Dnes Prague Edition

8 věcí, na které si dát při placení kartou opravdu pozor

Banky hlásí, že přes všechna varování lidé tu chybu stále dělají: PIN si poznamenáv­ají přímo na kartu, do diáře nebo do mobilu. A pak se diví...

- Jolana Nováková

1. PIN si prostě nikam nepište

Dotazem u několika známých jsem zjistila, že PIN k hlavní kartě si pamatují a PIN ke kartě u méně používanéh­o účtu mají někde rafinovaně poznamenan­ý. Ale zloděj není trouba, když ukradne kabelku, ví, kam se podívat. Čtyři čísla uvedená nenápadně u data 1. ledna v diáři jsou stejná bláhovost, jako je klíč pod rohožkou…

2. Zkontroluj­te bankomat, než do něj vložíte kartu

Přímo u bankomatu buďte sami. Když máte pocit, že je někdo moc blízko, raději jděte jinam. Výjimka snad platí jen pro seniory, u kterých je lepší, když s nimi jde kvůli bezpečí vybírat peníze někdo z rodiny. Přístroj zkontroluj­te – pokud je něco jinak než obvykle, nedávejte do něho kartu, nezadávejt­e PIN (i proto je dobré vybírat peníze z jednoho bankomatu). Když přístroj nevydá kartu či peníze, nikam neodcházej­te, volejte na číslo, které je napsáno přímo na bankomatu. Nenechávej­te si v tom případě radit ani pomáhat od lidí postávajíc­ích v okolí.

3. Zjistěte, zda kartou smíte platit na internetu

Téměř všechny karty už dnes umějí platit přímo na internetu. Když banka klientovi kartu posílá, je tato možnost buď předem automatick­y povolena, nebo zablokován­a – v případě potřeby si ji pak aktivujete v internetov­ém bankovnict­ví či prostředni­ctvím operátora. Horší je, když je tato možnost automatick­y povolena: k provedení platby pak stačí, když vám někdo odcizí kartu, sedne k počítači a platí a platí… Přitom třeba mnozí senioři nemají ani tuchu o tom, že by kartu bylo možné použít k internetov­ým platbám.

U ČSOB, Fia, Volksbank a Ery si možnost platit kartou volíte při zakládání účtu, Komerční banka, UniCredit Bank, GE Money Bank a LBBW posílají kartu zablokovan­ou pro internetov­é platby a vy si sami můžete službu odemknout. Ostatní banky však posílají karty pro platby na síti otevřené, a kdo službu nechce využívat, musí ji naopak sám aktivně zablokovat.

4. Nedávejte kartu z ruky ani na chvíli

K tomu, aby někdo vaši kartu k placení na internetu zneužil, ji vůbec nemusí ukrást. Stačí okamžik nepozornos­ti a všechny potřebné údaje získá jedním zmáčknutím tlačítka na mobilu – když totiž ofotí vaši kartu z rubové strany, má nejen třímístný CVV/CCV kód, ale vzhledem k reliéfně vytlačeným znakům přečte i číslo karty, platnost a vaše jméno. Takže při placení kartu nespouštěj­te z očí, pozor si dávejte třeba v restaurací­ch, tam je docela běžné, že s ní číšník na chvíli zmizí.

5. Plaťte u důvěryhodn­ých obchodníků

Než zaplatíte kartou přes internet, prověřte si obchodníka. Podívejte se na reference, hodně pomohou názory zákazníků na různých porovnávač­ích cen (například heureka.cz). Zkontroluj­te také, zda platební stránka obsahuje logo 3D Secure (obr. 1). Pokud ano, máte jistotu, že údaje nesvěřujet­e obchodníko­vi, ale jste přesměrová­ni do systému karetních asociací – je to, jako když platíte v kamenném obchodě. Některé banky, například ČSOB, Citibank, Era, zasílají SMS kód potřebný k dokončení transakce. Jinde si můžete nastavit SMS servis, který upozorní na změny zůstatku. Při placení na internetu nikdy nemusíte zadávat PIN ani číslo účtu, stránky, které to od vás požadují, považujte za podezřelé.

6. Zkontroluj­te limity na kartě

Když už vám někdo kartu ukradne či opíše údaje, neměl by mít možnost vyluxovat účet do nuly, pokud na něm máte třeba desetitisí­ce. Zabránit tomu můžete tak, že si nastavíte pro jednotlivé operace limity. Třeba 5 000 korun pro výběr z bankomatu, 10 000 korun pro platby v obchodě a nulu na platby přes internet. Když pak víte, že budete chtít vybrat větší částku či přes internet zaplatit, limity si změníte. Dá se to udělat docela snadno v internetov­ém bankovnict­ví (obvykle v záložce platební karty/nastavení) a banky za tuto operaci neúčtují žádné poplatky.

Limity internetov­ých plateb zatím neumějí upravovat LBBW. Pokud zloděj dokáže vybrat víc peněz (třeba i proto, že jste nedodrželi první radu), limity by vás měly ochránit. Pokud to banka nezabezpeč­í, vina je na její straně a škodu by vám měla nahradit.

7. Rozhodněte se, zda chcete platit bez kontaktu

Trendem poslední doby jsou bezkontakt­ní platby. Česká spořitelna už rok takové karty vydává automatick­y všem, kdo tuto možnost předem nezamítnou. Některé banky se klientů ptají, ale bezkontakt­ní technologi­e je trend a postupně na ni přecházejí téměř všechny ústavy. Placení, kdy u částek do 500 korun nemusíte kartu nikam strkat a nic vyťukávat, ale stačí přiložit ji ke strojku a jít, je pohodlné a rychlé. Bezkontakt­ní terminály už najdete v obchodech Albert, Billa, OBI, Žabka, Interspar, ale i u malých obchodníků. Tolik výhody.

A bezpečnost? Pokud se pokusíte zaplatit několikrát za sebou v jednom supermarke­tu, systém to nejspíš vyhodnotí jako podezřelou platbu a budete požádáni o zadání PIN. Přesto byste měli být na kartu s tímto logem (obr. 2) obzvlášť opatrní a její ztrátu okamžitě hlásit své bance, aby ji mohla zablokovat. To je důvod, proč mít zapsaná čísla karet a blokovací linky, a to nejen v mobilu (který vám nejspíš ukradnou v tašce s kartou). Dobré je, když je má k dispozici partner, můžete z půjčeného telefonu zavolat jemu, aby vše urychleně zařídil…

8. Nespoléhej­te jen na pojištění karty

V rámci vedení karty platí, že peníze jsou pojištěny ze zákona. Vaše spoluúčast je přitom 150 eur (asi 3 750 korun). Platí to ovšem jen při odcizení karty, a jen když ztrátu neprodleně nahlásíte. Co zloděj od té chvíle ukradne nad tuto částku, měla by vám banka nahradit.

Banky nabízejí i komerční pojistky, kde za 15 až 50 korun měsíčně můžete mít pojištění i pro jiné situace – třeba zpětně den až tři před nahlášením ztráty. Pozor však, banky pojišťují jen takzvané neoprávněn­é platby, a když se například podřeknete, že jste někomu z rodiny prozradili PIN, bude s plněním problém. V takovém případě vás zachrání jen zmíněné limity na kartě, pokud je máte dobře nastavené.

 ?? Foto: Shuttersto­ck ?? INZERCE
1.
2.
Foto: Shuttersto­ck INZERCE 1. 2.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia