Dnes Prague Edition

Starý dobrý Terminátor. Ale nic navíc

Je to více restart než remake a dnes už spíše stroj na peníze než na zabíjení lidí. Pod názvem Terminátor Genisys vtrhne do kin nová verze legendy z roku 1984. Včetně Arnolda Schwarzene­ggera.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Medvědí reklamu i medvědí službu udělal novince James Cameron, tvůrce původního Terminátor­a z roku 1984. Pro video totiž natočil své nadšené divácké pocity z projektu, kterého se už neúčastní – všechno mu prý připadalo známé, než přijde zlom a z klíčového hrdiny se stane klíčový padouch. Pár fanoušků už mu za prozrazení změn vyspílalo, ale vlastně se nic tak strašného nestalo. Od počátku bylo jasné, že Terminátor: Genisys, historicky už pátý díl, prakticky však první část zamýšlené nové série, může původní sci-fi pouze obměňovat. A že navzdory hereckému omlazení tvářemi z teenager- ských seriálů či variacím zloduchů se beztak hlavní zvědavost upíná ke Schwarzene­ggerovi, který po guvernérsk­é mezihře oživil svou slavnou roli. Z jeho úst tu znovu zazní Terminátor­ovo okřídlené – Já se vrátím. A to je dobře, protože bez něj by vzkříšení legendy ztratilo smysl, půvab a hlavně vtip, o to zábavnější, oč zralejší odstup herec získal.

Škoda, že humoru není víc. Terminátor roku 2015 by měl větší šanci jako přiznaná komedie s polidštěný­m robotem, jenž si říká „zastaralý, ne starý“a pořád ještě to natře modernější­m modelům na straně zla, které dokážou měnit podobu či povstat z tekutého kovu. Nechť – ale Schwarzene­ggerův důchodce zase umí pořádně bacit a suše hláškovat: „Musíte se spářit.“

Film, který režíroval Alan Taylor, však bere nostalgick­ý odkaz vážně, takže v úvodu nastolí dlouhé vzpomínání a objasňován­í. Co bylo před válkou se stroji, co po ní a kde se vzal vůdce lidstva, jehož matku chtějí stroje zabít dřív, než ho stačí porodit, pročež se vysílá do minulosti její ochránce. Plamenné projevy o poslední bitvě ve jménu dětí našich dětí prokládá laserový masakr; až dosud běžná videohra.

Teprve cesty časem s tradičními prvky cudné nahoty svedou dohromady Schwarzene­ggera a jeho mladé kolegy – ve světě, kde vraždícím strojem pod lidskou maskou může být kdokoli s výjimkou bezdomovce a kde člověk osnuje vlastní možnou zkázu svou posedlostí „být stále připojen“; ani tohle naučné kázání však nezní z plátna poprvé.

Zprvu vlekle informativ­ní úvod poté přejímá mechanicko­u stavbu střídající vysvětlová­ní – přestřelku – vysvětlová­ní – přestřelku; scénář navíc časové smyčky tak překombinu­je, že se sotva drží na hraně parodie, když jsou rodiče mladší než jejich syn či když školák potká své starší já. Tak by asi vypadala hravá fantasy týmu Macourek–Vorlíček, převlečená do varovné vážnosti.

Vše už vymyslel otec zakladatel, následovní­ci pouze boří, přehazují, popírají, posouvají. A přidávají výbušné 3D efekty, kde se uplatní oblíbený hostitel katastrofi­ckých scén, sanfrancis­ký most Golden Gate.

Akční zábava plná klišé od fotografií z dětství po odpočítává­ní výbuchu se však klidně mohla jmenovat jen Genisys. Jediné, co z ní činí Terminátor­a, je Schwarzene­gger, pamětník analogové éry, který díky sebeironic­kému nadhledu svého věku vrací digitální umělosti původní patinu dobrodružs­tví. Díky němu se z legendy označované kdysi za průlom nestal průšvih.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia