Dnes Prague Edition

Něco se nepovedlo

„Kdo nic nedělá, nic nezkazí,“reaguje na kritiku Dan Drápal, který se podílel na přestěhová­ní 89 Iráčanů do Česka. Třetina z nich azyl odmítla.

- Ivana Karásková reportérka MF DNES

Po odjezdu pětadvacet­i iráckých uprchlíků do Německa a plánovaném návratu dalších osmi do Iráku se na Nadační fond Generace 21, který jejich stěhování do Česka organizova­l, snáší kritika. Dan Drápal, jenž patří k iniciátorů­m projektu, připouští, že je zčásti oprávněná. „Pořád však nelituji, že jsme se do toho pustili, protože dvě třetiny lidí se úspěšně integrují,“ubezpečuje absolvent evangelick­é bohoslovec­ké fakulty a lidovecký komunální politik.

Jak odpovíte na námitku, že jste uprchlíky špatně vybrali? Že jste si počínali naivně a amatérsky? My jsme mohli ověřit jen některá fakta, například zda mají křestní nebo oddací list, zda nemění svůj příběh, který jsme díky dlouhému povolovací­mu řízení mohli sledovat. Ti lidé byli prověřeni i našimi tajnými službami, aby se vyloučilo bezpečnost­ní riziko. Nicméně přiznávám, že v některých dalších věcech, při jednáních v místě, jsme byli závislí na našem iráckém spolupraco­vníkovi Salmánu Husajnovi. Nikdo z nás totiž nemluví aramejsky, arabsky ani kurdsky.

Můžete toho muže trošku přiblížit? Je to Iráčan, který dlouhodobě žije v Česku, ale do Iráku často jezdí kvůli svým dalším aktivitám. Považuje se za misionáře. V naší věci si počínal poněkud „rozevlátě“, jak je dáno mentalitou jeho etnika, takže s ním začal jezdit do iráckého Rebelu člen nadačního fondu Honza Dezert. Ten jako právník pohlídal, aby vše mělo potřebné náležitost­i. V místě jsme komunikova­li i s tamními zástupci církve, prostě dělali jsme vše pro to, abychom o těch lidech získali co nejvíce informací.

Ale jak vidno, nestačilo to. Tvrdili jste, že křesťané stojí o azyl v Česku a nemají vazby na jiné země. Nyní se dozvídáme, že po- žádali o azyl v Německu proto, že tam mají příbuzné... Za kritiku se na nikoho nezlobím. My jsme za ty lidi ručili a něco se nepovedlo. S tím se musíme chlapsky vyrovnat. Nikdo z nás neměl s takovou aktivitou zkušenosti. Na druhou stranu – kdo nic nedělá, nic nezkazí a já mám pocit, že je u nás hodně lidí, kteří nic nezkazili.

Kde se tedy stala chyba? Do hlavy nikomu nevidíte a my jsme navíc jednali s lidmi, kteří vyrostli v úplně jiných poměrech. Musíme také rozlišovat mezi těmi osmi z Brna, kteří se chtějí vrátit do Iráku kvůli stesku prarodičů, a onou velkou skupinou z Okrouhlíku u Jihlavy.

Říkali jste, že vybraní křesťané mají skoro všichni minimálně střední školu a mohou se v Česku dobře uplatnit. Nespočíval­o však právě v tom riziko? Nemohli mít přehnané očekávání? Ta první parta, která přišla z uprchlické­ho tábora v Libanonu do Okrouhlíku, skutečně zřejmě nebyla tou nejpotřebn­ější, nicméně ti lidé splňovali kritéria. Ve své zemi přišli o velký majetek, povolání i budoucnost. Ředitel školy, který byl hodně slyšet, měl doma dvoupatrov­ý dům s bazénem a myslím, že se všemi ztrátami se vnitřně nevyrovnal. Je však zřejmé, že o cestě do Německa nerozhodov­ali sami.

Kdo jim pomáhal? Někdo jim musel napsat dopis na ministerst­vo vnitra, v němž se zřekli azylu a požádali o vrácení pasů. Někdo jim musel domluvit autobus. Máme určité domněnky, kdo to byl, ale říkat je v tuto chvíli nemohu.

Vy jste jel Iráčany do Okrouhlíku ještě varovat, že si svým rozhodnutí­m mohou přivodit problémy. Jak reagovali? Ta schůzka k ničemu nevedla. Jako by nevěděli, co vlastně chtějí. Přivezl jsem jim do arabštiny přeložený dopis s upozornění­m, že si tímto rozhodnutí­m mohou způsobit potíže. A skutečně – ministr vnitra Milan Chovanec ihned prohlásil, že budou převezeni do detenčního tábora a odtud nejlépe zpátky do Iráku.

Jak si vysvětluje­te, že je úřady v Německu nakonec nechaly a nevrátily je zpátky? Zatím je málo informací. Na jednu stranu můžeme být rádi, už kvůli dětem. Pokud je tam však přijmou, může naše vláda právem říkat, že Německo neplní dohody. Kdyby je plnilo, muselo by migranty vrátit.

Co bude dál? Pokazili to ti z Okrouhlíku svým krajanům, kteří na přesun do Česka teprve čekají? Sice mě mrzí, že ministr Chovanec projekt pozastavil a zablokoval příjezd ostatních, kteří v Rebelu čekají, ale sám bych na jeho místě asi udělal to samé. Přesto se ještě pokusíme jednat s vládou, aby to neodpískal­i úplně.

Ředitel školy, který byl hodně slyšet, měl doma dvoupatrov­ý dům s bazénem a myslím, že se všemi ztrátami se vnitřně nevyrovnal.

 ?? Foto: T. Blažek, MAFRA ?? Bibli, kytku a jedem Hlava rodiny Georgis Batto, který si už v únoru stěžoval na úroveň nabízených bytů, opouští s manželkou ubytovnu v Okrouhlíku u Jihlavy.
Teď je rodina v Německu.
Foto: T. Blažek, MAFRA Bibli, kytku a jedem Hlava rodiny Georgis Batto, který si už v únoru stěžoval na úroveň nabízených bytů, opouští s manželkou ubytovnu v Okrouhlíku u Jihlavy. Teď je rodina v Německu.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia