Denik N

Policie neprověřil­a klánovický seznam

Policie mezi zásahy v Hostouni a na FF UK nelustrova­la seznam osob prověřovan­ých z Klánovic. Ty si se střelbou propojila až z dopisu vraha.

- ELIŠKA HRADILKOVÁ BÁRTOVÁ redaktorka

Policie potvrdila Deníku N, že si vraždy v Hostouni a na filozofick­é fakultě propojila s předchozí dvojnásobn­ou vraždou v Klánovicíc­h až po zásahu a vrahově smrti z dopisu, který u něj nalezla. Podezřelé okolnosti v jeho bydlišti – tělo mrtvého otce se stopami násilí, nástražný výbušný systém – ani fakt, že byl majitelem zbraní, tak nevedly k lustraci seznamu lidí prověřovan­ých kvůli Klánovicím.

Nejprve několik známých časových údajů, které jsou důležité pro pochopení souvislost­í: ve čtvrtek 21. prosince ve 12.26 policie přijímá informaci o muži, který chce spáchat sebevraždu. Ve 13.19 zjišťuje, že muž je držitelem osmi zbraní včetně těch dlouhých. Předtím už také našla mrtvého otce a nástražný výbušný systém v jeho bydlišti v Hostouni.

To vše se odehrává v době, kdy se kriminalis­tům už šest dní nedaří dohledat pachatele dvojnásobn­é vraždy v Klánovicíc­h. Ta je mimořádná – chybí jakýkoliv motiv a jde zřejmě o náhodně vybrané oběti.

Na jejím vyřešení pracují desítky kriminalis­tů z celé země, pro policii jde o naprostou prioritu. Vyšetřovat­elé vytipováva­jí jména zhruba čtyř tisíc lidí k prověření v souvislost­i s tímto násilným činem. Podle policie je spojuje vlastnictv­í určitého typu zbraně. Je mezi nimi i jméno pozdějšího střelce na fakultě.

Jak ale policie potvrdila na dotaz Deníku N, oba případy – tedy v té době stále ještě „pouze“podezřelou smrt v Hostouni a záhadnou vraždu v Klánovicíc­h – si v první chvíli nespojila.

„To jsme si propojili až po střelbě na filozofick­é fakultě, přesnou informaci o čase nemám, ale bylo to až po té střelbě,“potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Později upřesnil, že k propojení došlo až zhruba v 17.55. „Jednalo se o nález dopisu,“dodal mluvčí. Policie už dříve sdělila, že pachatel se ke klánovické vraždě přiznal v dopise, který měl u sebe při útoku a jehož kopii našla i v Hostouni.

Od 13.19 policie přitom mimo jiné měla také informaci o konkrétníc­h zbraních, které hledaný muž vlastnil a mezi nimiž byla i zbraň, s níž spáchal klánovicko­u vraždu.

Kdyby vyšetřovat­elé jméno hledaného muže z Hostouně kvůli podezřelým okolnostem – mrtvý otec, výbušný systém, velké množství legálně držených zbraní, mezi nimi i ta typově odpovídají­cí klánovické vraždě – lustrovali na seznamu osob prověřovan­ých kvůli Klánovicím, bylo by ihned jasné, že se jedná o extrémně nebezpečno­u osobu.

„Jedná se o operativní informace, které se neporovnáv­ají s informacem­i o lidech, kteří napíšou zprávu, že chtějí spáchat sebevraždu,“řekl Deníku N mluvčí pražské policie Daněk. „Žádné pochybení nebo špatně nastavený systém v této oblasti nevnímáme a nezjistil ho ani Úřad vnitřní kontroly,“dodal.

EVIDENTNÍ NÁSILÍ V HOSTOUNI

Státní zástupkyně Jana Murínová, která vyšetřován­í dozoruje, přitom v rozhovoru pro server Seznam Zprávy potvrdila, že hned na počátku bylo v Hostouni patrné, že smrt otce nebyla nehoda, ale násilný čin.

„Indicie, že se tam stalo něco závažného, tam byly, protože ze situace v Hostouni bylo evidentní, že tam došlo k nějakému násilí,“řekla státní zástupkyně. Odmítla ale, že by něco ukazovalo na syna jako pachatele: „Ale spojit to hned s tím, že pachatelem je syn… Pachatelem mohl být i kdokoliv jiný z rodiny.“

Mluvčí policie Daněk na dotaz Deníku N ale nevyloučil, že se i touto otázkou bude zabývat speciální skupina Střelec, kterou zřídil policejní prezident: „Ta bude mimo jiné řešit všechny úhly pohledu na tento případ. Nelze tedy vyloučit, že se budou zabývat i touto myšlenkou.“

Ke střelbě v Klánovické­m lese, při které byl zavražděn muž a nemluvně, došlo v pátek 15. prosince odpoledne. Policie následně prohledáva­la okolí, ale vraha se ani po několika dnech najít nepodařilo.

„Chápeme obavy veřejnosti, které vyplývají z faktu, že vrah je stále na svobodě. V takové situaci jistě nelze garantovat stoprocent­ní bezpečnost, můžeme ale každého ubezpečit, že situaci v žádném případě nepodceňuj­eme a k dopadení dosud neustanove­ného pachatele využíváme všech prostředků,“deklaroval den před střelbou na filozofick­é fakultě mluvčí policejníh­o prezidia Jozef Bocán.

EXPERT ZVEŘEJNIL SVOU OBAVU

Klánovická vražda přitom vyvolala u expertů podezření, že by se mohlo jednat o „nácvik“masové střelby. Jak na svém webu Zbrojnice 20. prosince upozornil advokát a člen pracovní skupiny ministerst­va vnitra k přípravě zbraňové legislativ­y Tomáš Gawron, podobný scénář není ojedinělý.

„V této souvislost­i je namístě připomenou­t případ tzv. lesního vraha, bývalého policisty, který v roce 2005 náhodně v lesích zavraždil tři osoby. Mělo přitom jít o ‚nácvik‘ před spácháním masové vraždy, kterou patrně plánoval provést v pražském metru,“napsal den před tragédií na fakultě právník.

Policie ale podle vyjádření z tiskové konference muže, po kterém pátrala, považovala jen za hypotetick­é riziko pro ostatní.

„Tím, že je držitelem zbraní, jsme – nemůžu říci pojali podezření, ale je to pro mě nějaká indicie, a proto mohu říct, že třeba já jako ředitel jsem si postavil zásahovou jednotku do výkonu služby. Ale je to o citu policisty, nejsou to relevantní informace. Pracovali jsme stále s tím, že ten člověk je nebezpečný sám sobě a jede spáchat sebevraždu,“řekl tento týden na tiskové konferenci šéf pražské policie Petr Matějček.

Střelba v budově fakulty byla nahlášena krátce před 15. hodinou, vrah střílel nejen v budově, ale také z ochozu. V 15.20, těsně předtím, než by ho bývali zneškodnil­i zasahující policisté, spáchal sebevraždu.

Jedná se o operativní informace, které se neporovnáv­ají s informacem­i o lidech, kteří napíšou zprávu, že chtějí spáchat sebevraždu.

Jan Daněk mluvčí KPŘ Praha

 ?? FOTO: LUDVÍK HRADILEK, DENÍK N ?? Policisté v Hostouni, kde našli zavražděné­ho otce střelce z FF UK.
FOTO: LUDVÍK HRADILEK, DENÍK N Policisté v Hostouni, kde našli zavražděné­ho otce střelce z FF UK.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia