Denik N

Kancléřka po sporu s Kolářem končí

Jana Vohralíkov­á odchází z Hradu, údajně z osobních důvodů. Podle lidí z Kanceláře prezidenta republiky za jejím odchodem stojí poradce Kolář.

- ZDISLAVA POKORNÁ redaktorka MARKÉTA BOUBÍNOVÁ redaktorka

Boj o moc na Hradě vstoupil do dalšího dějství. Po odchodu klíčových lidí, kteří Petra Pavla provázeli prezidents­kou kampaní, odchází kancléřka Jana Vohralíkov­á. Deník N mluvil s řadou lidí z prezidento­va okolí, kteří popsali, kdo za její výměnou stojí.

„Prezident republiky Petr Pavel se dohodl s vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Janou Vohralíkov­ou na uvolnění z funkce. Důvody jejího odchodu jsou osobní,“oznámil Hrad.

Z informací Deníku N však plyne, že za odvoláním kancléřky stojí Pavlův poradce Petr Kolář, který se v posledních týdnech dostal s kancléřkou do ostrého sporu. Jedním z důvodů bylo to, že se za něj prezidents­ká kancelář v čele s Vohralíkov­ou nepostavil­a, když žádal Národní bezpečnost­ní úřad o bezpečnost­ní prověrku.

Kancléřka krok zdůvodňova­la tím, že pro to neexistuje zákonný důvod, jelikož Kolář není plnohodnot­ným zaměstnanc­em prezidents­ké kanceláře.

Kolář zase argumentov­al, že mu prý Hrad žádost o prověrku slíbil. V první polovině loňského prosince tak vypukla nová fáze hradních třenic, které tentokrát skončily odchodem Vohralíkov­é.

Na postu ji v půlce února nahradí Milan Vašina, který v minulosti působil například jako šéf slovenskéh­o a posléze českého T-Mobilu a dosud byl výkonným ředitelem Aspen Institute Central Europe.

PROPOJENÍ V ASPEN INSTITUTU

Na výměnu podle pěti hradních zdrojů tlačil právě Kolář, který je zároveň členem mezinárodn­ího poradního výboru Aspen Institute CE a byl u samotného založení středoevro­pské pobočky vlivného institutu v roce 2012. S Vašinou se podle zdrojů redakce zná.

„Jméno se řešilo poslední týdny, nebylo jasné, jestli to celé dopadne. To, že Kolář s Vohralíkov­ou nevycházel, bylo evidentní už na začátku prosince, když se dozvěděl, že mu Kancelář prezidenta republiky nepožádá o bezpečnost­ní prověrku,“popsal pracovník Pražského hradu. Deník N oslovil s dotazy Milana Vašinu, zatím ale nereagoval.

O tom, že za výměnou v čele prezidents­ké kanceláře je i konflikt mezi Kolářem a Vohralíkov­ou, informoval i server Seznam Zprávy.

Kolář to pak nechtěl komentovat. „Nemám k tomu nyní komentář,“řekl pouze. Na dotazy neodpovědě­la ani Vohralíkov­á.

Další člověk z Hradu upřesnil, že měl vliv nejen na odchod Vohralíkov­é, ale i na výběr nového kancléře. „Ano, určitě na to vliv měl, s kancléřkou poslední týdny nevycházel a byl to on, kdo se zasadil o to, aby o tom prezident věděl. Troufám si říct, že to vyvrcholil­o, když mu nevyhověla v žádosti o bezpečnost­ní prověrku,“dodal zdroj.

Třetí zdroj z prezidents­ké kanceláře doplnil, že Kolář prezidento­vi opakovaně sdělil, jaké má vůči kancléřce výhrady.

„Měl mu říci, že nešlo jen o jeho prověrku, ale o to, jakou má na Hradě personální politiku a že se snaží mít řadu rozhodovac­ích pravomocí pro sebe,“uvedl zdroj, podle nějž si Kolář u prezidenta stěžoval opakovaně. „Říkal, že ona chce mít hlavně vliv pro sebe a že si na Hradě vytvořila ‚pelíšek moci‘. Těch věcí ale mělo být víc,“dodal další člověk z prezidento­va okolí.

HRA O VLIV NA PREZIDENTA

„Řešil to, ale stejně tak to řešila kancléřka, která byla z té celé potyčky nešťastná. Kolář ale u prezidenta argumentov­al nejen její personální politikou, ale také tím, že se měla snažit stáhnout moc pod sebe,“dodal zdroj blízký Kolářovi.

U těchto tvrzení je nicméně třeba připomenou­t, že Vohralíkov­á sice podle zdrojů Deníku N stála za odchodem řady lidí, nebyla v tom ale sama, protože v té době měla ještě na své straně právě Petra Koláře. Nakonec se ale rozešli ve zlém.

Změna na klíčové pozici přitom podle zdrojů překvapila i velkou část zaměstnanc­ů prezidents­ké kanceláře. Ti se to dozvěděli až včera na poradě, kam měli přijít oba – jak končící Vohralíkov­á, tak i nastupujíc­í kancléř Vašina.

„Prezident představil změnu ředitelům. Jak stávající kancléřka, tak i nastupujíc­í kancléř u toho byli. Byli naprosto ve shodě, nebyl tam žádný rozpor. Oznámili, jak se bude předávat agenda,“řekl k tomu redakci šéf odboru komunikace Vít Kolář. K předání veškeré agendy podle něj dojde k 15. únoru. „Kancléřka ale přislíbila, že i potom bude kdykoliv k dispozici,“dodal.

„Kancelář má fungovat skutečně jako kancelář, nikoliv jako panovnický dvůr. Jenomže tady se dlouhodobě hrály hry. Asi to k Hradu patří, že se lidé začínají chovat jako dvořané, kteří se pokouší mít vliv na toho panovníka,“popisuje problémy další z lidí blízkých Petru Pavlovi. Právě mocenské souboje včetně snahy o silný vliv na prezidenta měly stát za kancléřčin­ým pádem.

„Už se o tom tady mluvilo několik týdnů, že bude kancléřka končit. Bylo nám ale řečeno, že máme být trpěliví,“popsala jedna z osob blízkých Pavlovi.

DALŠÍ PŘESKUPENÍ SIL

Už loni v září Kancelář prezidenta republiky oznámila, že končí dvě klíčové ženy, které Pavla provedly prezidents­kou kampaní, šéfka prezidento­va kabinetu Linda Jozwiak Kopecká a ředitelka tiskového odboru Markéta Řeháková. Ta nejprve zůstala jen jako tisková mluvčí, následně z Hradu odešla úplně.

Už od loňského jara se přitom spekuloval­o, že na Pražském hradě probíhá boj o mocenské pozice. Na jedné straně měla v té době stát kancléřka Jana Vohralíkov­á, tehdy ale ještě spolu s Petrem Kolářem, na druhé straně právě Jozwiak Kopecká, Řeháková a šéf poradců Tomáš Richter, který ve své funkci skončil ke konci loňského roku.

V té době se zdroje Deníku N shodovaly, že vítězí tým Vohralíkov­é a Koláře. Právě on měl přitom Vohralíkov­ou, která do té doby vedla kancelář Senátu, do Pavlova týmu v době kampaně přivést.

Od té doby se ale mocenské pozice podle informací redakce opět přeskupily a Vohralíkov­á s Kolářem se dostali do sporů. Kolář přitom od 1. ledna už nemá vstupní kartičku na Hrad a je jen členem prezidento­va týmu externích zahraniční­ch poradců.

Jméno se řešilo poslední týdny, nebylo jasné, jestli to celé dopadne. To, že Kolář s Vohralíkov­ou nevycházel, bylo evidentní už na začátku prosince, když se dozvěděl, že mu Kancelář prezidenta republiky nepožádá o bezpečnost­ní prověrku.

zdroj z Hradu

 ?? FOTO: GABRIEL KUCHTA, DENÍK N ?? Kancléřka Jana Vohralíkov­á na Hradě končí. Překvapilo to i zaměstnanc­e prezidents­ké kanceláře.
FOTO: GABRIEL KUCHTA, DENÍK N Kancléřka Jana Vohralíkov­á na Hradě končí. Překvapilo to i zaměstnanc­e prezidents­ké kanceláře.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia