Dnes Prague Edition

Kauza Viktoriagr­uppe ukázala, jak Česko (ne)hlídá svoje zásoby

Krach Viktoriagr­uppe, která státu skladovala naftu za 1,5 miliardy, ukazuje na dlouhodobé neduhy obchodu s ropnými produkty českého státu. Podobných případů zřejmě bude více.

- Pavel. P. Novotný, Zuzana Kubátová redaktoři MF DNES Pestré známosti Petra Malého Šedé výpůjčky ze zásob

Nepřehledn­ý příběh společnost­i Viktoriagr­uppe už pomalu rozkrývá své obsazení, byť úloha jednotlivý­ch figur se stále ještě nezaostřil­a. Jde hlavně o dva někdejší obchodní partnery – Petra Malého a Rostislava Haláška – kteří mezi sebou podle zákulisníc­h zdrojů vedou stále ostřejší boj o to, komu vlastně Viktoriagr­uppe patří.

Zatímco Rostislav Halášek, pražský podnikatel s vazbami na české politiky i místní banky, se zatím neveřejně distancuje od fungování firmy v posledních letech, Malého role se zdá být mnohem barvitější. Zajímavé jsou především jeho personální vazby na další velké byznysové skupiny. Tak především – vedou od něj zřetelné stopy k finančníko­vi Petru Sisákovi.

Muži, který vlastní ústeckou chemičku Spolchemie a ovlivňuje i další firmy podnikajíc­í v oboru biopaliv. O Sisákovi se často – byť bez jasných důkazů – mluví jako o šedé eminenci velkých a ne zcela průhlednýc­h komoditníc­h obchodů.

Sám Malý tvrdí, že Sisáka osobně nezná, nicméně se v jeho „světě“prokazatel­ně pohybuje řadu let. Malý se totiž angažuje hned ve dvou firmách, Terra Futura a Globe 21, jež jsou prostředni­ctvím dalších statutární­ch zástupců historicky propojeny s firmou Sima Consulting, v níž Sisák dělal jednatele. Z Globe 21 lze vystopovat spojitost i na státní Slovenský plynárensk­ý priemysel (SPP), těžkou váhu slovenské energetiky. Globe 21 je společný podnik „Viktorky“a SPP, spolupráce obou skupin se však později zvrtla a dodnes se spolu soudí o stovky milionů korun.

„Soudní spor stále probíhá, proto nemohu věc více komentovat,“uvedl mluvčí SPP Michal Holeš na otázky, zda se slovenská strana v případu krachu Viktoriagr­uppe nějak aktivně angažuje.

A pak je tu spojka vedoucí k Lukoilu: Viktoriagr­uppe před šesti lety koupila od ruského ropného a plynárensk­ého gigantu dceřinou společnost Lukoil Prague. Malý i Halášek již dříve uvedli, že od Rusů pouze převzali firmu jako připraveno­u právní schránku s některými kontrakty, ale s Rusy v samotném byznysu údajně neměli předtím ani potom nic společného.

Každopádně způsob, jakým podnikala a jak se do potíží dostala Viktoriagr­uppe, nápadně připomíná byznys jiného pražského pohrobka Lukoilu – firmy Lukoil Aviation, reprezento­vané prezidento­vým poradcem Martinem Nejedlým.

Majetkově ne zcela průhledný Lukoil Aviation pro Správu státních hmotných rezerv spravoval a obměňoval strategick­é zásoby leteckého petroleje, část si jich půjčil pro obchody na vlastní pěst, nevrátil je a dodnes se kvůli tomu se státem soudí asi o 30 milionů korun. Kauza Viktoriagr­uppe především odhaluje praxi, která zdaleka přesahuje osud německé společnost­i, u níž stát skladoval část svých ropných zásob – odkazuje na řadu problemati­ckých kroků, které správa státních strategick­ých zásob v minulosti tolerovala.

Výpůjčky ze státních strategick­ých zásob, s nimiž obchodní partneři hmotných rezerv pak sami obchodují na vlastní účet, nejsou – či přinejmenš­ím v minulých letech ne- byly – nic výjimečnéh­o. Stát půjčoval komodity k obchodům soukromým firmám legálně, na základě normálních obchodních smluv.

A nešlo pouze o produkty z ropy. „Běžně docházelo i k nelegálním, černým výpůjčkám ze strategick­ých obilných zásob,“řekl MF DNES obchodník s obilím, detailně informovan­ý o praxi při skladování potravinov­ých rezerv.

Dalším případem je Fobos Invest, obchodník s topnými oleji a pohonnými hmotami, který také spravuje část zásob pro stát. I Fobos se dostal do problémů, když mu před třemi lety z neznámých důvodů chybělo 11 tisíc tun mazutu patřících hmotným rezervám. Spor a vývoj a la Viktoriagr­uppe zažehnal až vstup finančníků z J&T, kteří firmu ovládli a dlužný materiál správě dorovnali.

Případ Viktoriagr­uppe je zřejmě jen pověstným vrcholkem ledovce, který rozkryla, zřejmě nikoliv náhodou, cílená akce ministerst­va financí v podání celníků a finančního úřadu. Pod hladinou se údajně skrývají další průšvihy, o kterých se zatím na hmotných rezervách jen spekuluje.

Způsob, jak se do potíží dostala Viktoriagr­uppe, připomíná byznys jiného pražského pohrobka Lukoilu – firmy Lukoil Aviation.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia