LAÜ’de “Bir Aşçının Dünlüğü” konulu söyleşi gerçekleşti

Kıbrıs Postası - - Kampüs -

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından “Bir Aşçının Dünlüğü” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye, Bir Aşçının Dünlüğü kitabı yazarı ve Big Chefs Restaurantları Koordinatörü Şef Murat Aslan konuşmacı olarak katıldı.

Aslan: En iyi aşçı kavramını asla kabul etmiyorum

İlginin yoğun olduğu söyleşide Aslan, ortaokul zamanından başlayarak, şuanda meslekte nerede olduğuna kadar hayatını anlatırken arada Gastronomi ve Aşçılık öğrencilerine ilgi çekici sorular yöneltti. Yazarı olduğu kitabından bahseden Aslan, “Arkadaşlar geçmişte yaşadım, bugünlere kadar geldim. Dünümü hatırlamak, yapabilirsem yol göstermek için ‘Bir Aşçının Dünlüğü’ kitabımı yazdım” dedi. En iyi aşçı kavramını asla kabul etmediğini dile getiren Aslan, “Çünkü ben her gün yeni bir bilgi, yeni bir teknik öğrenirken en iyi aşçı veya en profesyonel mutfak bireyiyim, cümlelerini kurarsam hem bu mesleğe hem de meslektaşlarıma ayıp etmiş olurum” dedi.

Aslan: Bu meslekten haz alırsanız hiç sıkılmadan yaparsınız

Soru-cevap kısmında aldığı cevaplarla salonda keyifli anlar yaşayan Aslan “Bu söyleşiyle beraber 42. söyleşim olacak ama bu cevapları ilk kez duyuyorum, gerçekten yaratıcı kişilikler hep ilgimi çekmiştir” dedi. Söyleşi sonrasında çekilişle Bir Aşçının Dünlüğü ile Kelimelemeler kitaplarını, aşçı önlüğü ve bıçak setini kazanan öğrencilere Turizm

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.