Dnes Prague Edition

Sport.idnes.cz Otevřená cesta do pohárů

Jestli jste včera ladili televizní kanály s fotbalovým­i přenosy, museli jste narážet na českou radost. Plzeň vyhrála o tři góly, Sparta o dva, Liberec o jeden. Ve čtvrtek jsou odvety.

-

Jan Palička s přispěním reportérů MF DNES

Fotbalový chrám s názvem ArenA pískal, protože očekával výrazný koncert slavného Ajaxu. Jakýsi Jablonec měl podle prognóz snadno odpadnout. Jenže outsider se ve 4. předkole Evropské ligy dr- žel, statečně bránil a kdyby po přestávce nepřišel zkrat stopera Beneše, možná si odvezl remízu 0:0. Beneš zbytečným skluzem zavinil penaltu, díky níž Ajax zvítězil. Skóre 1:0 a obrovská síla nahrává tomu, že Ajax při čtvrteční odvetě postup do základní skupiny stvrdí. Pokud by nastal opak, byla by to senzace. A co další zprávy? Jsou dobré. Mistrovská Plzeň prožila znamenitý večer. Se zbrusu novými trenéry si vzpomněla na energické výkony a přehrála 3:0 Vojvodinu Novi Sad.

Sparta se sice proti mizernému Thunu trápila, brzy prohrávala, ale dokázala zápas otočit na 3:1.

A Liberec? Ten udeřil v 79. minutě udeřil. Výhru trefil stoper Pokorný. Plzeň: léčba Horváthem. Legendární záložník Pavel Horváth se po třech měsících vrátil do Plzně jako trenérský asistent, nervózně poposedáva­l na lavičce vedle nového šéfa Krejčího a ve 25. minutě vyskočil štěstím. Kopic dokončil nepovedený Rajtoralův pokus.

Plzeň do soupeře bušila jako za starých časů. Šanci měl novic v sestavě Hrošovský a faulovaný Kolář neproměnil sólo. Taky promluvila pravá noha záložníka Vaňka: první prudké torpedo zastavil brankář, druhé prosvištěl­o až do sítě. „Dobrá práce,“chválil trenér Karel Krejčí. Gól na 3:0 připravil Petržela pro Kopice a stadion skákal nadšením. Sparta: hrdina Dočkal. Když už to vypadalo, že sparťané dohrají první půli se ztrátou 0:1, mizernou náladou a bez zraněného reprezenta­nta Váchy, dvojice Costa – Dočkal odjistila letenskou radost. První dorážel do prázdné branky, druhý z hra- nice šesnáctky trefil do růžku. Dokonalý obrat za tři minuty nalomil odpor šedivého Thunu, který při odvetě může spoléhat leda na ošidnou umělou trávu.

Tlak Sparty byl ovšem často jalový, což trenér Zdeněk Ščasný uznal: „Nedrželi jsme míč a hráli chaoticky.“Naštěstí v 94. minutě zařídil velkou naději Dočkal. Krásně zakroutil přímý kop a brankář Faivre, jenž chytá s ochrannou helmou stejně jako Petr Čech, se jen díval. Liberec: požár ve městě. Liberecký stadion zažil skvělou atmosféru. Chorvatští fanoušci spolu se spřátelený­mi příznivci Slavie zaplnili celý sektor pro hosty a vypadalo to, jako by byl Hajduk Split doma. Jedna vystřelená světlice v centru města způsobila požár. Hosty mrzelo nastřelené břevno, protože před koncem urval výhru stoper Pokorný. S pomocí tyče dotlačil míč do sítě a bojovníci z Liberce slavili. „Ale v odvetě nás čeká hromada práce,“upozornil Lukáš Pokorný. Liberec se bude bude bránit v divokém prostředí stadionu Poljud. Jablonec: škoda penalty. Na Ajax se nepřišla podívat 50tisícová návštěva, jak jsou místní zvyklí, ale i polovina stadionu vytvořila slušnou kulisu. Zato talentovan­í domácí velkou krásu nepředvedl­i, spíš nudili. Vítězství 1:0 si zasloužili leda za držení míče. Jablonec měl tři šance. Greguš akrobatick­y pálil nad, pak pravačkou těsně minul a v závěru nevyrovnal náhradník Doležal. „Byla to zkušenost k nezaplacen­í a nemyslím, že jsme bez šance,“řekl trenér Jaroslav Šilhavý. Porážku způsobil Milikův gól z penalty.

AC Sparta Praha FC Thun

Branky: 5. Sutter (0:1), 43. Costa (1:1), 45.+1 Dočkal (2:1), 90.+4 Dočkal (3:1). Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra (všichni Nizozemsko). ŽK: Sulmoni (Thun). Diváků: 12 448. Poločas: 2:1. Sparta: Bičík 1.5 - Mareček 3.5, Holek 3, Costa 2.5, Hybš 3.5 - Dočkal 1.5, Vácha 3.5 (29. Frýdek 2), Hušbauer 3.5 (54. Konaté 3.5), Krejčí 3 - Fatai 3 (72. Paixao), Lafata 3.5. Trenér Ščasný. Thun: Faivre - Bigler, Reinmann, Sulmoni, Wittwer - Nelson Ferreira (72. Rojas), Frontino, Hediger, Sutter, Rapp (82. Munsy) - Buess (56. Zárate). Trenér Sforza. (tru) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

7:3 8:3 8:1 3.5:3

FC Slovan Liberec Hajduk Split

Branka: 79. Pokorný. Rozhodčí: Borbalán - Cabanero, Prieto (všichni Španělsko). ŽK: Folprecht, Coufal, Šural - Jefferson, Milič, Bilij. Diváků: 8 531. Poločas: 0:0. Liberec: Koubek 1 - Coufal 2.5, Hovorka 3, Pokorný 1.5, Bartošák 2 - Delarge 3.5 (90. Kerbr), Folprecht 2, Pavelka 2.5, Shala 2.5 (79. Sackey), Šural 2 - Bakoš 3 (62. Rabušic 1.5). Trenér Trpišovský. Hajduk: Kalinič - Juranovič, Bilij, Milovič, Milič - Sušič, Jefferson, Balič (66. Maloku), Caktaš, Vlašič - Ohandza. Trenér Burič. (dac) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

5:3 3:5 9:9 2:3

Ajax Amsterdam FK Jablonec

Branka: 54. Milik z penalty. Rozhodčí: Chapron - Zakrani, Viala (všichni Francie). ŽK: Tete - Beneš. Diváků: 34 000. Poločas: 0:0. Ajax: Cilessen - Tete, Veltman, Riedewald, Dijks - Bazoer, Klaasen, Gudelj - Sinkgraven (72. Schöne), Milik, El Ghází (85. Černý). Trenér De Boer. Jablonec: Hrubý 3 - Karavajev 3, Pernica 3, Beneš 3.5, Novák 2.5 - Hübschman 2.5, Greguš 2 - Mingazov 3 (67. Masopust 3), Pospíšil 3 (72. Trávník), Crnkič 2.5 - Wágner 2.5 (84. Doležal). Trenér Šilhavý. střely na branku střely mimo

4:2 6:4

(hav) rohy hodnocení 3:2 2.5:3

FC Viktoria Plzeň Vojvodina Novi Sad

Branky: 25. Kopic (1:0), 51. Vaněk (2:0), 82. Kopic (3:0). Rozhodčí: Estrada - Martínez, Martín (všichni Španělsko). ŽK: Stanisavlj­evič (Vojvodina). Diváků: 10 769. Poločas: 1:0. Plzeň: Kozáčik 2 - Rajtoral 2, Hubník 1.5, Procházka 1.5, Limberský 2 - Kopic 1, Vaněk 1.5, Kolář 2.5 (68. Hořava 3.5), Hrošovský 2, Kovařík 2 (77. Petržela) - Ďuriš 2 (85. Holenda). Trenér Krejčí. Vojvodina: Žakula - Vasilič, Pankov, Djurič, Nastič - Stanisavlj­evič (88. Babič), Sekulič, Maksimovič, Puškarič (68. Paločevič) - Ivanič, Ožegovič (88. Pavkov). Trenér Zagorčič. (pes) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

8:4 7:4 11:3 1.5:4

?? Foto: Dan Materna, MAFRA ?? Trefil náskok Sparty Záložník Bořek Dočkal dal švýcarském­u Thunu druhý a třetí gól, na záda se mu věší Ladislav Krejčí. Výsledek 3:1 je před odvetou nadějný.
Foto: Dan Materna, MAFRA Trefil náskok Sparty Záložník Bořek Dočkal dal švýcarském­u Thunu druhý a třetí gól, na záda se mu věší Ladislav Krejčí. Výsledek 3:1 je před odvetou nadějný.