“Atatürk’ten sonra Türklüğün yetiştirdiği en büyük lider”

Denktaş’ın yanında 12 yıl çalışan Ergün Olgun, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ı Kıbrıs’ın ve Doğu Akdeniz’in siyasi coğrafyasını değiştirmiş, Atatürk’ten sonra Türklüğün yetiştirdiği en büyük lider görüyor…

Kıbrıs Postası - - Haber -

1959’da bisikletiyle Lefkoşa sokaklarında dolaşarak propaganda yaptığı sırada tanıdığı ve çok etkilendiği Denktaş’ın yanında 12 yıl çalışan Ergün Olgun, Kıbrıs Türkü’nün bugün savunduğu bütün tezlerin mimarı olan Denktaş’ın KKTC’yi kurarak Kıbrıs Türkü’ne bir seçenek yarattığı görüşünde.

Olgun, Denktaş’ın güçlü olan sosyal yönünün hayatındaki payının hak ettiği oranda olmadığını düşünse de toplumsal olarak gelinen noktada gösterdiği gayret olmasa Kıbrıs Türkü’nün bugün bulunduğu noktaya gelmesinin imkansız olduğuna inanıyor.

Bugün toplumun tamamının içinde Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ın ilkelerini taşıdığına inanan Olgun, Kıbrıslı Türkler için ayrı bir coğrafya zemini oluşturan Denktaş’ın, Kıbrıs Türkü için elde ettiklerinin yanında, Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığının temelini de oluşturduğunu belirtti.

“Onunla 1959’da çarpıcı bir şekilde tanıştım”

Ergün Olgun, Rauf Denktaş’ı ilk kez 1959’da, Kıbrıslı Türklerin eski polis binasının önünde gerçekleştirdiği büyük gösteride çarpıcı bir şekilde tanıdığını söyledi.

O günlerde bir lise öğrencisi olan Olgun, eylem sırasında bir Kıbrıslı Türk kadının askeri cip tarafından basılması sonrasında daha fazla ölüm yaşanmasın diye eylemi dağıtırken dikkatini çeken Denktaş’a on dakika sonra mahalle aralarında, bisikletle dolaşarak “Şu an için dağılıyoruz ama mücadele bitmedi, devam ediyor. Başka eylemler de olacak. Sizi orada bekliyorum” çağrısı yaparken rastladığını kaydetti.

O günkü gösterinin baş aktörü olarak tanımladığı Denktaş’ın TMT’nin kurucularından biri olarak Kıbrıs Türkü’nün o günlerdeki mukavemetinin başına çektiğini vurgulayan Olgun, “Fikri altyapı Dr. Fazıl Küçük tarafından oluşturulsa da Rauf Bey’in, Kıbrıs Türk kimliğinin oluşturulmasında, Türkiye’nin meselenin içine çekilmesinde ve en önemlisi Kıbrıs Türkü’nün direniş mücadelesinde çok önemli bir yeri vardı” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı’nda 12 yıl birlikte çalıştık”

Olgun, Rauf Denktaş ile yollarının 1968’te, Kıbrıs Türk Geçici Yönetimi döneminde idari memur olarak Türk Cemaat Meclisi binasında çalıştığı sırada kesiştiğini ancak birlikte çalışmaya, BM Kalkınma Programı (UNDP) Kıbrıs temsilcisi olarak hazırladığı raporları beğenip, yabancı elçilerle gerçekleştirdiği bazı görüşmelere davet ettiği 1990’lı yıllarda başladıklarını

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.