"Kayıtlı verem olgu sayısı her geçen yıl azalıyor"

K. T. Tabipleri Birliği göğüs hastalıkla çalışma grubu: “Verem savaşında, verem dispanserinin rolü önemli. Dispanserde sunulan bütün hizmetler ve ilaçlar ücretsiz”

Kıbrıs Postası - - Yorum | Güncel -

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Göğüs Hastalıkla Çalışma Grubu, ülkede verem savaşının bazı sorunlara karşın başarılı olduğunu ve bu anlamda verem dispanserinin rolü önemli olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Göğüs Hastalıkla Çalışma Grubu doktorları Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Derlen Özgeç Ruso ile Dr. Fatma Canbay, yaptıkları yazılı açıklamada, verem dispanser polikliniğinin Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde olup, dispanserde sunulan bütün hizmetler ve ilaçların ücretsiz olduğunu kaydetti.

Dispanserin tanı konulan ve tedavisi planlanan hastaların tedavilerini sürdürüp tamamlamada , hastanın temaslılarının muayenesinde ve koruyucu tedavide başka bir kurumun yapamayacağı kritik bir görev yürüttüğüne işaret edilen açıklamada, önümüzdeki dönemlerde de verem savaşının başarılı şekilde yürütülmesinin mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bunun için Sağlık Bakanlığı’nın konuya önem vermesi, verem savaş dispanserinin çalışmasının sürdürülmesi, konuya hakim bir ekibin bu işi yürütmesi, veremin tanısının, tedavisinin, ilaçların, takibinin, temaslı muayenesinin, koruyucu tedavilerin ücretsiz olması, Sağlık Bakanlığı’na ait laboratuvarın modernizasyonunun yapılması gerekli ve önemlidir” ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Göğüs Hastalıkla Çalışma Grubu, Verem Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, günümüzde Tüberküloz (verem) hastalığının dünyadaki durumu geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırıldığında, küreselleşen bir yaşam, sosyal dinamiklerdeki değişmeler, dünyadaki sosyoekonomik çalkantılar, bazı ülke ve bölgelerdeki yoksulluk, savaşlar, başta Göğüs Hastalıkları uzmanları olmak üzere hekimleri ve sağlık otoritelerini, durumun hassasiyeti konusunda uyardığını kaydetti.

“Halk sağlığı sorunu”

Geçmişte “ince hastalık” olarak nitelendirilmiş olan “verem” hastalığının, son yıllarda halk arasında da tıbbi ismi olan “tüberküloz” ile anıldığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hastalığın sebebi Mycobacterium Tuberculosis isimli bir basildir. Hemen hemen tüm organlarda hastalık yapabilse de en sık akciğer tüberkülozuna neden olması ve bu durumdaki bulaştırıcılığı sebebiyle, sadece hasta için değil tüm toplum için bir sağlık problemidir. Bu nedenledir ki tüberküloz ile mücadele öncelikle bir ‘halk sağlığı sorunu’ olarak algılanmalıdır.

Tüberküloz, tedavisi bilinen bir hastalık olmasına karşın tüm dünyada en yaygın görülen bulaşıcı hastalıklardan biri olması nedeni ile önemli bir toplum sağlığı sorunu oluşturmaktadır.”

2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün tüberkülozlu hasta sayısını azaltmak adına “stop tüberküloz stratejisi” belirlediğine işaret edilen açıklamada, stop tüberküloz stratejisinin amaçları şöyle sıralandı:

“Yüksek kaliteli tanı ve hasta odaklı tedaviye erişimi sağlamak, tüberküloz hasta yükünü azaltmak, risk grubu altındaki kişileri ve sosyoekonomik düzeyi düşük kişileri korumak, yeni tanı ve tedavi modalitelerinin gelişimini

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.