Öğrenciler tabelasız pansiyonlarda mağdur

Kıbrıs Postası - - Baş Sayfa - RAHMİCAN ÇALIŞKAN

Barınma sorunu, üniversite öğrencilerini ne olduğu belli olmayan, denetimden yoksun pansiyonlarda insani koşullardan uzak yaşamaya itiyor.

Yeterli yurdun olmaması, mevcut yurt ücretlerinin de aşırı pahalı olması nedeniyle öğrenciler, çağdışı pansiyonlara yöneliyor.

Söz konusu pansiyonlarda kaçak işçi gibi yaşayan öğrenciler, zaman zaman hem turistik, hem işçilere, hem de öğrencilere açılan bu yerlerde, maddi yetersizlikten dolayı yaşamak mecburiyetinde bırakılıyor.

Lefkoşa Surlariçi’nde tabelasız, pansiyon adı altında, gayri insani şartlarda kalmak zorunda olan üniversite öğrencileri, ucuz ev bulmanın neredeyse imkânsız olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan her geçen gün apartman görünümlü, isimsiz, tabelasız hatta vergi levhasının olup olmadığı meçhul sözde pansiyonlar artış gösteriyor.

Ülkede üniversite öğrencilerinin kalacak yer sorunundan dolayı, ne olduğu belli olmayan; isimsiz, tabelasız ve denetimden yoksun pansiyonlarda insani koşullardan uzak yaşaması dikkat çekiyor.

Öğrenciler maddi yetersizlik yüzünden kaçak işçi gibi yaşıyor

Söz konusu pansiyonlarda adeta kaçak işçi gibi yaşayan öğrenciler, zaman zaman hem turistik hem işçilere hem de öğrencilere açılan bu yerlerde, maddi yetersizlikten dolayı yaşamak zorunda kalıyor.

Öğrenciler gayri insani şartlardan yakınıyor

Bu pansiyonlardan sadece birisi olan, Lefkoşa Surlariçi’nde tabelasız, pansiyon adı altında, gayri insani şartlarda kalmak zorunda olan üniversite öğrencileri, ev bulmanın zor olmasından yakınıyor. Ülkede ucuz ev bulmanın neredeyse imkansız olması, öğrencilerin KKTC üniversitelerini tercih etmeme nedenlerinin ba- şında geliyor.

Yurt sorunu dikkat çekiyor…

Ülkemizde ‘öğrenci yurdu’ politikası olmamasından dolayı, herhangi bir denetimin yapılmadığı bu pansiyonlardaki koşulların hasta olmaya fazlasıyla elverişli olması da dikkat çekiyor.

Sözde pansiyonlar artış gösteriyor

Öte yandan her geçen gün apartman görünümlü, isimsiz, tabelasız hatta vergi levhasının olup olmadığı meçhul sözde pansiyonlar artış gösteriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.