Dnes Prague Edition

„Počasí jako v nóbl letovisku a máme tady i kindervejc­e“

Listujeme Stručným průvodcem po Islámském státě, který ve stylu Lonely Planet právě zveřejnil jeden džihádista.

- Milan Vodička redaktor MF DNES

I když jste třeba nikdy nechtěli být džihádisty, tohle by vás mohlo nalomit. Věděli jste například, že na území Islámského státu klidně seženete i tyčinky Twix?

Ano, dokonce i Snickers, Bounty a KitKat tam mají. „Ano ano, máme tady tohle všechno,“uzavírá výčet sladkostí v kapitole o jídle autor Stručného průvodce Islámským státem (2015) Abú Rumajsá Britání, jinak britský džihádista Siddhartha Dhar, který loni unikl vězení na kauci a týž den uprchl na území IS.

„Možná jste si mysleli, že budete přežívat na trvanlivém chlebu a kalné vodě. Ale tyhle kulinářské nesmysly můžete rovnou vymazat z hlavy... Pokud jste se báli opustit své místní Costa Coffee, rádi zjistíte, že v chalífátu se servírují jedny z nejlepších latté a cappuccin na světě. Mléko je opravdu úchvatné – smetanové a čerstvé.“

To poslední se píše v kapitole Jídlo v chalífátu, kde se také dozvíte, že šavarma (česky nejlépe ražniči) je ze šťavnatých kousků kuřecího nebo jehněčího a že falafelový sendvič představuj­e „vynikající volbu pro vegetarián­y“, což odhaluje, že jsou i moderní vegetarián­ští dži- hádisté, přestože v Koránu o nich Alláh Prorokovi nezjevil ani řádku.

A teď největší stravovací tahák: „Skvělé na potravě v Islámském státě je, že je čerstvá. Co třeba olivy? Ano, je jich mnoho a nálev i spousta oleje, který z nich prýští, překonávaj­í cokoliv z vašeho místního Teska nebo Walmartu...“Autor píše Stručného průvodce formou, která připomíná klasické turistické bedekry, květnatým jazykem starých islámských textů a pohledem islamistů žijících v 21. století, což spolu vytváří bizarní směs. Čtenář se tak dozví: „Všechno je tu stopro- centně halal (tedy podle islámských předpisů). Nemusíte pošilhávat po obalu a hledat všechna ta obávaná éčka, alkoholové přísady nebo vepřovou želatinu.“

V kapitole o počasí se uvádí, že chalífát nabízí výtečné středomořs­ké klima, které má všechny parametry nóbl prázdninov­ého letoviska. Autor rovněž garantuje čtenáři, že všude „najde opravdu dechberouc­í scenerie“.

Průvodce je na internetu a sociálních sítích několik dnů a po vytisknutí měl 46 stran.

V kapitole Lidé chalífátu se zabývá národnostn­í pestrostí obyvatel a konstatuje: „Jestli jste si mysleli, že Londýn nebo New York jsou kosmopolit­ní, pak počkejte, až vstoupíte na půdu Islámského státu.“

Ale nejdůležit­ější z hlediska Západu je kapitola Doprava v chalífátu. Kromě toho, že nejoblíben­ějšími značkami aut jsou KIA a Hyundai a že si můžete koupit motorku Honda Akkad za 500 dolarů (nebo z druhé ruky za 300), jsou tam i vysloveně nové a znepokojuj­ící informace, neboť ukazují, že i přes špionážní služby a drony nevíme o IS zdaleka všechno. „Ze stavu věcí vyplývá,“píše se na straně 25, „že dopravními prostředky v IS jsou spíše vlaky než lodě a letadla, ale používá se vše: zeppelliny, vznášedla, tramvaje a motorová rogala.“

To je opravdu novinka.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia