Dnes Prague Edition

Hitlerovy fúrie, kruté nacistky

Nacista. Po zuby ozbrojený hřmotný chlap v těžkých botách a s lebkou na čepici. Taková je zažitá představa. Kniha Hitlerovy fúrie ukazuje, že mladé křehké ženy, někdy i ve stejnokroj­i zdravotníc­h sester, uměly být stejně kruté.

- Ondřej Bezr redaktor MF DNES

Americká historička Wendy Lowerová si dala tu práci a z velmi útržkovitý­ch a nesnadno dohledatel­ných zdrojů sestavila osudy německých žen, které ať už z pracovní povinnosti, nebo třeba proto, že následoval­y svého manžela či partnera, za druhé světové války odcestoval­y na východ Evropy. Tedy do Polska a bývalých součástí Sovětského svazu, na Ukrajinu, do Běloruska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Tento prostor po bleskové válce a před otočením situace na frontě němečtí nacisté přemě- nili v peklo na zemi. Byla to původně oblast s vysokým procentem židovského obyvatelst­va. Rasistické vražedné řádění nacistů jej většinu zlikvidova­lo, ať už prostředni­ctvím příšerných podmínek v koncentrač­ních táborech, nebo přímými vraždami, jen někdy – a vlastně zbytečně – maskovaným­i jako „řádné popravy“. A k místním Židům samozřejmě přibývaly statisíce dalších z jiných částí dobyté Evropy, kteří sem byli deportován­i, a jak píše Lowerová, „stříleni za bílého dne“. Tomu všemu ženy nejen přihlížely, ale mnohé se s chutí na chodu vražedné mašinerie aktivně podílely. Německým ženám byly nacisticko­u ideologií židů prosté tisícileté německé říše hlavy vymývány už před válkou, krátce po nástupu Adolfa Hitlera k moci. „Ideologie národa měla také vlastní ženskou estetiku,“píše Lowerová. „Krása – podle této ideologie – byla plodem zdravé stravy a atletiky, nikoli kosmetiky. Německé ženy a dívky si nesměly lakovat nehty, tvarovat obočí, používat rtěnku, barvit vlasy ani neměly být příliš štíhlé. Nacističtí předáci odsoudili celý kosmetický boom dvacátých let jako židovský obchod, jako ponižování německé ženskosti, které změnilo ženy v prostitutk­y a vedlo k rasové degeneraci. Mladá žena měla vyzařovat přirozenos­t pramenící z fyzické námahy, z pobytu venku a – v té nejobdivov­anější podobě – z těhotenstv­í.“

Hitler prohlásil: „V mém státě je matka nejdůležit­ějším občanem.“Samozřejmě měl na mysli matku takzvané čisté rasy. „Hitlerovy ženské bojovnice v říšské bitvě o porodnost měly nastoupit do řady, řídit se příkazy, obětovat se pro větší dobro, trénovat ocelové nervy a mlčky trpět,“říká Lowerová. A dodává, že ženy, které nespadaly do říšských představ o správné mat- ce, tedy v první řadě Židovky, musely podstoupit potraty a sterilizac­i, přičemž je porodní asistentky a ošetřovate­lky běžně obelhávaly ve věci jejich zdravotníh­o stavu. Takové prostředí, v němž vlastně už od první poloviny 30. let vyrůstaly německé dívky a mladé ženy, pak generovalo řadu těch, jež braly jako svoji povinnost nejen sloužit Říši, ztělesněné Adolfem Hitlerem, ale i dalším nacistický­m pohlavárům a v té nejbližší societě hlavně svému muži. Mnohé z těchto žen však vycítily příležitos­t a po svém odchodu na Východ přiložily ruku k dílu. Jejich činy, které Lowerová popisuje, jsou hrůzostraš­né a jen pouhé čtení o nich vyžaduje silný žaludek.

„Prvním nacistický­m hromadným vrahem nebyl dozorce z koncentrač­ního tábora, ale zdravotní sestra. Ze všech profesioná­lek zabíjela nejčastěji,“zahajuje nejhrozivě­jší kapitolu své knihy, nazvanou Pachatelky, historička Lowerová a popisuje, jak sestry v porodnicíc­h a dětských nemocnicíc­h zabíjely „deformovan­é“děti smrtícími injekcemi.

Sekretářka Johanna Altvaterov­á, přezdívaná „fräulein Hanna“, si libovala v zabíjení dětí obzvláště bru- tálním způsobem: „Lákala je na cukrovinky. Když k ní přišly a otevřely pusu, střelila je do úst malou stříbrnou pistolí, kterou nosila u boku.“

Také Erna Petriová, původně zemědělkyn­ě, ale manželka pohlavára SS – a matka malého syna, z vlastní vůle a nacistické horlivosti zabíjela děti. Šest z nich, uprchlých v létě 1943 z transportu, sama nejprve ve svém domě nakrmila, aby získala jejich důvěru, pak je odvedla do lesa k jámě, ve které už byli zahrabáni jiní zavraždění Židé, a vlastní pistolí je systematic­ky postřílela ranou do týla. V jejím domě se často setkávali kolegové jejího manžela a diskutoval­i o „pracovních“záležitost­ech. „Právě zde se poučila, že nejúčinněj­ší způsob zabití je rána do týla. Když tedy vedla oběti k hromadnému hrobu, přesně věděla, co má dělat,“líčí autorka.

Takových činů popisuje Lowerová na dvou a půl stech stran (plus další bezmála stovce poznámkové­ho aparátu) několik desítek. Nejsmutněj­ší je, že zločiny těchto žen nebyly vlastně nikdy zcela odsouzeny. K poválečném­u zametení stop těmto bestiím s krásnou fasádou stačilo znovu se provdat nebo si změnit jméno. Těch několik soudů, které se odehrály, většinou skončilo na nedostatku důkazů a zpochybněn­í výpovědí očitých svědků.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia