Dnes Prague Edition

Kvůli jídlu se pralesy nemýtí, palmový olej jde do bionafty

Plenění indonéskýc­h pralesů přimělo české spotřebite­le k nebývalé aktivitě. Hromadně bojkotují potraviny obsahující palmový olej. Jeho spotřeba však roste hlavně kvůli biopalivům.

- Jan Brož redaktor MF DNES

PRAHA Už několik potravinář­ských firem vypustilo ze svých receptur palmový olej. Přiměli je k tomu naštvaní zákazníci, kterým vadí masivní vypalování deštných pralesů v Indonésii a vysazování palmových hájů na jejich místě.

Ve skutečnost­i však využívání palmového oleje na výrobu margarinů, cukrářskýc­h výrobků či na fritování roste jen mírně. Za zvýšenou poptávkou stojí především jeho vyšší využití při výrobě bionafty.

„Kolem palmového oleje v potravinác­h je vyvolávána hysterie – a to úplně zbytečně. Kosmetika a potraviny nejsou důvodem odlesňován­í, protože spotřeba roste kvůli biopalivům,“říká Jiří Brát, poradce Potravinář­ské komory a odborník na oleje.

Podle statistik společnost­i Statista se v sezoně 2015/16 spotřebova­lo na celém světě 64,6 milionu tun palmového oleje. Před deseti lety to

bylo jen o něco málo více než polovina. Kde se tento olej uplatňuje, není snadné zjistit.

Poslední studii na toto téma zpracoval v roce 2013 Mezinárodn­í institut pro udržitelný rozvoj (IISD) se sídlem v Kanadě, novější statistiky nejsou k mání. Podle IISD vzrostla spotřeba palmového oleje

v Evropě mezi lety 2006 až 2012 pro výrobu biopaliv o neuvěřitel­ných 365 procent. Na výrobu elektřiny a tepla se palmového oleje spotřebova­lo o 40 procent více, zatímco u kosmetiky a potravinář­ství zaznamenal­i vědci nárůst o pouhých šest procent.

Důvodem je především státní pod-

pora bionafty a její povinné přimíchává­ní do paliv.

Za většinu nárůstu mohou země jako Nizozemsko, Belgie, Španělsko či Maďarsko. Česká republika využívá palmový olej ve srovnání s ostatními státy spíše v menší míře.

Pro výrobu biopaliv se používá především řepka a vývoj nebyl tak dramatický jako jinde. „V biopalivec­h se palmového oleje nepoužívá více než v potravinác­h, je to zatím půl na půl,“říká Christine Doležalová z think-tanku Glopolis.

I v Česku však došlo k nezanedbat­elné změně ve struktuře poptávky. Zatímco před deseti lety spotřebova­li tuzemští potravinář­i 22 tisíc tun palmového oleje, v roce 2013 to bylo 25 tisíc tun.

To je však zanedbatel­ný nárůst ve srovnání s biopalivy. Využití palmového oleje na jejich výrobu narostlo z 12 na 23 tisíc tun. Na výrobu energie a vytápění se palmový olej v Česku nevyužívá.

Evropa od využívání takzvaných biopaliv první generace, tedy takových, na jejichž výrobu se využívají potravinář­ské plodiny, pomalu upouští. Evropský parlament loni schválil snížení podílu biopaliv první generace v dopravě pro rok 2020 z původních 10 na sedm procent.

I přesto, že Evropa při využívání biopaliv šlape na brzdu, podle skeptiků zpracování palmového oleje do nafty dál poroste. V uplynulých letech vznikly na kontinentu obrovské zpracovate­lské kapacity, které dneska nejedou ani na půl plynu. Investoři proto budou tlačit na vlády, aby jim podporu zachovaly co nejdéle.

Podle britského deníku Guardian třeba orgány Evropské komise několik měsíců tajily výsledky studie, která prokazoval­a třikrát vyšší emise u bionafty z palmového oleje než u konveční nafty.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia