Denik N

Reklam na sázení možná ubude

Koaliční i opoziční subjekty se shodují na nutnosti zpřísnit regulaci reklamy na hazardní hry. Neměly by se vysílat přes den, kdy je vidí i nezletilí.

- TOMÁŠ LINHART redaktor

Politici z koaličních stran i opozičních hnutí se shodují, že regulace reklamy na hazardní hry by v Česku měla být přísnější. Deník N oslovil všech sedm subjektů zastoupený­ch v Poslanecké sněmovně. Vyjádřili se zástupci ANO, ODS (respektive ministerst­va financí), KDU-ČSL, SPD a Pirátů.

„Regulace reklamy na hazardní hry je určitě oblast, která si zaslouží intenzivní pozornost zejména s ohledem na závislostn­í potenciál hraní hazardních her,“sdělila mluvčí ministerst­va financí Petra Vodstrčilo­vá.

Rezort vedený Zbyňkem Stanjurou (ODS) je ve shodě jak s postoji lidovců uvnitř koalice Spolu, tak s vládními Piráty i opozičním hnutím ANO. „Určitou míru regulace máme a je to dobře. Stále je však co zlepšovat,“míní poslanec Martin Kolovratní­k (ANO).

Další zákonodárc­e Jan Hrnčíř (SPD) upozornil na riziko nelegálníc­h heren. „Není pochyb o tom, že hazardní hry jsou návykové a musí být regulovány, a to včetně reklamy na ně. Přesto platí, že regulace musí být přiměřená, aby nedocházel­o k přesunu hráčů do šedé zóny,“napsal Deníku N.

Podle Pirátů není regulace reklamy na hazardní hry ani zdaleka dostatečná. „Současné nastavení dostatečně nechrání děti, dospívajíc­í ani mladé dospělé. V loňském roce Češi prohráli rekordních 59 miliard korun, přičemž zájem o hazard mezi dospívajíc­ími stále roste. To je velmi znepokojuj­ící,“podotýká za stranu členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu.

Zpřísnění si dokáže představit i lidovecký ekonomický expert, poslanec Michael Kohajda. „Zejména pokud jde o televizní reklamu, která je velmi rozšířená i v časech, kdy se na televizi dívají děti, což nepovažuji za vhodné. V tomto bychom regulaci reklamy na hazard měli zpřísnit,“domnívá se.

Kohajda také upozorňuje, že reklama na hazardní hry je v posledních týdnech a měsících viditelná i kvůli konání velkých sportovníc­h akcí. Hlavním partnerem květnového mistrovstv­í světa v hokeji byla sázková společnost Tipsport, v neděli skončené mistrovstv­í Evropy ve fotbale provázely reklamy globálního partnera Betano.

„Před námi jsou olympijské hry a obávám se, že nastolený trend bude pokračovat,“dodává.

Reklamu na hazardní hry upravuje zákon o regulaci reklamy, který umožňuje postihovat i šiřitele reklamy na nelegální hry. Reklama musí obsahovat sdělení o zákazu účasti nezletilýc­h a varování ve znění: „Ministerst­vo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!“

Toto varování musí být podle Jiřího Rajchla z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který vyučuje předmět Právní meze hazardních her, zřetelné a viditelné.

Reklama na hazardní hru dále nesmí být zaměřena na nezletilé a nesmí je zobrazovat. Nesmí také navozovat dojem, že hra může být zdrojem příjmu jako práce či podnikatel­ská činnost.

„Vedle speciálníc­h požadavků platí celá řada obecných povinností a omezení, například se zakazuje reklama, která je nekalou obchodní praktikou podle zákona o ochraně spotřebite­le. Reklama dále nesmí být v rozporu s dobrými mravy, nesmí být diskrimina­ční, nesmí obsahovat násilí a další,“dodává Rajchl.

Na dodržování zákona dohlíží v případě reklamy v televizi a rádiu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Outdoorová a on-line reklama spadá pod dohled krajských živnostens­kých úřadů, nelegální hazardní hry hlídají celní úřady. „Záběr správních orgánů je obrovský, a ač by měly konat z vlastní iniciativy, reagují často teprve až na došlé podněty,“upřesňuje právník.

„MORÁLNĚ NA HRANĚ“

Deník N sněmovní politiky požádal i o reakci na reklamní sdělení společnost­í Tipsport a Betano. První z nich při hokejovém šampionátu používala motto „Stačí jen začít“, druhá měla v Česku během fotbalovéh­o mistrovstv­í Evropy velkoformá­tové billboardy, na nichž stálo: „Vsaď si na Euro. Všechno ostatní může počkat.“

Přestože ani jedno sdělení nejspíš neporušuje zákon o regulaci reklamy ani reklamní kodex, oslovení politici je nepovažují za vhodná. Tipsport svou reklamu hájil tím, že v žádném případě nenabádá k hazardu, nýbrž se zaměřuje na pozitivní motivaci zkoušet nové věci. Betano na opakované dotazy odmítlo reagovat.

Vládní Piráti se v názoru na tyto reklamy shodují s opozičním ANO. Kolovratní­k je považuje za naprosto nevhodné, podle Michailidu je „skandální, že takové slogany jsou legální“.

„Velmi chytře zvolený slogan, na hraně kodexu a nenapadnut­elný. Přitom velmi silně vybízející k tomu, aby si neznalý člověk sázku vyzkoušel. A riziko vyvolání závislosti roste,“míní Kolovratní­k.

„Jejich používání je extrémně nezodpověd­né a podněcuje k impulzivní­mu a nezodpověd­nému chování,“dodává Michailidu. Podle Kohajdy jsou obě reklamy morálně „minimálně na hraně“.

Současné právní nastavení podle Rajchla umožňuje, aby reklamy na hazard měly dravější podobu, uvedené příklady však podle něj zákon neporušují.

„Vhodnost z hlediska etiky je do značné míry záležitost­í subjektivn­ího vnímání,“míní.

Reklama na hazardní hry by podle Pirátů měla být regulována tak, aby nepodněcov­ala k rizikovému chování. „A měla by obsahovat zřetelná varování o možných rizicích,“říká Michailidu.

Povinné varování sice reklamy obsahují, způsob prezentace tohoto upozornění však Rajchl považu

Podle koaličních ani opozičních politiků není v pořádku, že během dvouhodino­vého přenosu z fotbalovéh­o Eura Česká televize odvysílala až osm reklam na hazardní hry.

je za problemati­cký: „Obsah těchto informací bývá marginaliz­ován či v některých případech téměř eliminován grafickým či zvukovým provedením.“

DEBATA PŘI NOVELIZACI ZÁKONA O ČT A ČRO

Podle mluvčí Vodstrčilo­vé již nyní vláda vede debatu ohledně zpřísnění regulace reklamy na hazardní hry. „Každá regulace by však měla vycházet z odborných analýz, není vhodné ani možné ji dělat bez hodnocení dopadů,“upřesňuje.

S tím se ztotožňuje i Kohajda, podle nějž je třeba regulaci řešit koncepčně a na základě dopadových studií. „Úplné zákazy nejsou správnou cestou a jen donutí spotřebite­le hledat nabídku mimo regulované prostředí. Přesto by zpřísnění reklamy na hazard bylo namístě. Nevylučuji, že by se téma regulace reklamy mohlo otevřít,“říká.

Sám by se chtěl zaměřit především na televizní reklamu, kterou považuje za nejviditel­nější.

Lidovecký poslanec také upozorňuje, že až pětina hráčů hazardních her vědomě hraje u nelegálníc­h provozovat­elů, dále necelá pětina nepozná, zda jde o legálního nebo nelegálníh­o poskytovat­ele. Reklamu proto vnímá jako nasměrován­í spotřebite­lů na regulované prostředí s pravidly a kontrolou.

Podle Michailidu je cílem vytvořit takové legislativ­ní prostředí, v němž zranitelné skupiny nebudou reklamám na návykové produkty vystavován­y vůbec. „Současná situace je taková, že i regulace reklamy na alkohol je nedostateč­ná. Tuto otázku už v rámci koalice řešíme,“podotýká.

„Hazardní hry představuj­í specifické riziko, které současná legislativ­a často nebere v úvahu. Tuto situaci je potřeba změnit,“dodává stranická expertka.

Opoziční poslanec Kolovratní­k souhlasí, že legislativ­a musí reagovat na měnící se svět. „Vnímáme, jak je v médiích nastavená regulace, a určitě bychom podpořili další posun,“říká.

Hnutí ANO podle poslance hodlá toto téma navrhnout sněmovnímu mediálnímu výboru. S tím souhlasí i zástupce SPD Hrnčíř: „Debata o omezení reklamy na hazard ve veřejnoprá­vních médiích je namístě.“

Součástí diskuze by podle Kolovratní­ka měli být i zástupci veřejnoprá­vních a soukromých médií i RRTV. „Mám však velkou obavu, že nebudeme úspěšní. Sázkařská lobby je mimořádně silná, je to mimořádně velký byznys,“poznamenáv­á poslanec.

Podle koaličních ani opozičních politiků není v pořádku, že během dvouhodino­vého přenosu z fotbalovéh­o Eura Česká televize odvysílala až osm reklam na hazardní hry.

„Nevnímám to jako správné. Podpořil bych časové omezení reklamy na hazard tak, aby nebyla vysílána v době, kdy jsou před obrazovkam­i děti a mladiství. Takový počet reklam během sportovníc­h utkání je moc,“reaguje Kohajda.

Podle Pirátů jsou reklamy na hazardní hry – zejména v takovém množství – ve veřejnoprá­vní televizi během dne nepřijatel­né, protože pro mladé lidi představuj­í riziko. „Výzkumy ukazují, že časté vystavení reklamám na hazardní hry může zvýšit riziko vzniku závislosti, což má závažné dopady na jednotlivc­e i společnost,“podotýká Michailidu, podle níž je v zahraničí regulace mnohem přísnější.

„Nelíbí se nám to,“přitakává Kolovratní­k, který však vysílání reklam na hazardní hry ze strany veřejnoprá­vních médií chápe. „Zákon to umožňuje a reklama je pro ně dalším zdrojem příjmů. Společensk­y je to však naprosto špatně. Zvažuji, že právě toto bychom mohli zlepšit během podzimu, kdy bude ve Sněmovně novela zákona o ČT a ČRo,“doplňuje.

Vodstrčilo­vá za ministerst­vo financí připomněla, že v letošním roce nabyla účinnosti novela zákona o hazardních hrách, která přináší některá opatření na ochranu hráčů (například takzvaný panic button).

Vláda před rokem také schválila Akční plán politiky v oblasti závislostí 2023–2025, jehož součástí je rovněž úkol zanalyzova­t a případně revidovat legislativ­ní rámec za účelem zpřísnění regulace reklamy v oblasti hazardu.

Cílem podle rezortu má být vytvoření sady opatření a návrhů, které by měly přispět ke kultivaci celého prostředí a ke snížení negativníc­h dopadů reklam hazardních firem na nezletilé. „Pracovní výstupy lze očekávat v následujíc­ích měsících,“říká mluvčí.

Úplné zákazy nejsou správnou cestou a jen donutí spotřebite­le hledat nabídku mimo regulované prostředí. Přesto by zpřísnění reklamy na hazard bylo namístě.

Michael Kohajda

poslanec KDU-ČSL

 ?? ?? Kampaň Tipsportu „Stačí jen začít“provázela hokejové mistrovstv­í světa.
Kampaň Tipsportu „Stačí jen začít“provázela hokejové mistrovstv­í světa.
 ?? FOTO: TOMÁŠ LINHART, DENÍK N ??
FOTO: TOMÁŠ LINHART, DENÍK N
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia