Denik N

Zack Snyder vyráží do boje se Star Wars

Nový film Netflixu Rebel Moon od režiséra a scenáristy Zacka Snydera místo originalit­y jen nezdařile opisuje od kultovních vzorů.

- TOMÁŠ DURČÁK filmový publicista

Dvacet let se prý připravova­l snímek Rebel Moon, jehož první část s podtitulem Zrozená z ohně vstoupila 22. prosince na Netflix. Film scenáristy a režiséra Zacka Snydera původně chtěl být přímo součástí vesmíru Star Wars. Nakonec ke svým vzorům jen příliš okatě vzhlíží.

Netflix, stejně jako ostatní velké streamovac­í platformy, mimo své osvědčené hity pravidelně zkouší, zda by se mu náhodou nepodařilo úspěšně nahradit konkurenčn­í vlajkové lodi vlastním obsahem. To je i příklad dvojdílnéh­o sci-fi Rebel Moon, v němž se Zack Snyder nepokouší na půdorysu Sedmi statečných o nic menšího než o vytvoření svého vlastního Star Wars.

Že má režisér a scenárista Zack Snyder cit pro akci, ukázal už ve své prvotině Úsvit mrtvých (2004) i v následné antické bojůvce 300: Bitva u Thermopyl (2006). Svou slabost pro sci-fi příběhy zase světu předvedl v rovněž úspěšných Watchmenec­h (2009), v Muži z oceli (2013) či značně povedenějš­ím pokračován­í Ligy spravedlno­sti (2021).

Film Rebel Moon uváděný od konce prosince na Netflixu měl být po téměř dvou dekádách jeho aktivní tvorby dílem, které oba tyto oblíbené žánry spojí dohromady. A zároveň přinese fanouškům zbrusu nové, originální sci-fi dobrodružs­tví schopné konkurovat dnešním gigantům žánru typu Marvelu či již zmíněnému Star Wars.

Ostatně právě pro svět Star Wars Snyder námět a scénář filmu původně sepsal s tím, že chtěl navázat na poslední část originální trilogie Návrat Jediho. A Lucasfilm se s ním o možném natočení filmu skutečně měl chuť bavit. Jenže pak studio koupil Disney a rozběhnutá jednání o převedení scénáře na plátno rázem padla. Snyder se proto rozhodl scénář pro novou sci-fi franšízu velmi ambiciózně přepsat a vytvořit absolutní sci-fi novinku s originální­mi postavami i dějem. Po dvaceti letech od prvního námětu se mu nakonec podařilo scénář udat Netflixu. Jenže originalit­a je u výsledného produktu tím, co prvnímu dílu s podtitulem Zrozená z ohně nakonec chybí asi úplně nejvíc.

STŘÍPKY STAR WARS

Hlavní hrdinku Koru (Sofia Boutella) potkáváme hned na úvod na planetě Veldt, kde je obyčejnou zemědělkyn­í v malé zapadlé vísce. Už tady je patrný odkaz na Luka Skywalkera a Lucasovu Novou naději z roku 1977. Nechybí ani Snyderův obraz Impéria, zvaného zde „Mateřský svět“. To tvrdou rukou vládne známému světu a nemilosrdn­ě potírá jakékoli náznaky odporu, odboje či snah o revoluci. Povědomé budou fanouškům Star Wars dokonce i uniformy „záporáků“Mateřského světa, stejně jako chování toho hlavního (Ed Skrein), mající svůj prapůvod nepochybně rovněž v nacistické­m Německu.

Byť se Kora nakonec do jádra rebelského odboje dostane trochu jinak než známý rytíř Jedi, její postupně odhalovaná válečná minulost rovněž nepůsobí zrovna originálně a povědomá bude třeba fanouškům Man daloriana či zatím poslední Star Wars trilogie s Daisy Ridley v hlavní roli.

Znáte-li historii scénáře, nelze se zkrátka ubránit pocitu, že sledujete další příběh z předaleké galaxie, jen s pozměněným­i kostýmy a kulisami. Nechybí dokonce ani evergreen prakticky každého filmu z rodiny Star Wars – scéna příchodu do baru, který je plný roztodivný­ch kosmických ras a stvoření všech možných barev a tvarů. Anebo lovci odměn pracující pro „Impérium“.

Popravdě řečeno, marketingo­vá věta „Rebel Moon byl ve vývoji více než dvacet let“jen velmi těžko hledá v první epizodě dvoudílné ságy nějaký odraz. Namísto poutavého vhledu do dobrodružn­ého, nového vesmíru, který bude divák okamžitě mít chuť dál prozkoumáv­at, totiž prakticky celá první čtvrtina filmu neopouští onu zapadlou vísku na malé, nevýznamné planetě, a trochu spíš připomíná nějaký sci-fi futuristic­ký vikingský remake.

Poznáváme první členy poměrně solidního obsazení, nechybí zde Corey Stoll (Domek z Karet, Miliardy) či Michiel Huisman (Hra o trůny). Namísto bombastick­é galaktické podívané jde ale spíš o relativně intimní, pomalý rozjezd. Následuje první, explozivní akční scéna, která uvede děj mírně do pohybu. Dle inspirace westernový­mi Sedmi statečnými (1960) i jejich předlohou v podobě legendární­ho japonského snímku Sedm samurajů (1954) následuje postupné verbování hrdinů do skupinky ochotné postavit se jakkoliv velké přesile. Zde přichází další slabá stránka výpravy.

Postupně se totiž na společnou vesmírnou loď sice dostaví sedmička různorodýc­h postav s odlišnými povahami i minulostí, o nikom z nich se toho ale moc nedozvíme. Film dává každému z nich ve stopáži na úvod „pět minut slávy“, načež je poslušně zařadí do jednolitéh­o celku, z kterého už nikdy příliš nevyčnívaj­í.

Téměř nulově Snyder rovněž využívá čas, kdy tato skupina cestuje z planety na planetu a má čas vést spolu na palubě interakce, lépe se poznávat či blíže odhalovat své zájmy, pohnutky nebo motivy. Anebo aspoň trousit vtipné hlášky, na což Rebel Moon rovněž zapomíná.

Bližší vhled dostaneme pouze do nitra hlavní hrdinky Kory. Další členové obsazení kalibru Charlie Hunnam (Zákon gangu, Gentlemani) či Djimon Hounsou (Krvavý diamant) se tak mohou snažit sebevíc, ale v důsledku vlastně nemají co hrát.

Když tak první díl Rebel Moonu dospěje do velkého finále, má film problém vyburcovat v divákovi aspoň trochu napětí či strachu o to, zda hrdinové, které zná sotva pár desítek minut, přežijí. Stejně do ztracena aspoň v tomto prvním díle vyznívá historická linka. Ta vypráví o pádu posledního krále Mateřského světa a jeho dceři, princezně, jež byla předurčena k tomu, aby jednou provždy ukončila všechny války. Pár drobných flashbacků nevzbudí ani bližší zájem, ani pocit, že má tato historie návaznost na současné události.

Tím se dostáváme k akčním scénám, které by měly být hlavním pilířem této vesmírné podívané. Jsou ale těžkopádné, příliš fantaskní a divákovi toužícímu po aspoň trošce realismu v jinak dospěle působící podívané příliš uspokojení nenabídnou.

V průběhu 133 minut dlouhé stopáže vám zároveň dojde, že její značnou část ve skutečnost­i tvoří doslova všudypříto­mné zpomalené záběry. Ty prostupují nejen každou akční scénu, ale s železnou pravidelno­stí i zcela obyčejnými, nepodstatn­ými záběry. I ty tak z velké části postrádají originalit­u či hlubší záběr, spíš působí jako vychloubán­í se tvůrců tím, kolik peněz měli na CGI hračičky. Divák má tak místo údivu u většiny z nich spíš tendenci si přát, aby už konečně skončily a děj mohl pokračovat dál.

BEZHLAVÁ POPCORNOVÁ AKCE

Přes vše výše řečené se v kontextu současné sci-fi tvorby Rebel Moon i přes to, že mu většina věcí spíš nevychází, stále dokáže pohybovat v průměru (což je překvapují­cí i smutné zároveň). A popravdě nejde o tak fatální selhání, že by si pokračován­í s podtitulem Jizvonoška, kterého bychom se měli dočkat 19. dubna letošního roku rovněž na Netflixu, svou šanci nezaslouži­lo.

Chystáte-li se na film s očekáváním úchvatné, promyšlené podívané srovnateln­é s vrcholnými počiny Star Wars, čeká vás zklamání. Jako oddechová vesmírná bojůvka nicméně epizoda Zrozená z ohně dokáže fungovat. Je ale možné, že až pokračován­í dorazí, bude to naposled, co hlavní hrdinku, celý její ansámbl hrdinů i tento Snyderův údajně dvě dekády budovaný vesmír spatříme.

Na vystavění celé vlastní galaxie překypujíc­í životem Zack Snyder zkrátka nemá, schopný tvůrce akčních filmů si ukousl příliš velké sousto. A pokud je Rebel Moon opravdu výsledek jeho dvacetilet­ého snažení, možná by měl zůstat sedět na režisérské židli a scénáře raději přenechat jiným.

Drobnou naději lze ještě vkládat do méně sestříhané, režisérské verze Rebel Moonu, které bychom se měli dočkat někdy v letošním roce ještě před premiérou druhého dílu. Jen těžko si však lze představit, že dalších pár desítek minut stopáže dokáže zahladit všudypříto­mné tvůrčí přešlapy a pomoci snímku se dostat aspoň na dohled svých předloh.

Postupně se na společnou vesmírnou loď sice dostaví sedmička různorodýc­h postav s odlišnými povahami i minulostí, o nikom z nich se toho ale moc nedozvíme.

 ?? FOTO: NETFLIX ?? Sofia Boutella jako Kora v prvním filmu Rebel Moon.
FOTO: NETFLIX Sofia Boutella jako Kora v prvním filmu Rebel Moon.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia