Dnes Prague Edition

Kvůli odmítnutí kvót hrozí zrušení Schengenu

Ministr vnitra Milan Chovanec hájil na summitu v Lucemburku odpor Česka proti povinným kvótám na přijímání uprchlíků. „Ty, kteří nemají nárok na azyl, je třeba rychle vracet do zemí jejich původu,“řekl pro MF DNES.

- Bylo jednání ministrů vnitra EU v Lucemburku hodně napjaté? Je to tak, že na dnešním jednání přešli na stranu Itálie Francouzi a Němci, kteří vytváří tlak na naši část Evropy, aby systém kvót na uprchlíky přijala? A nám na schengensk­ém bezhraničn­ím prosto

Napjaté bych neřekl, ale zazněly tu názory pro automatick­ý mechanismu­s

a proti němu. Nebyla to atmosféra shody. Některé země podporoval­y zapojení do automatick­ého systému, jiné to odmítaly. My jsme patřili mezi ty, které to odmítaly. Zaznívaly tady názory těch větších zemí, že by to

mohlo znamenat zrušení Schengenu. Zaznívaly tady požadavky i na to, aby se zrušil dublinský mechanismu­s. Tedy pravidlo, že uprchlík je při jeho záchytu vracen do země, kde překročil hranici Schengenu. To tu při debatě zaznívalo. Ano, pro nás je velkou hodnotou. Pro zemi, která zažila komunismus a zavřené hranice, je volný pohyb osob, zboží a služeb velkou hodnotou. My si ale nemyslíme, že odmítnutí kvót na uprchlíky by mělo přinést právě toto. Protože ho považujeme za pozvánku pro imigranty. Mohl by vyvolat ještě větší zájem o příchod do Evropy. Nebyli jsme sami, kdo jsme to říkali. Migrace pro nás souvisí s vnitřní bezpečnost­í našich zemí. Je třeba vyslat vzkaz zločinecký­m strukturám, které žijí z pašování uprchlíků do Evropy, že tento obchod s lidskou bídou nebudeme tolerovat. Že budeme potápět jejich lodi, že budeme zabavovat peníze, které tím získávají.

Je třeba vyslat i vzkaz imigrantům, že ti, kteří přicházejí do EU a nemají právo na azylovou ochranu, budou vraceni zpět. Všichni jsme se shodli na tom, že je tento proces třeba zlepšit a zrychlit a lidi bez nároku na azyl vracet do zemí původu velice rychle. Já jsem to tu neslyšel. Italové už v minulosti dali 25 tisícům Tunisanů dokumenty, které je opravňoval­y k volnému pohybu po Schengenu. Nezaznělo tu ale, že by to chtěli zopakovat. Itálie však zůstává jednoznačn­ým zastáncem povinných kvót pro přijímání uprchlíků.

Kdo to prohlásil? Tak to je jeho názor. My přijali loni asi 400 uprchlíků z asi 1 200 žádostí. Zvýšení počtů vláda neprojedná­vala. Situace se ale vyvíjí a mění prakticky denně. Po technické stránce bezesporu ano. Policie se na to připravuje a v případě ohrožení republiky tato varianta může nastat. Připravuje­me se na to i legislativ­ně. Opatření může nařídit ministr vnitra, následně ho ale musí schválit vláda. Na krátkodobo­u ochranu hranic zcela určitě ano.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia