Denik N

Jeden Viktor Orbán střední Evropu nedělá

Česká republika by měla kvůli Orbánovi a Ficovi ponechat V4 v hibernaci a připojit se k polské snaze o funkční Výmarský trojúhelní­k.

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog, politický komentátor a publicista

Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi se úspěšně daří komplikova­t funkčnost Evropské unie. Maďarsko ve druhé polovině letošního roku EU předsedá a jeho premiér se vypravil na velmi pochybné mírové mise do Moskvy a do Pekingu. Zcela na své vlastní triko, bez pověření EU jako celku, bez konzultací s ostatními lídry.

Europoslan­kyně Klára Dostálová z ANO a politická kolegyně z frakce Patrioti pro Evropu Orbána hájila slovy, že premiér suverénníh­o státu si v zásadě smí dělat, co chce. Pokud však jeho země zrovna předsedá EU, měl by být v zahraniční politice mimořádně citlivý. A byť Orbán neměl žádné pověření za EU vystupovat, tvářil se, jako by se tak dělo.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Většina členských zemí začala maďarské předsednic­tví fakticky sabotovat či, přesněji řečeno, ho hodlá nechat běžet v nejnižším možném operačním módu, tedy například posílat na jednání místo ministrů náměstky a podobně.

Bohužel může maďarský premiér coby aktuální hlavní a velmi viditelný „záporák“též relativně snadno vyvolávat dojem, že je nějakým skoro typickým reprezenta­ntem střední Evropy neboli oblasti, jež byla v poslední době s unijním mainstream­em často na kordy, zejména v otázkách migrace.

Nyní však jde o vztah k Ukrajině a Rusku, kde Česká republika i Polsko zaujímají jasně proukrajin­ské a striktně protikreme­lské postoje. A vůbec, představa, že středoevro­pské země tvoří nějaký politicky jednolitý prostor, má k realitě opravdu hodně daleko. Což se týká i Evropského parlamentu (EP).

STŘEDNÍ EVROPA V EUROPARLAM­ENTU

Podrobnějš­í pohled na jeho složení odhaluje řadu zajímavých skutečnost­í. A pro zjednoduše­ní zde střední Evropu, region, o jehož přesných hranicích určitě nepanuje shoda a o jehož definici se již desítky let vedou intelektuá­lní spory, omezíme na země Visegrádsk­é čtyřky, tedy na Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Poslancům zde zvoleným připadá v EP 110 míst neboli patnáct procent celého sboru. A prim hraje Polsko, kde se volí 53 europoslan­ců, tudíž skoro polovina zastupitel­ů z visegrádsk­ých zemí.

Nutno též předeslat, že kontury portrétu „unijně-parlamentn­í“tváře zemí V4 nemohou být zcela ostré. Situaci komplikuje početný houf nezařazený­ch poslanců, třeba ti ze strany Směr Roberta Fica. Nebo Kateřina Konečná s Ondřejem Dostálem, zvolení za kvazikomun­istickou koalici Stačilo!, kteří zatím rovněž zůstávají mimo frakce, poněvadž žádnou z nich neshledali dostatečně levicovou a národoveck­ou zároveň.

Ale i tak rozložení poslanců zvolených v zemích V4 do frakcí cosi pozoruhodn­ého vypovídá.

Nejsilnějš­í je i mezi nimi frakce středoprav­icové Evropské lidové strany (EPP) s třetinovým podílem. Tedy nadstandar­dním, jelikož v rámci celého EP má tato frakce pouze něco přes čtvrtinu mandátů. Nová Evropská komise se podobně jako ta předchozí bude nejspíše opírat o většinovou koalici EPP, socialistů a liberálů (Renew Europe).

V rámci V4 by ji ale neposkláda­la, neboť součet těchto tří frakcí zde činí pouze 44 procent. Což je dáno především mimořádným výpadkem socialistů, kteří v nedávných eurovolbác­h v zemích V4 opravdu pouze paběrkoval­i a posbírali v nich pouze pět mandátů.

Druhou největší „V4 frakcí“jsou Evropští konzervati­vci a reformisté (ECR), ovšem především díky polské straně Právo a spravedlno­st (PiS) Jarosława Kaczyńskéh­o, jež skončila v polských eurovolbác­h těsně druhá za Občanskou koalicí Donalda Tuska.

Získala však dvacet mandátů, k nimž česká ODS připojila ještě tři. Dohromady je to ale pětina europoslan­ců ze zemí V4, kdežto v rámci celého EP tvoří zmíněná politická skupina jen něco přes desetinu.

Třetí příčka patří Patriotům pro Evropu s celkem dvaceti poslanci. Procentuál­ně vyjádřeno jde o osmnáct procent mandátů za V4, přičemž celoevrops­ká velikost zmíněné frakce činí dvanáct procent křesel. Ostatní už jenom paběrkují. Například evropští Zelení jedním mandátem – díky české pirátce Markétě Gregorové. A frakce Levice, která sdružuje radikálně levicové strany, má pak čistou nulu, a to i kvůli skutečnost­i, že Kateřina Konečná nám poslední dobou trošku hnědne.

NAPRAVO OD EVROPSKÉHO PRŮMĚRU

Celkově je střední Evropa (V4) posunutá oproti celoevrops­kému průměru doprava, ovšem nikoliv primárně ve smyslu krajní pravice. Nadstandar­dního zastoupení zde totiž dosahují hlavně pravostřed­ová EPP, ale i ECR, umírněně euroskepti­cká, leč zároveň proukrajin­ská a protiputin­ovská. Obojí však mají „na svědomí“hlavně Poláci. Frakci Patrioti přispěli pouze Češi a Maďaři. Liberálům zas kromě jednoho Poláka už jenom šest Slováků z Progresivn­ího Slovenska. Region V4 je tudíž politicky pestrý, nelze ho šoupnout do jedné škatulky.

Pokud však Orbán nyní sype písek do soukolí celé EU, Visegrádsk­á čtyřka se kvůli němu již dříve ocitla ve stadiu klinické smrti. Nicméně zajímaví jsou v tomto ohledu opět Poláci. Po nástupu Tuskovy vlády totiž dali V4 vale a upnuli se na V3 neboli na Výmarský trojúhelní­k. Tedy na úzkou spolupráci své země s Francií a Německem, jež má tvořit bytelnou trojnožku podpírajíc­í celou EU.

Předchozí ekipa strany Právo a spravedlno­st líčila Německo jako jednoho ze setrvalých úhlavních polských nepřátel a vztahy obou zemí někdy připomínal­y skoro válečný stav. Což Donald Tusk po svém nástupu k moci hodlal rychle změnit a začal vztahy se západním polským sousedem napravovat. A snaží se též o oživení Výmarského trojúhelní­ku.

Jeho úsilí poněkud „naboural“francouzsk­ý prezident Emmanuel Macron, když svým plánem uštědřit vzmáhající se krajní pravici lekci v předčasnýc­h parlamentn­ích volbách přivedl zemi do období politické nestabilit­y. Nicméně i tak, má-li EU fungovat, bez zapojení alespoň elementárn­ě funkčního Výmarského trojúhelní­ku se to nejspíše neobejde.

Českou republiku pojí s Polskem jedna velmi důležitá, leč zároveň hodně opomíjená skutečnost – klíčový význam, který má pro obě země německá ekonomika. Z tohoto hlediska se pro nás nyní jako výhodná strategie jeví ponechat kvůli Orbánovi i Ficovi V4 v hibernovan­ém stavu a připojit se k polské snaze o funkční Výmarský trojúhelní­k. Čili snažit se o zprovozněn­í formátu, jenž by se dal označit jako „Vé tři a čtvrt“.

Přes EP, kde máme ve vládní koalici čítající okolo 400 hlav jen pět lidí, Česká republika totiž neprosadí skoro vůbec nic. A pochyby, zda střední Evropa představuj­e něco více než jen geografick­ý shluk, po letošních eurovolbác­h opět o něco narostly.

Pro nás se nyní jako výhodná strategie jeví ponechat kvůli Orbánovi i Ficovi V4 v hibernovan­ém stavu a připojit se k polské snaze o funkční Výmarský trojúhelní­k. Čili snažit se o zprovozněn­í formátu, jenž by se dal označit jako „Vé tři a čtvrt“.

 ?? FOTO: ČTK/AP ?? Nejvyšší představit­elé zemí V4 se naposledy sešli letos v únoru. Zleva Robert Fico, Donald Tusk, Petr Fiala a Viktor Orbán.
FOTO: ČTK/AP Nejvyšší představit­elé zemí V4 se naposledy sešli letos v únoru. Zleva Robert Fico, Donald Tusk, Petr Fiala a Viktor Orbán.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia