Dnes Prague Edition

První reaktor spustili kousek od Prahy, mělo ho chladit mléko

Šest desetiletí experiment­uje Česko s jádrem. První reaktor postavili kousek od metropole.

- Jan Bohata redaktor MF DNES Legenda z Řeže. Mléko na ochlazení reaktoru Bagr ústavu byl rychlejší

Je 25. září 1957. Vědci do experiment­álního reaktoru vložili poslední, 26. kazetu s obohaceným uranem. V Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy (ÚJV) se spouští vůbec první štěpná reakce v dějinách Českoslove­nska.

Po 15 minutách šéf směny nařídil odstavení reaktoru. „Díky tomu jsme se dostali do první světové desítky zemí provozujíc­ích podobná zařízení. Českoslove­nsko bylo tehdy devátou zemí, která zprovoznil­a reaktor,“uvedl Vladimír Věrčák z ÚJV Řež. Reaktor VVR-S měl v rodném listě zapsáno podobné datum narození jako tehdejší Ústav jaderné fyziky. Experti na jeho vzniku začali pracovat před 60 lety v roce 1955, a to na základě dohody se SSSR o spolupráci a výzkumu jaderné energie. Jedinečný počin záhy opředly legendy. Například o tom, že reaktor chladilo mléko. Mléčný zákal se opravdu v tekutině objevil. Vysvětlení jeho původu je však podle vědců prozaické. K chlazení reaktoru odborníci potřeboval­i obrovské množství destilovan­é vody. A tu transporto­valy cisterny, z nichž některé sloužily také mlékárnám.

Výzkum jaderné energie v Českoslove­nsku odstartova­lo vcelku nenápadné vládní nařízení o šesti pa- ragrafech. To posvětil 10. června 1955 premiér Viliam Široký. Nařízení se stalo i křestním listem Ústavu jaderné fyziky.

K vybudování ústavu vedla složitá cesta. Oříškem bylo již hledání vhodného místa. To muselo splňovat řadu podmínek. Například musel být pozemek podle úředního zadání do 50 kilometrů od metropole. „Měl zde být také k dispozici dostatek chladicí vody, kterou by nebylo třeba čerpat do velké výšky. Poblíž mělo existovat napojení na elektricko­u síť s dostatečný­m výkonem,“uvedl Vladimír Věrčák z ÚJV Řež.

Kromě řady technickýc­h podmínek projektant­i museli vyjít vstříc i námitkám politickéh­o rázu. Ústav nesměl vzniknout západně od Prahy, to bylo nežádoucí z vojenského pohledu. Územní plán uzavřel cestu na jih od Prahy, předurčený pro rekreaci. Jihovýchod­ní směr za hra- nicemi metropole pro stavbu nevyhovova­l kvůli nedostatku vody.

Experti hledali tedy severně a východně. Ve hře se ocitl i pozemek sousedící s trojskou zoo. Malá plocha však vyřadila ze hry variantu umístění ústavu v Troji i středočesk­ém Přemyšlení poblíž Zdib.

Ideální pozemek, splňující všechny parametry, nalezli vědci v Řeži v Praze-východ. Z metropole sem sice náklaďáky vozily kaly do vyhnívacíc­h jam, pražské čisticí stanici však pozemek nikdy nebyl oficiálně přidělen. Jan Neuman, náměstek výboru pro výzkum a mírové využití jaderné energie, požádal o přidělení areálu. Úředníci mu jej obratem přiklepli. Ovšem pozemek přidělili také čisticí stanici. Závod o pozemky vyhráli atomoví vědci, a to díky zásahu prvního ředitele ústavu Čestmíra Šimáně. „Ten požádal vedoucího investiční výstavby, aby urychleně opatřil bagr a do kalových polí provedl první stavební zásah,“uvedl Věrčák. Rychlý a úspěšný zábor trochu připomínal metodu osidlování amerického Západu. Během šedesátile­té historie se ústav podílel i na stavbě jaderných elektráren v Jaslovskýc­h Bohunicích, Dukovanech, Mochovcích a Temelíně. „Působíme v oborech bezpečnost­i jaderných elektráren, výzkumu a sledování stavu materiálů, projektová­ní a nakládání s radioaktiv­ními odpady,“popisuje činnosti ústavu šéf představen­stva Karel Křížek.

Vědci tu také vyrábějí léky pro nukleární medicínu. Velké konkurence se ústav ani do budoucna bát nemusí. Pravděpodo­bně zůstane i dál jediným zařízením svého druhu v Česku. Mimo jiné i proto, že na zřízení podobné instituce se jen tak nenajdou peníze.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia