında yangın çıktığını anımsatarak, çıkan yangınla kutuların bağlantısının olup, olmadığının araştırılacağını açıkladı. Mahkeme soruşturmanın etki altında kalmadan yürütülebilmesine olanak sağlanması açısından zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.