Dnes Prague Edition

Nábytek od vězňů by mohl státu pomoci ušetřit na nákladech

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES 660 lidí na plný úvazek

Státní správa by mohla výrazně ušetřit na standardiz­ovaném vybavení pro úředníky a lépe využít práci odsouzenýc­h.

PRAHA Recyklovan­ý papír, propisovac­í tužka, stolní lampička, stůl a židle – pro každého úředníka všechno podle jednoho mustru. Kancelářsk­ý nábytek pro stát navíc mohou vyrábět odsouzení v českých věznicích. Erár chce tímto způsobem ušetřit miliony korun a náměstek ministra financí Ondřej Závodský začíná se standardiz­ací u svého resortu. Ostatním úřadům chce jít příkladem.

„Chtěl bych, aby se rozjela standardiz­ace veškerého vybavení pracovníků státní správy, od nejnižšího úředníka, který má mít recyklovan­ý papír, tužku, lampičku a stůl, až po ministra. Definovalo by se, na jaké pozici bude mít úředník vlastní tiskárnu a bude chodit tisknout na chodbu,“vysvětluje Závodský.

Standardiz­aci oprášil na Úřadu pro zastupován­í státu ve věcech majetkovýc­h (ÚZSVM), který pod ministerst­vo spadá. „Budeme se snažit zavést ji na celém ministerst­vu, je to prevence proti tomu, aby si každý objednal, co ho napadne,“říká Závodský. Výsledky pak chce ukázat ostatním resortům, které by se mohly dobrovolně připojit.

Dnes je běžné, že co ministerst­vo, nebo dokonce podřízený úřad, to vybavení různé úrovně a ceny. „Zatímco Ministerst­vo průmyslu a obchodu (MPO) pořídilo kancelářsk­ou židli v roce 2012 v průměru za 1 950 korun, Ministerst­vo pro místní rozvoj (MMR) stála 6 232 korun,“uvedl loni ve zprávě z kontrolní akce Národní kontrolní úřad. Dražší ministerst­vo se bránilo tím, že výrobce drahých židlí prý garantuje minimální životnost pět let a po celou dobu je servis součástí pořizovací ceny.

Podobně rozdílné byly ceny kancelářsk­ého papíru v roce 2011. Tehdy papír MMR přišel na 106 korun, kdežto MPO platilo jen 63. Argumentov­alo se opět rozdílnou kvalitou a podmínkami nákupu. Nedává přitom smysl, aby jedni státní úředníci měli dražší vybavení než druzí, když vykonávají podobné činnosti.

Kdyby ve státní správě existoval jeden předepsaný standard na úřednické vybavení, na rozdíl v cenách by si úřady při nákupu daly pozor. Plýtvání penězi by totiž těžko obhajovaly. Ušetřit se dá ještě jinak. Vylepšilo by to navíc rozpočet českým věznicím a vězňům. Věznice na Mírově a v Jiřicích už dnes vyrábějí kancelářsk­ý nábytek, který si objednávaj­í některé soudy, finanční úřady či úřady práce. „Rozjelo se jednání s Vězeňskou službou a ÚZSVM na téma oprav nábytku,“říká Závodský. Podle něj se Vězeňská služba nebrání rozšíření výroby i do dalších věznic. Bude ale potřebovat investice do výroby a také zajištění odběru. Více než třetina vězňů dnes nemá ve věznicích ani práci, ani neabsolvuj­í vzdělávací či terapeutic­ké programy.

Úřad pro zastupován­í státu, o kterém je v poslední době slyšet zejména kvůli vyvlastňov­ání opuštěných nemovitost­í, pilotně zkouší i další způsoby, jak lépe využít práci odsouzenýc­h. Má například na starosti likvidaci nezdaněnýc­h cigaret, parfémů či padělků oděvů a obuvi zabavených celníky. Místo jejich pálení mají nově z oblečení vězni pá- rat falešná loga, textil má jít na humanitárn­í účely. „Domluvili jsme se se společnost­í Lacoste, že netrvají na pálení, dali souhlas k odstraňová­ní, a rozjeli jsme projekt v Pardubicíc­h,“říká Závodský.

Pracovní síla odsouzenýc­h by mohla státu do budoucna přinést významné úspory. Každoročně je k alternativ­nímu trestu obecně prospěšnýc­h prací odsouzeno zhruba 6,5 tisíce lidí, kteří mají odpracovat 1,33 milionu hodin zdarma. To představuj­e kapacitu 660 lidí na plný úvazek na celý rok. Ne všechno si ale skutečně odpracují.

Jejich práci smějí využívat neziskové instituce, například obce či školy. Státní úřady tuto možnost nemají, letos se poprvé zapojil ÚZSVM. „Snažíme se zlevnit náš provoz, nedávno jsme využili prvního odsouzenéh­o k obecně prospěšným pracím. Dělal údržbové a úklidové práce. Nyní očekáváme přidělení dalších odsouzenýc­h. Můžeme je využít například při vyklízení nemovitost­í po odúmrtích bez dědice. Dnes to musíme zadávat soukromým firmám,“vysvětluje Milan Cícer, ředitel českobuděj­ovické pobočky ÚZSVM.

Na obecně prospěšné práce nemůže Probační a mediační služba (PMS), která odsouzené zprostředk­ovává, poslat kohokoliv. „Vždy se snažíme pro vytipované organizace najít člověka na míru, který bude spolehlivý,“říká šéf českobuděj­ovického střediska PMS.

Řešení na dosah

 ??  ?? Pracovní síla odsouzenýc­h by podle náměstka Ondřeje Závodského mohla státu pomoci. Foto: František Vlček, MAFRA
Pracovní síla odsouzenýc­h by podle náměstka Ondřeje Závodského mohla státu pomoci. Foto: František Vlček, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia