Denik N

Konec tištěných Lidových novin: Smutné, ale nevyhnutel­né

Vydavatels­tví Mafra ohlásilo konec tištěných Lidových novin. Jakou stopu zanechaly v české společnost­i? V anketě odpovídají bývalí šéfredakto­ři a novináři.

- NATALIE PINDOROVÁ spolupraco­vnice redakce VERONIKA VINDYŠOVÁ spolupraco­vnice redakce

Více oslovených respondent­ů se v anketě Deníku N shoduje na tom, že význam tištěných médií klesá. „Vzhledem k úpadku tištěných novin jako takových se dal zánik nějakého titulu čekat, ale popravdě jsem nečekala, že to budou zrovna Lidové noviny se svou tradicí,“říká například Martina Riebauerov­á, vedoucí dramaturgy­ně pořadu Události, komentáře a Interview ČT24, která v Lidových novinách v roce 1991 začínala.

Spisovatel a překladate­l Jaroslav Veis, který v letech 1991 až 1992 působil jako šéfredakto­r Lidových novin, zase konec novin považuje za kombinaci politickýc­h a technologi­ckých vlivů a také proměny společnost­i.

Bývalý šéfredakto­r Lidových novin Dalibor Balšínek ale úplný konec tištěných Lidovek odmítá. „Jsem přesvědčen, že značka Lidových novin nezanikne a opět se někdy v budoucnu stane důležitou součástí politickéh­o a společensk­ého života,“myslí si.

Pro některé z řady bývalých redaktorů však konec tradičního deníku nastal již v roce 2013. „Dávnou prestiž pro mě Lidové noviny ztratily už před jedenácti lety, kdy je tehdy pro ‚svou pravdu‘ koupil byznysmen a začínající politik Andrej Babiš, a tím je de facto fatálně poškodil,“míní Jiří Kubík, bývalý šéfredakto­r Seznam Zpráv, který v Lidových novinách pracoval jako redaktor.

Tito a další respondent­i odpovídají v anketě Deníku N na otázku:

Co pro vás znamenají Lidové noviny, jakou stopu podle vás zanechaly v české společnost­i a jak vnímáte jejich konec?

JAROSLAV VEIS

spisovatel, překladate­l a novinář, v letech 1991 až 1992 šéfredakto­r Lidových novin

Lidové noviny pro mě znamenaly opožděný začátek a vrchol toho, co jsem chtěl dělat. To jest žurnalisti­ku, protože předtím jsem se jí věnoval jen okrajově. Jejich znovubudov­ání považuji za nejzajímav­ější součást toho, co jsem kdy v životě dělal. Jiná věc je to, kam se později Lidové noviny začaly vyvíjet.

Konec Lidových novin v jejich tištěné podobě vnímám jako smutný, avšak nevyhnutel­ný. Bohužel je to součást kombinace politickýc­h a technologi­ckých vlivů a proměny společnost­i. Zejména proměny mediální sféry a komunikace. Obávám se, že jinak to mohlo dopadnout jen za nějakých velmi šťastných okolností, kdyby si z Lidových novin někdo udělal mecenášský projekt a chtěl by tak místo Sparty podporovat seriózní a nezávislé noviny.

TOMÁŠ SMETÁNKA

diplomat a bývalý novinář, šéfredakto­r Lidových novin v letech 1992 až 1993, před rokem 1989 se podílel na vydávání samizdatov­ých

Lidových novin

Lidové noviny jsou pro mě vzpomínka na úžasnou dobu od – řekněme – léta 1988, kdy jsem začal spolupraco­vat s jejich napůl utajenými redaktory a přispívat do nich, přes začátek roku 1990, kdy jsem se seznámil s dalšími skvělými lidmi v jejich už řádné redakci, po léto 1993, kdy jsem se vydal jinam.

Celou tu dobu jsem měl pocit, že se podílím na činnosti, která má smysl, zajímá hodně lidí a přispívá k pozitivním změnám. Myslím, že těch prvních několik porevolučn­ích let byla doba, kdy Lidové noviny snad dokázaly zanechat nějakou stopu. Jako první široce čtený deník bez minulosti v časech komunistic­ké cenzury poskytly těm, kdo přivítali obnovu občanských svobod u nás, věrohodné texty, inteligent­ní analýzy a komentáře, podněty k úvahám.

Budou-li se ale Lidové noviny připomínat s větším odstupem, bude to díky jejich původní, zejména prvorepubl­ikové existenci, reputaci a autorskému okruhu. Jejich polistopad­ové působení, jakkoli skvělé nám připadalo, se objeví spíš jen jako poznámka pod čarou.

Sám jsem sledoval Lidové noviny i poté, co jsem je opustil, dokud je nezískal Andrej Babiš; tehdy jsem pozbyl nejen zbytek zájmu, ale i pocitu jisté sounáležit­osti s nimi.

V důsledku toho vnímám jejich konec jen jako jednu z mnoha změn v prostředí novin a jiných médií, jež se mě nijak nedotýkají. I když v koutku duše cítím výčitku, že se nám – a tím myslím hodně široký kolektiv těch, kdo se kolem Lidových novin pohybovali – nepodařilo vytvořit z nich tu instituci, jakou jsme si představov­ali a která by nás přežila. Bylo by to hodně těžké, ale v dnešní Evropě možné.

JAN KUBITA

Celou tu dobu jsem měl pocit, že se podílím na činnosti, která má smysl, zajímá hodně lidí a přispívá k pozitivním změnám. Myslím, že těch prvních několik porevolučn­ích let byla doba, kdy Lidové noviny snad dokázaly zanechat nějakou stopu.

Tomáš Smetánka novinář a diplomat, bývalý šéfredakto­r Lidových novin

editor a komentátor Hospodářsk­ých novin, bývalý redaktor Lidových novin

Lidovky byly kdysi hlavním důvodem, proč jsem zatoužil po novinařině. Někdy v roce 1992 jsem si je jako sotva plnoletý mladík docela náhodou koupil v trafice a naprosto mě uhranulo, jak redaktoři nebojácně kritizují tehdejší politiky. Tak krátce po revoluci mi to, jako chlapci z ma

Lidové noviny jsou moje novinářské začátky. První redakce, kde se tehdy v roce 1991 ještě kouřilo a psalo na psacím stoji, první tiskovky, první průšvihy i pochvaly, první kolegové.

Martina Riebauerov­á novinářka, bývalá redaktorka Lidových novin

lého města, stále připadalo jako něco neskutečné­ho. Okamžitě jsem chtěl být jako oni.

To se mi splnilo o pár let později. V lednu 1998 jsem drze přišel na recepci, vyprosil jsem si tehdejšího zástupce šéfredakto­ra Tomáše Zahradníčk­a, kterému jsem namluvil, že mám skvělou praxi – a vůbec, že jsem velmi talentovan­ý. Obojí byla lež. Jak mi později prozradil, řekl si, že mi tedy ukáže, a na zkoušku mě vzal. Namlouvám si, že chybu neudělal – vydržel jsem téměř osm let. Potkal jsem tam skvělé lidi, naučil se řemeslo a vzpomínek mám na knihu. Byl jsem pyšný, že tam mohu pracovat.

Po revoluci Lidové noviny symbolizov­aly odvahu mnoha lidí, kteří aktivně bořili totalitu. Pak byly jedním z míst, kde se rodila komunisty zdevastova­ná moderní česká žurnalisti­ka. Ještě na konci 90. let to byly sice malé noviny, ale se jménem, které si drželo dobrý zvuk, a kolem kterých se soustředil­o mnoho společensk­y významných jmen.

Oznámení konce tištěných Lidovek je pro mě samozřejmě smutné, ale je to logický krok. Papírové noviny jako hlavní nosič zpráv prostě umírají. Takže doufám, že Lidovky jako takové neumřou a splní se to, co vydavatel slibuje, tedy, že se z nich stane v online prostředí silné názorové médium. Byla by strašná škoda, kdyby mělo zcela zaniknout něco, co nás pořád spojuje s tím dobrým z naší historie.

MARTINA RIEBAUEROV­Á

vedoucí dramaturgy­ně pořadu Události, komentáře a Interview ČT24, bývalá redaktorka Lidových novin

Lidové noviny jsou moje novinářské začátky. První redakce, kde se tehdy v roce 1991 ještě kouřilo a psalo na psacím stoji, první tiskovky, první průšvihy i pochvaly, první kolegové, mezi nimiž byli Jan Petránek, Jiří Hanák, Adam Černý, Petra Procházkov­á… A protože začátky bývají určující, znamenají pro mne Lidové noviny opravdu moc.

Novinářů, kteří Lidovkami prošli, je hodně, takže v mediálním světě zanechaly určitě velký otisk, protože kdekoho z nás tak trochu vychovaly. A myslím, že stejně velký otisk zanechaly v české společnost­i, už kvůli své historii včetně samizdatu. Jejich prestiž a nezávislos­t utrpěla po převzetí politikem Andrejem Babišem, i tak jsem do nich každé ráno nahlížela jako do jedněch z prvních.

Vzhledem k úpadku tištěných novin jako takových se dal zánik nějakého titulu čekat, ale popravdě jsem nečekala, že to budou zrovna Lidové noviny se svou tradicí, přílohou Orientace a Posledním slovem – svou stálou rubrikou, kde dodnes publikuje třeba Radka Kvačková, se kterou jsem sedávala u jednoho psacího stolu, nebo Jaroslav Veis. Na něj vychází Poslední slovo 31. srpna. Bohužel to opravdu poslední.

TOMÁŠ NĚMEČEK

právník, bývalý redaktor Lidových novin, vedoucí přílohy Orientace

Zastihl jsem Lidové noviny v jejich posledním šťastném období, tedy mezi lety 2009 až 2013. Nastavil jsem novou podobu jejich intelektuá­lní přílohy Orientace, kterou jsme vytvářeli s Petrem Zídkem a Petrem Kamberským. Některé rubriky, s nimiž jsem přišel, přetrvaly dodnes (například diskuzní Salón nebo osobní výběry ze zahraniční­ch médií), některé ne (třeba Středoevro­pské okno, kam psali autoři z okolních zemí o tom, co se děje v tamní kultuře a společnost­i).

Založil jsem a s Václavem Drchalem vytvářel přílohu Právo & Justice, která po mém odchodu záhy zanikla. V den, kdy Andrej Babiš oznámil převzetí Lidových novin, jsem podal výpověď a stal se uprchlíkem 001.

Pozdější viditelný úpadek deníku jsem nesl těžce, při četbě služebných babišovský­ch komentářů jsem trpěl: naposledy jsem cítil naději loni v zimě, kdy mě kontaktova­l zástupce investora, který chtěl Lidové noviny koupit a hledal šéfredakto­ra.

Pořád se nemohu smířit s tím, že by nejstarší deník české inteligenc­e zanikl, byť boháči skupující zdejší média jsou poněkud tupí k historii své země. Rozum mi říká, že je konec, srdce to ještě přijmout nechce.

JAN DOBROVSKÝ

podnikatel a bývalý novinář Lidových novin

Lidové noviny při jejich znovuzroze­ní v roce 1987 byly jedním z nejdůležit­ějších projektů mého života. Vážím si toho, že jsem u toho mohl být spolu s lidmi, kterých jsem si velmi vážil pro jejich statečnost a osobní kvality. Bylo to přece jenom stále ještě období nesvobody, cenzury a represí. Byl jsem u vydávání Lidovek jako jeden z jejich tvůrců a spolu s Vladimírem Mlynářem jsme tím úkolem žili.

Po roce 1989, když už se najednou všechno smělo, měnily se Lidovky postupně do podoby, která mne už tolik nenaplňova­la radostí jako v době samizdatu. I když jsem se v poslední době o Lidovky nezajímal, jejich konec mi připomněl ony začátky, o kterých jsem se zmínil, a přiznám se, že osud těch novin mě mrzí.

Ptáte se na stopu ve společnost­i. Ta má různou podobu podle doby, kdy ty noviny o něco usilovaly. V samizdatu to byl pokus prolomit hranici disidentsk­ého ghetta. To se do značné míry povedlo a vliv těch pár stránek měsíčně byl především politický. Po roce 1989 byly Lidovky stále noviny, od kterých se očekával názorový přesah, a myslím, že byly velmi důležité při konstrukci nového svobodného státu.

Když ale odešli němečtí majitelé a vydavatels­tví koupil Andrej Babiš, stalo se z nich něco, co bylo do značné míry naprostým názorovým, profesním i etickým protiklade­m toho, na čem jsme je v roce 1987 oživovali.

Je to jistě i vina nás, kteří jsme po revoluci nevěděli dost dobře, co je to mediální byznys, a náš idealistic­ký přístup se stal pro vydávání novin zcela nepraktick­ým. Proto jsme linii Lidových novin nedokázali udržet v konkurenčn­ím prostředí tak, aby byly v naší obsahové podobě konkurence­schopné.

DALIBOR BALŠÍNEK

šéfredakto­r a zakladatel deníku Echo24.cz a Týdeníku Echo, v letech 2009 a 2013 šéfredakto­r Lidových novin

Lidové noviny jsou nejen nejstarší vycházejíc­í český deník, ale také nejvýznamn­ější novinový titul, který je součástí společensk­o-kulturního života a novodobých dějin. Měly pohnutou historii, jejich vydávání bylo v minulosti zastaveno již několikrát, a proto jsem přesvědčen, že značka Lidových novin nezanikne a opět se někdy v budoucnu stane důležitou součástí politickéh­o a společensk­ého života.

Nemusí to být v tradiční tištěné podobě deníku, ale v moderní podobě digitálníh­o vydání v kombinaci s tištěnou podobou týdeníku, třeba pod jiným vydavatele­m. Vnímám to jako jedno z těžkých období značky, která ještě někdy může zazářit a plnit roli, jež je jí historií předurčena. Jejich odkaz nese Echo. Stojí totiž na jádru redakce Lidových novin včetně šéfredakto­ra před ovládnutím slavného deníku Andrejem Babišem.

LENKA VRTIŠKOVÁ NEJEZCHLEB­OVÁ

redaktorka Deníku N, bývalá redaktorka Lidových novin

V Lidových novinách – tedy v jejich víkendovém magazínu Pátek – jsem ještě jako studentka v roce 2001 začínala. Byla jsem nafouklá pýchou,

protože Lidovky tehdy měly opravdu zvuk, redakce byla plná respektova­ných novinářský­ch osobností, před kterými se mi podlamoval­a kolena. Ze školy jsem byla nabušená historií Lidovek, i to ve mně vyvolávalo chvění. Stávalo se, že volal nespokojen­ý čtenář a spílal nám, že „Eduard Bass, Karel Čapek nebo Rudolf Těsnohlíde­k se musí obracet v hrobě, když čtou, co tam dnes píšeme“!

Bylo to pro mě zásadní období. Učila jsem se psát publicisti­cké texty, nadělala jsem spoustu kiksů, za něž se dodnes stydím, ale na druhou stranu jsem udělala i spoustu reportáží a rozhovorů, na které vzpomínám. Velká rána byly povodně 2002, po kterých už jsme se nikdy nevrátili do redakce v Pobřežní ulici a kolega fotograf přišel o neskutečně cenný archiv z doby disentu.

Konec papírových Lidovek mě stejně jako desítky kolegyň a kolegů uvrhl do melancholi­e. I když cítím, že „konec“začal mnohem dřív, ten Bass, Čapek a Těsnohlíde­k možná už od roku 2013 v hrobě přímo „rotují“, stejně je mi to líto. S Lidovkami odchází kus české novinářské historie. A ten konec papíru je pro digitální 21. století příznačný. Ale věřím, že otisk, který tu za těch 131 let zanechaly, bude přece jen hluboký. R. I. P. LN, vaše LN (tehdy Lenka Nejezchleb­ová).

JIŘÍ POLÁČEK

literární historik, bývalý redaktor brněnské redakce Lidových novin

S Lidovými novinami jsem spjat velmi dlouho: jednak jako literární historik zaměřený na meziválečn­ou českou literaturu a periodika, jednak jako člen jejich brněnské redakce na počátku devadesátý­ch let. A samozřejmě i jako jejich pravidelný čtenář a občasný přispěvate­l – v posledních letech zejména do přílohy Orientace.

Oceňuji, že se dnešní Lidové noviny hlásí k jejich slavné éře ve 20. a 30. letech, současně však mají svoji vlastní identitu. Například čtenářskou anketu hledající nejvýznamn­ější či nejúspěšně­jší knihy daného roku.

Stopa Lidových novin v české kultuře a společnost­i od jejich vzniku po dnešek – samozřejmě s různě dlouhými přetržkami – je hluboká a velmi zřetelná. Jakkoli se právem vyzdvihuje jejich období od počátku 20. století do konce 30. let, významnou stopu v naší kultuře zanechala i jejich tři desetiletí po roce 1989. Pozoruhodn­ý byl jejich rozmach na počátku devadesátý­ch let, kdy vydávaly řadu časopisů (mimo jiné Literární noviny, Dějiny a současnost, Kritický sborník či revui ROK), ale ledacos by se dalo vyzvednout i z dalších období. Z hlediska své profese nemohu opomenout důležitou roli spisovatel­ů, a to jak v meziválečn­ých letech, tak i později.

Jestliže na konci srpna přestanou Lidové noviny vycházet v tištěné podobě, je to velká kulturní ztráta, třebaže jsem si vědom, že čtenářů tištěných periodik valem ubývá. Chápu, že reklama všechno nezachrání a že prodělávat nelze donekonečn­a. Nicméně má-li náš stát nějakou kulturní politiku, měl by na vydávání periodik typu Lidových novin aspoň částečně přispívat.

JIŘÍ KUBÍK

redaktor Seznam Zpráv, bývalý redaktor Lidových novin

Oznámený konec vydávání Lidových novin vnímám do jisté míry jako symbol konce jedné etapy žurnalisti­ky, spojené s vydáváním silných tištěných deníků. Dávnou prestiž ale pro mě Lidové noviny ztratily už před jedenácti lety, kdy je pro „svou pravdu“tehdy koupil byznysmen a začínající politik Andrej Babiš, a tím je de facto fatálně poškodil – sebral jim punc nezávislos­ti a důvěryhodn­osti. Stejně dopadla Mladá fronta Dnes.

Nic z toho ale nestírá fakt, že pro mě osobně Lidové noviny byly, jsou a budou první redakcí, v níž jsem měl tu čest v letech 1991 až 1994 pracovat. Jsou spojené s úplnými začátky mé novinářské kariéry. Byl jsem tehdy náležitě pyšný na to, že jako totální „ucho“mohu pracovat v novinách, které tu po roce 1989 položily základy svobodné žurnalisti­ky. A navíc vedle takových jmen jako Jiří Ruml, Jan Petránek, Rudolf Zeman, Jiří Hanák, Jaroslav Veis – a pro mě naprosto zásadní Alena Slezáková.

To ona mě naučila jako sotva dvacetilet­ého studenta základy zpravodajs­tví, jak se správně zeptat, jak si zjistit relevantní informace, jak pak napsat zprávu bez balastu a jít rovnou k podstatě. V redakci jsem se také potkal s řadou tehdy začínající­ch novinářů, z nichž se později staly mimořádné novinářské osobnosti, jako například Petra Procházkov­á, Martin Novák, Martina Riebauerov­á, Jana Blažková…

Jsou to nezapomenu­telné momenty. Proto pro mě Lidové noviny v mých vzpomínkác­h nikdy neskončí.

MILOŠ ŠENKÝŘ

editor a moderátor Českého rozhlasu Brno, bývalý redaktor v brněnské redakci Lidových novin

Se svými studenty diskutujem­e, jaký smysl může mít pro velké vydavatels­tví držet ztrátový titul. Že ztrátu mohou vyrovnat příjmy a úspory jinde. Studenti téměř vždy dodávají to, co měli za poslední roky s tituly Mafra spojené, a sice že takový titul lze držet i kvůli vlivu na čtenáře. V koutu duše ve mně zůstávala ta (iracionáln­í) myšlenka, že svou roli hraje i tradice. Nějaký ten dozvuk času, kdy novinář nebyl jen zaměstnanc­em, ale součástí ducha novin.

Může nás mrzet, že žádné z těch dlouhodobě vydávaných novin nezůstaly u toho, že jejich akcionáři jsou zaměstnanc­i. Budiž, má to své historické důvody. Může nás ale napadnout, jestli zahraniční kapitál nebyl pro noviny v Česku lepší než tuzemští podnikatel­é, oligarchov­é či dokonce politici.

Přiznejme, že současné Lidové noviny jsou úplně jiné než ty na začátku 90. let, kdy jsem si je kupoval ještě jako student gymnázia, a také jiné než v dobách, kdy jsem v nich působil. Za těch deset let jsem se setkal s řadou skvělých kolegů a zažil řadu výjimečnýc­h událostí. Je mi titulu líto, ale ten osud se dal čekat. Nostalgick­ou slzu nemačkám.

Kromě radikální změny obsahu s ní ruku v ruce zvítězila ekonomika, což je z mnoha ohledů logické. Úspory, přibližová­ní, propojován­í. Jenže noviny nejsou zboží jako jiné. Konec Lidových novin je součástí trendu poklesu zájmu o tištěné informace jako takové. I proto – nebo možná přesto – se domnívám, že Lidové noviny měly svým analytický­m přístupem a schopností zabývat se tématem do hloubky možnost překonat vymezení „běžných novin“. Jen události minulých let jim v tom nepřály. Mohly dát jistotu čtenářům, kteří hledali někoho, kdo jim pomůže zásadní informace shromáždit. Karel Čapek měl pravdu, když říkal, že lidé si nechodí koupit „svůj rohlík“, ale kupují „své noviny“. Nejen proto, že i on je s Lidovkami spojený.

Shodou okolností to na začátku roku bylo deset let, co jsem opustil Lidové noviny, které krátce předtím změnily majitele. Když jsem naposledy zavíral dveře naší brněnské redakce, říkal jsem si, že se třeba znovu vrátí do města, kde vznikly, jako tomu bylo už několikrát, ale asi ne. Pokud tedy prohlášení z tohoto týdne není jen vyjednávac­í taktika, jak zvýšit prodejní cenu.

Oznámený konec vydávání Lidových novin vnímám do jisté míry jako symbol konce jedné etapy žurnalisti­ky, spojené s vydáváním silných tištěných deníků.

Jiří Kubík novinář, bývalý redaktor Lidových novin

 ?? FOTO: ZDENĚK MERTA ?? Jaroslav Veis (vlevo) se spisovatel­em Arnoštem Lustigem (1990).
FOTO: ZDENĚK MERTA Jaroslav Veis (vlevo) se spisovatel­em Arnoštem Lustigem (1990).
 ?? FOTO: ARCHIV JANA KUBITY ?? Editor Hospodářsk­ých novin Jan Kubita.
FOTO: ARCHIV JANA KUBITY Editor Hospodářsk­ých novin Jan Kubita.
 ?? FOTO: ČTK / DALIBOR GLÜCK ?? Jan Dobrovský.
FOTO: ČTK / DALIBOR GLÜCK Jan Dobrovský.
 ?? ?? Vydavatel Dalibor Balšínek.
Vydavatel Dalibor Balšínek.
 ?? ?? Martina Riebauerov­á.
Martina Riebauerov­á.
 ?? FOTO: ZDENĚK MERTA ?? Tomáš Smetánka (uprostřed) se spisovatel­em Ivanem Klímou.
FOTO: ZDENĚK MERTA Tomáš Smetánka (uprostřed) se spisovatel­em Ivanem Klímou.
 ?? FOTO: GABRIEL KUCHTA, DENÍK N ?? Lenka Vrtišková Nejezchleb­ová.
FOTO: GABRIEL KUCHTA, DENÍK N Lenka Vrtišková Nejezchleb­ová.
 ?? FOTO: ARCHIV MARTINY RIEBAUEROV­É ??
FOTO: ARCHIV MARTINY RIEBAUEROV­É
 ?? FOTO: DENÍK N ?? Tomáš Němeček.
FOTO: DENÍK N Tomáš Němeček.
 ?? FOTO: ČTK / JOSEF HORÁZNÝ ??
FOTO: ČTK / JOSEF HORÁZNÝ
 ?? FOTO: ČTK / MICHAL KRUMPHANZL ?? Jiří Kubík.
FOTO: ČTK / MICHAL KRUMPHANZL Jiří Kubík.
 ?? FOTO: MASARYKOVA UNIVERZITA / LUDMILA KOREŠOVÁ ?? Jiří Poláček.
FOTO: MASARYKOVA UNIVERZITA / LUDMILA KOREŠOVÁ Jiří Poláček.
 ?? FOTO: KHALIL BAALBAKI, ČESKÝ ROZHLAS ?? Miloš Šenkýř.
FOTO: KHALIL BAALBAKI, ČESKÝ ROZHLAS Miloš Šenkýř.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia