UBP Genel Başkanı Tatar: “Biz emirname olayına karşıyız”

Kıbrıs Postası - - Haber Güncel -

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, dün UBP Gazimağusa İlçesini ziyaret etti.

Ulusal Birlik Partisi Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Olsan Oran yaptığı konuşmada “Genel Başkan Tatar’ın ilçe ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını” belirtti ve “UBP tabanı ile tavanı ile bir bütün olarak, güçlü bir şekilde iktidara da yarınlara da hazırdır” dedi.

Ersin Tatar da konuşmasında , “Ulusal Birlik Partisi’nin kurultayını geride bıraktığını ve birlik-beraberlik içinde ülke ve halk için yaptığı çalışmalara yoğunlaştığını” söyledi.

“UBP’nin her alanla ilgili komitelerinin yakında çalışmalarına başlayacağını, komitelerin hedefinin ülkeye hizmet için bütün fikirleri değerlendirmek olduğunu” anlatan Tatar, “Bizim için öncelikli konu ekonomimizin istikrarlı gelişmesidir. UBP bu halkın kalkınması için vardır. Kalkınma olmadan sorunlarımızı istediğimiz gibi çözemeyiz” dedi.

Konuşmasında “Hükümetin İskele-Yeni BoğaziçiGazimağusa emirnamesine de değinen UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, özetle; “Biz emirname olayına karşıyız. Halk da karşı, ilgili kurum kuruluşlar da karşı. Hükümet niçin İmar Planı yerine emirnameye yöneldi. Yoksa birlerine rant sağlamaya mı çalışılıyor? Ya da iddia edildiği gibi Kıbrıs konusu ile ilgili de bazı niyetler mi var? Biz de çevrenin korunmasından yanayız. Biz de en az onlar kadar planlı kalkınmaya duyarlıyız ama böyle damdan düşercesine emirname karşımıza konulursa buna destek vermeyiz. İmar Planı ile gelsinler konuşalım”.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar Kıbrıs konusuna değinirken ise, “Birleşmiş Milletlerin yeni bir süreç başlatmak için çaba gösteriğini ifade etti.

Tatar şu ifadeleri kullandı; “Rum tarafının istedikleri ortadadır. Egemenliğimize, yönetime etkin bir şekilde katılmamıza, Türkiye’nin bizim güvenliğimizi garanti etmesine karşıdırlar. Bence bunlara karşı olmaları demek bizimle anlaşma istemiyorlar demektir. Bunlarla nasıl ortaklık kuracağız. Bence mümkün değildir. O zaman bu adada, barışın sürmesi, iki halkın iş birliği içinde yaşaması için alternatif çözüm yolları aramak lazım. Biz bunu diyoruz. Esasen Akıncı da Crans Montana sonrasında artık Rumlar’la federasyon olmayacağının ortaya çıktığını söylemişti ama şimdi bir deneme daha yapacağım diyor. Olmayacak şeyle neden uğraşılıyor, anlamak mümkün değildir. Çok dikkati olmak, Rum oyunlarına gelmemek zorundayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.