“Çok ihanete uğradı, biri hariç hepsini affetti”

Özel Kalem Müdürü Karagözlü, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ı anlattı: Karagözlü, Denktaş’ın asla affetmediği kişinin ise “ailesini çirkin bir şekilde hedef alan bir siyaset adamı” olduğunu belirtti.

Kıbrıs Postası - - Haber -

Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Özel Kalem Müdürü Uğur Karagözlü, on yıl yanında çalıştığı Denktaş'ın şahsına karşı işlenen çok ihanetlere tanık olduğunu "Biri hariç hepsini affetmişti ama Türkiye’ye karşı en küçük bir saygısızlık, vefasızlık gösterisine tahammülü yoktu. Onun yanında çalışıyorsanız bunlara çok dikkat etmeniz gerekirdi” diye anlattı.

Kıbrıs Türk siyasi tarihinin en çok tanınan ismi, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın, 88 yıllık hayatında büyük iz bıraktığı kişilerden biri olan, 10 yıl birlikte çalıştığı Özel Kalem Müdürü Uğur Karagözlü, Denktaş'a karşı işlenen birçok ihanete tanık olduğunu, Denktaş'ın bunlardan biri hariç hepsini affettiğini söyledi.

Denktaş'ı "dev bir politikacı ve kurnaz diplomat" diye niteleyen Karagözlü, Denktaş'ın, Kıbrıslı Türklerin Rumlara karşı bir varoluş mücadelesi içinde olduğuna inandığını, hayatını buna adadığını, bu nedenle ailesini de ihmal ettiğini kaydetti.

Karagözlü, "Denktaş" dendiğinde aklına "mücadeleci yönü, dehası, insanlığı ve babalığının" geldiğini ifade etti.

Merhum Denktaş'ın işkolikliği nedeniyle özel hayatı olmadığını vurgulayan Karagözlü, tanıdığı en yumuşak kalpli insanlardan biri olduğunu belirttiği Denktaş için, "Kıbrıs meselesi dışında kimseye 'hayır' deme kabiliyeti olmayan bir insandı" yorumunda bulundu.

Karagözlü, Denktaş'ın espri anlayışı çok güçlü bir insan olduğunu ve yanında çalıştığı yıllarda her gün, en gergin zamanlarda bile kahkahalarla güldüklerini söyledi.

1994-2003 yılları arasında Denktaş’ın Özel Kalem Müdürlüğünü yürüten Uğur Karagözlü, ölümünün 7'nci yıl dönümünde, TAK'ın, Denktaş'la ilgili sorularını yanıtladı, düşüncelerini ve anılarını paylaştı.

Uğur Karagözlü, merhum Rauf Denktaş'la 1990'lı yılların başında tanışmış. "Körfez Krizi ve Polly Peck krizinin buraları çok fena vurduğu ve işsiz kaldığım bir dönemde..." dedi.

Denktaş'ın, Kennedy'ye yazdığı mektup ve hayranlık

Tercüman olarak göreve başladığı Cumhurbaşkanlığı'ndaki ilk aylarında Denktaş'ı bir kez bile görmeyen Karagözlü'nün Denktaş'la ilk tanışıklıkları ise bir sabah tashih etmesi için önünde bulduğu bir mektup sayesinde olmuş. Karagözlü,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.