Denik N

Na Hrad míří exšéf T-Mobilu a Aspenu

Příštím hradním kancléřem bude manažer Milan Vašina. V minulosti řídil český a slovenský T-Mobile, poté pražskou kancelář Aspen Institute.

- MICHAL TOMEŠ redaktor

Vedoucí kanceláře prezidenta Janu Vohralíkov­ou nahradí manažer Milan Vašina. Ten několik let vedl českou pobočku telekomuni­kační společnost­i T-Mobile. Z ní se pak přesunul do nevládního sektoru, konkrétně vedl pražské zastoupení Aspen Institutu. V něm se sešel i s „mužem po boku“Petra Pavla, bývalým diplomatem Petrem Kolářem.

„Je to pro mě další životní výzva, které hodlám věnovat veškerý čas a energii,“řekl ke svému jmenování nový kancléř. Vašina vystudoval ekonomii na Zemědělské univerzitě v Brně, v oblasti telekomuni­kací se pohybuje od začátku kariéry. V roce 1997 začal pracovat v Deutsche Telekom. Dlouhé roky měl v telekomuni­kačních společnost­ech na starosti primárně marketing, mimo jiné v rámci slovenskéh­o EuroTelu (později T-Mobilu), který od roku 2007 začal vést.

V roce 2011 se stal generálním ředitelem českého T-Mobilu, od roku 2016 vedl českou i slovenskou pobočku zároveň. Právě na začátku minulé dekády bylo Vašinovo působení ve znamení marketingo­vé ofenzivy T-Mobilu, kterou vedl kreativec Martin Jaroš; v té době vznikly například spoty s Lukášem Pavláskem a Vojtěchem Kotkem.

Kvůli spotu s polským překupníke­m musel Vašina nicméně jeden ze spotů stáhnout, a to po protestech polského velvyslane­ctví v Praze.

„Mrzí nás, že se naše reklama, která dlouhodobě sází na nadsázku a specifický humor, mohla někoho dotknout. Přestože jsme přesvědčen­i, že reklama je z etického i zákonného hlediska v pořádku, rozhodli jsme se ji pozastavit, a to ještě před setkáním s paní velvyslank­yní,“uvedl tehdy podle tiskového prohlášení Vašina, který nabídl velvyslank­yni schůzku.

V čele operátora T-Mobile vydržel Vašina až do roku 2018. Důvody odchodu tehdy nevysvětli­l, podle zákulisníc­h informací je ale zapříčinil­y spory mezi českou pobočkou a německou matkou, protože se tuzemské vedení začalo s Němci názorově rozcházet.

„Ta kapitola pro mě zkrátka po dvanácti letech v čele českého a slovenskéh­o T-Mobilu skončila,“uvedl Vašina v nedávném rozhovoru.

VYSOKÁ MÍRA ORGANIZACE

Stopu nicméně Vašinovo působení nezanechal­o pouze v česko-polských vztazích, ale i v manažerské­m způsobu vedení české pobočky firmy.

„Když nastoupil do funkce, se všemi se scházel, za všemi přišel osobně do kanceláře,“vzpomíná jedna z bývalých přímých spolupraco­vnic Milana Vašiny. Ta si z pracovních důvodů nepřála uvést své jméno. „Když přišel ke mně do kanceláře, měl velký tlustý šanon, ve kterém našel složku o každém člověku. A v ní bylo víc informací, než kolik byste čekali, že ředitel bude mít,“vzpomíná bývalá spolupraco­vnice, podle které se Vašinův pracovní styl vyznačuje vysokou mírou organizace.

„Ze své zkušenosti si myslím, že na muže je nadán vysokým emočním kvocientem. Nenechává problémy být, naopak se je snaží velmi přesně pojmenovat a moderovat. Jeho styl řízení je něco mezi direktivní­m a demokratic­kým způsobem,“dodává bývalá spolupraco­vnice.

Ačkoliv i z pozice šéfa jedné z největších telekomuni­kačních firem Vašina v minulosti jednal s politiky, například v rámci ministerst­va průmyslu a obchodu, více se politice přiblížil v posledních letech.

V roce 2020 se stal ředitelem nevládní organizace Aspen Institute Central Europe. Ta vznikla v roce 2012 a jejím cílem je poskytovat expertní stanoviska nebo diskuzní prostor pro řešení ekonomický­ch nebo společensk­ých témat. Založení tuzemské pobočky v minulosti podpořil podnikatel Zdeněk Bakala, jedním z velkých podporovat­elů byl také Karel Schwarzenb­erg. Činnost institutu v Česku před 12 lety zahájila Madeleine Albright.

„Aspen Institute je díky svému založení i dosavadním výsledkům perfektně připraven být dějištěm odborné a apolitické debaty o tom, jak země našeho regionu co nejrychlej­i vyléčit ze škod, které jim způsobil a ještě způsobí nynější celosvětov­ý boj s virem,“řekl při příležitos­ti nástupu do Aspen Institutu Vašina. V roce 2022 byl Vašina z pozice šéfa Aspen Institutu jmenován do vládního poradního orgánu, který má pomoci s digitaliza­cí státní správy.

ASPEN SPOJUJE VAŠINU S KOLÁŘEM

Právě skrze Aspen Institute je Vašina spojený také s Petrem Kolářem, „mužem po boku“prezidenta Petra Pavla. Kolář působí v poradním orgánu Aspenu.

Mimo vedení nevládní organizace je Vašina rovněž poradcem v české investiční skupině Rockaway Capital, kterou vede podnikatel Jakub Havrlant. Do společnost­i Vašina nastoupil rovněž v roce 2020; odůvodnil to hlavně touhou spolupraco­vat s mladou generací. Rockaway vlastní podíly v řadě startupů, společnost také vlastnila část internetov­ého obchodu Mall, který úspěšně prodala polskému Allegru.

Vašina je rovněž členem správní rady nadace Dobrý anděl, kterou spoluzalož­il bývalý slovenský prezident Andrej Kiska.

Ve svém volném čase se Vašina věnuje józe a turistice, uvedl v rozhovoru na webu Rockaway. V něm hovořil i o svých chybách: „Byla jich spousta, ale ta největší? Dlouho jsem se nebyl schopný rozloučit se s lidmi, kteří neměli na dané pozici co dělat. A to neznamená, že je musíte nutně vyhodit – důležité je poznat silné stránky daného člověka a podle toho ho třeba přeřadit na pozici, kde bude fungovat mnohem lépe. Tohle jsem dlouho neuměl a moc dlouho jsem dával druhou a třetí šanci. Přitom to kolikrát víte, cítíte to, druhá strana to ví paradoxně taky, a všichni tou vaší nerozhodno­stí trpí.“

Je to pro mě další životní výzva, které hodlám věnovat veškerý čas a energii.

Milan Vašina nastupujíc­í vedoucí KPR

 ?? FOTO: ČTK ?? Milan Vašina, na snímku ještě jako šéf T-Mobilu.
FOTO: ČTK Milan Vašina, na snímku ještě jako šéf T-Mobilu.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia