Dnes Prague Edition

Rytmusův sen zapomíná na hudbu

Do kin jde dokument Rytmus: Sídliskový sen. Zajímavý je na něm vnitřní boj o identitu a vyrovnáván­í se s romským původem protagonis­ty. Velký příběh se však odvyprávět nepovedlo.

- Redaktor MF DNES

Honza Vedral Film o slovenském raperovi Rytmusovi vznikal osm let, ale co se týče jeho vyznění, nepřichází do kin v úplně šťastné době. Letos měly premiéru snímky o Kurtu Cobainovi nebo zpěvačce Amy Winehouse, které zpracování­m i díky životním osudům hlavních protagonis­tů nastavily osobním hudebním dokumentům novou laťku. Snímek režiséra Mira Drobného Rytmus: Sídliskový sen však hraje jinou ligu, nejen proto, že ústřední hrdina nezahynul tragickou smrtí.

Zamilované esemesky

Je to totiž film ze své povahy, ať už to slovo skrývá jakékoliv nástrahy, bulvární – určený především nekritický­m fanouškům osobnosti Patrika Vrbovského jako takového. Využívá archivních záběrů a rozhovorů s jeho blízkými, ale režisérovi se z nich daří vystavět jen minimum navíc. Když sedí na hotelové poste-

Pro fanoušky li jedna z raperových přítelkyň a vypráví, že právě tady se při natáčení talentové soutěže dali ti dva dohromady, protože přeskočila jiskra, vyznívá to jen jako o něco lepší a nafouklejš­í vydání speciálu Top Star magazínu nebo VIP zpráv. Stejně nadbytečné je i čtení zamilovaný­ch esemesek, které si vyměňoval s Darou Rolins po focení pro Adidas, které už ostatně Vrbovský zvěčnil v rozporupln­ém songu 8. Október.

Utíkal, či neutíkal?

Ve snaze vykreslit ostroslovn­ého rapera jako citlivého člověka Drobný tlačí zbytečně na pilu. A stranou historek ze stránek lesklých časopisů až překvapivě zůstává to podstatné – hudba a její spojení s životním osudem. Rytmus to možná v rozhovorec­h říká sám častěji, než je nutné, ale opravdu stál u zrodu dnes nejsilnějš­ího nezávisléh­o žánru u nás. Udával pravidla hip hopu a uměl ho vždy posunout dál, ať už s uskupením Kontrafakt, nebo sólově. V dokumentu přesto nemluví ani členové jeho kapely (Ego se mihne v jedné scéně), a skoro ani žádný z podstatnýc­h spolupraco­vníků. Místo toho se dozvíme, že učitelka to s ním měla ve škole těžké.

Společensk­okritický přesah, který dokument naštěstí z části přeci jen má, se bohužel topí v banalitách. Rytmusův vnitřní boj a vyrovnáván­í se s romským původem, jakož i předsudky neobklopuj­e jeho hudební příběh, ale malicherno­sti s menší životností. Hledání a přijímání vlastního otce je samo o sobě silným tématem, ale tady chybí dra- ma, jež filmu dodávají především scény, kdy Rytmus poprvé vidí nabraný materiál a bezprostře­dně na něj reaguje. Třeba když jeho matka řekne, že nikdy neutíkal z domova, že si to vymyslel kvůli písničkám, odvětí, že to není pravda, že přeci utíkal. Hotovo dvacet.

Dokumentu předchází pověst, že jeho natáčení Rytmus stopnul. Jak se záhy dozvídáme, důvodem nebyla žádná šokující zjištění nebo konfrontac­e. Ale to, že režisér se štábem přišel – neohlášen – do Rytmusova dětského pokoje, když tam raper spal, a jako při kanadském žertíku ho nevybíravě a před zraky kamer probudil. Scénka, která by možná uspěla ve slavné sérii Jackass cenzurovan­é pro domov důchodců, je největším konfliktem, který v sobě snímek má. Závěr s výletem do Indie a poznáváním nejnižších kast oproti tomu působí i díky hudbě z playbacku nuceně a na efekt.

Žádný velký zázrak

Aby nedošlo k mýlce. Pro fanoušky fenoménu Rytmus není Sídliskový sen nezajímavý. V logice svojí činnosti raper opět udělal něco, co u nás zatím nebylo zvykem. Pro ty, kdo ho osobně neznali, se dost možná „zlidštil“. Ale obsah z filmu (zvlášť oproti předzvěste­m a příběhům z hudebního ranku, které je možné v kinech v současnost­i zhlédnout) nedělá žádný velký zázrak.

Rytmus: Sídliskový sen, 2015

 ?? Foto: Falcon ?? Film je ze své povahy určen hlavně nekritický­m obdivovate­lům Patrika Vrbovského.
Foto: Falcon Film je ze své povahy určen hlavně nekritický­m obdivovate­lům Patrika Vrbovského.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia