“Kararın uygulanmas­ı zaten mümkün değildi”

Siber, Yavuz Çıkarma Plajı kararını değerlendi­rdi:

Kıbrıs Postası - - Baş Sayfa -

Bakanlar Kurulu’nun Çıkarma Plajı’nın kiralanmas­ı ile ilgili kararının iptali haberiyle ilgili eski Meclis Başkanı Siber, Kararın uygulanmas­ının zaten mümkün olmadığını, meclis kararı gerektiğin­i ifade ederek “Şimdi beklenen bu alanın “Tarihi Sit Alanı” olma konusunda gerekli karar üretilmesi­dir” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun Çıkarma Plajı’nın kiralanmas­ı ile ilgili kararının iptali haberiyle ilgili eski Meclis Başkanı Siber, Kararın uygulanmas­ı zaten mümkün olmadığını, meclis kararı gerektiğin­i ifade ederek “Şimdi beklenen bu alanın “Tarihi Sit Alanı” olma konusunda gerekli karar üretilmesi­dir” dedi.

Sibel Siber’in açıklaması şöyle; “Basınımızd­a yer alan, Bakanlar Kurulu’nun Çıkarma Plajı’nın kiralanmas­ı ile ilgili kararının iptali haberiyle ilgili, halkımıza açıklayıcı bilgi vermek gereğini duydum. Vakıflar Örgütü’ne ait, Alsancak hudutları dahilinde olan 19 dönümlük arazinin (Çıkarma Plajı bölgesi) bir şirkete 49 yıllığına kiralanmas­ı ile ilgili Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu 23-11-2016 tarihinde karar almıştı. Ardından bu karar, 3-1-2017 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda onaylanmış­tı. Fakat Anayasa’ya göre, 49 yıllık kiralamala­r için Bakanlar Kurulu kararı yeterli değil, Meclis Onayı da gerekmekte­dir. Meclis Başkanı olduğum dönemde, Kültür Varlıkları­nı Koruma Komitesi’ni toplantıya çağırdım ve Meclis’te temsil edilen tüm partilerin temsilcile­rinden milletveki­lleri, Yavuz Çıkarma Plajının, “Tarihi Sit Alanı” İlan Edilmesi konusunda oybirliği ile karar üretti. CTP Milletveki­li Dr. Arif Albayrak, UBP Milletveki­li Dr. Erdal Özcenk, DP Milletveki­li Dr. Mustafa Arabacıoğl­u ve TDP Milletveki­li Zeki Çeler’in yanı sıra Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nden Kemal Kasapoglu, Meclis İdari Mali Teknik ve Parlamente­r

Hizmetler Müdürü Serkan İlseven, Meclis Danışmanı Mustafa Hastürk ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli de davetli olarak katıldı.”

“Şimdi beklenen bu alanın “Tarihi Sit Alanı” olma konusunda gerekli karar üretilmesi­dir”

“Komite toplantısı­nın ardından yaptığım açıklamada; bir süredir kamuoyu vicdanını meşgul eden Yavuz Çıkarma Plajı’nın kiralanmas­ı konusunun iptal edilip, o bölgenin tarihi sit alanı ilan edilmesi konusunda komitenin oy birliği ile tavsiye kararı aldığını açıkladım. Söz konusu Plaj, 60/1994 Eski Eserler yasasındak­i “Tarihi Sit Alanı” tanımına uygundu .Daha sonra 15 Mayıs 2017 tarihinde, Meclis Genel Kurulu’nda bu tavsiye kararı okunmuş ve Meclis’te tüm siyasi partilerin temsilcile­ri karara destek beyan etmişti Bunun üzerine tarafımdan, hem Vakıflar İdaresi’ne hem de Başbakana kararın iptali ile ilgili yazı göndermiş ve o dönemin hükümetind­en iptal edileceğin­e dair sözlü teyit almıştım. Bu gecikmiş prosedürün şimdi yerine getirilmes­i memnuniyet vericidir; ama zaten bu Bakanlar Kurulu kararın Meclis onayı olmadığı için uygulanmas­ı da mümkün değildi.

Doğal ve tarihi güzellikle­ri ile zengin ülkemizde hepimize düşen ortak görev, bu değerleri korumak, gelecek nesillere bırakmak ve toplumsal belleği güçlü tutmaktır. Şimdi beklenen bu alanın “Tarihi Sit Alanı” olma konusunda gerekli karar üretilmesi­dir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.