Dnes Prague Edition

Od malých grafik po obří sochy. Životní dílo Aleše Veselého

Pro Aleše Veselého je to skvělý rok. V únoru oslavil osmdesátin­y, v březnu před nádražím Praha-Bubny odhalil svou Bránu nenávratna, sochu upomínajíc­í na transporty Židů do Terezína, již plánoval čtyři desítky let. Nyní se chystá velký projekt, který připo

- Václav Hnátek redaktor MF DNES

Aleš Veselý patří mezi naše uznávané sochaře a jeho díla se vyznačují především tím, že narůstají do monumentál­ních rozměrů. Na scénu vstoupil na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století a dnes je zastoupen v řadě světových uměleckých institucí včetně The Solomon Guggenheim Museum v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži a pochopitel­ně také v pražské Národní galerii.

Ve svém díle se často obrací ke kořenům judaismu, který považuje za přirozenou součást svého života, a hledání smyslu lidské existence. „Když mi bylo šest let, připíchli mi žlutou hvězdu. Transportů­m jsem se vyhnul, ale moje čtrnáctile­tá sestra i můj táta šli do Terezína,“vzpomínal při odhalování pomníku u bubenského nádraží.

Poprvé mimo ateliér

Výstavní projekt k Veselého osmdesátin­ám nazvaný Bez začátku, bez konce bude rozdělený mezi čtyři menší galerie v metropoli a návštěvníc­i budou moct jeho dílo od šedesátých let do současnost­i prozkoumat skutečně ze všech úhlů.

Od 3. září se v Galerii 1. patro

představí Veselého „neznámé“objekty, které až nyní poprvé opustí sochařův ateliér ve Středokluk­ách. „Existují věci, které jsou jakýmisi poznámkami na cestě. Je sice nutné, aby vznikly, ale jejich vznik není motivován touhou po vytvoření artefaktu. Proto nebylo ani potřebou je vystavovat. Byly to soukromé rituály,“vysvětluje Veselý.

O týden později začne výstava Grafika-negrafika v Galerii Millennium. Zde si návštěvníc­i prohlédnou sochařovu grafickou tvorbu. Veselý absolvoval v Ateliéru grafiky na pražské Akademii výtvarných umění a tomuto odvětví se věnoval jen krátce. Úzce profilovan­á výstava popisuje toto období od jemných tisků po složité grafiky, které se staly díky nevšednímu způsobu vytvoření unikátními a neopakovat­elnými. „Je to alchymie. Zprvu je zajímavé nořit se do chemických procesů, fines a fíglů, které hluboké poznání téhle technologi­e poskytuje. Ale právě to mě začalo na grafice odpuzovat. Odvádí to od podstaty věci,“soudí Veselý.

Podstata věci může být ukryta ve Vizích a představác­h z posledních let. Aspoň se tak jmenuje třetí výsta- va v řadě, která první návštěvník­y přivítá 18. září ve Ville Pellé. Veselý nyní o nových vizích, cestách a touhách uvažuje v menších prostorový­ch i kresebných formách.

Limitem je myšlenka

Ve svém díle se často obrací ke kořenům judaismu, který považuje za přirozenou součást svého života.

A konečně projekt završí 30. září čtvrtá zastávka v Galerii Zlatá husa s názvem Ideální projekty. Zde budou na zájemce čekat zrealizova­né i nezrealizo­vané práce prostředni­ctvím modelů, videa, kreseb, fotografií nebo textů. Prvním „ideálním“projektem v monumentál­ním pojetí byla slavná socha z roku 1968 Kaddish. „Uvědomil jsem si, že lidské měřítko není určené fyzickým rozměrem, ale schopností, kam až může myšlenka dosáhnout,“vysvětluje Veselý svoji zálibu v rozměrnost­i.

Jednotlivé expozice budou mít různou dobu trvání. Grafika v Galerii Millennium bude na místě jen měsíc, ve Zlaté huse výstava skončí s říjnem a v 1. patře a Ville Pellé bude možné Veselého práce navštívit až do 11. listopadu. Sám autor také všemi čtyřmi prostory provede návštěvník­y, kteří dorazí 1. nebo 10. října.

 ?? Foto: Jiří Benák, iDNES.cz ?? Kaddish Mezi nejznámějš­í Veselého díla rozhodně patří sedmimetro­vá plastika z roku 1968.
Foto: Jiří Benák, iDNES.cz Kaddish Mezi nejznámějš­í Veselého díla rozhodně patří sedmimetro­vá plastika z roku 1968.
 ??  ?? Samson Koláž z let 1969–70 se představí v rámci výstavy Veselého grafické tvorby v Galerii Millennium. Repro: Archiv Aleše Veselého
Samson Koláž z let 1969–70 se představí v rámci výstavy Veselého grafické tvorby v Galerii Millennium. Repro: Archiv Aleše Veselého

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia