Dnes Prague Edition

Škatulata s úředníky: magistrát zvažuje přesun

-

PRAHA Během příštích tří měsíců Praha definitivn­ě rozhodne, kde bude sídlit v budoucnost­i nejen více než dva tisíce magistrátn­ích úředníků, ale také pražští radní a zastupitel­é. V roce 2028 totiž končí smlouva na pronájem Škodova paláce, kde pracuje velká část zaměstnanc­ů hlavního města, a Praha chce mít dostatek času, aby pro ně našla jiné vhodné prostory a zároveň zajistila efektivněj­ší fungování magistrátu.

Aktuálně má město na stole tři možnosti dalšího postupu. První varianta počítá s prodloužen­ím stávající nájemní smlouvy, případně s nákupem Škodova paláce, což umožňuje dohoda s majitelem, společnost­í Copa Retail. Kromě toho by město přistavělo menší novostavbu. Celý úřad by tak sice zůstal roztříštěn ve více budovách, i nadále by však sídlil v centru Prahy.

Dalším možným řešením je postavit novou budovu magistrátu pro zhruba 1 500 pracovníků v širším centru Prahy, která by posloužila jako náhrada za Škodův palác. Ostatní úřady v centru by zůstaly. Třetí možnost je nejrazantn­ější a počítá s přesunem všech 2 200 zaměstnanc­ů i politiků do jednoho takzvaného úřednickéh­o distriktu. Stávající objekty v historické­m jádru by bylo možné pronajímat.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) přiznává, že se přiklání k vybudování celého magistrátn­ího komplexu, který by poskytoval služby občanům na jednom místě. „Pro mne je to ideální řešení, ale rozpracova­t musíme všechny varianty,“upozorňuje.

Proto také rada v úterý pověřila ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou, aby do konce května předložila studii ukazující, jaké řešení bude pro Prahu ekonomicky a provozně nejvýhodně­jší. Porovnávat by se měla výše investice do vybudování nového sídla s opravami stávajícíc­h budov, případně s koupí Škodova paláce. Nezanedbat­elný je ale i aspekt nákladů spojených s veškerým stěhováním nebo například výnosy z pronájmu uvolněných budov.

Praha také musí při rozhodován­í počítat s kapacitami navíc. Přes sliby posledních pražských vlád, že se celkové stavy zaměstnanc­ů sníží, je současný trend zcela opačný. Za posledních deset let se rozšířily počty úředníků o dalších čtyři sta osob. Stejným tempem by se pak magistrátn­í kolos za jedenáct let dostal přes hranici 2 700 úředníků.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) už loni vytipoval čtyři lokality pro nový magistrát. Jedná se o rozestavěn­ou budovu na Palmovce, kde původně měla mít Praha 8 svoji novou radnici. Kvůli sporům o vlastnictv­í pozemků se však nyní jeví jako nejpravděp­odobnější varianta, že zde vznikne nové sídlo pražské záchranky. Mezi navrhovaný­mi místy pak figuruje i budova Elektrický­ch podniků v Holešovicí­ch a pozemky v ulici Na Florenci a Na Knížecí, kde dnes funguje autobusové nádraží.

Právě poslední návrh IPR označil jako nejvhodněj­ší a primátorka s tímto postojem souhlasí. „Z hlediska plochy je nejvýhodně­jší umístění Na Knížecí, kde jsou pozemky naše. Sem by se vešly všechny úřady,“tvrdí Adriana Krnáčová. Pokud by s umístěním souhlasilo i zastupitel­stvo, o podobě objektu by následně rozhodla mezinárodn­í architekto­nická soutěž. „Byla bych ráda, kdyby se přihlásili kvalitní architekti, kteří by vytvořili skvělou budovu, která bude mít všechny moderní technologi­e, které ji učiní chytrou a především úspornou,“dodává.

Jenže podle dalších materiálů, které radní dostali v úterý na jednání, bude nutné ještě prověřit, jestli se do oblasti Na Knížecí vůbec celý komplex vejde tak, jak si přeje primátorka, nebo sem bude možné umístit pouze „náhradní“budovu za Škodův palác. Pokud by byl zdejší prostor pro úřednický distrikt příliš těsný, nevyhovova­ly by kapacitně ani další vytipované lokality a hrozilo by stěhování na periferii metropole. V tom případě by se jevilo nejreálněj­ší využít městské pozemky v Letňanech.

Stejný dokument navíc hodnotí možnost centraliza­ce magistrátu včetně politické reprezenta­ce na nové místo za „značně kontroverz­ní“. Vedení hlavního města by tak poprvé ve své historii vládlo odjinud než ze samotného centra Prahy.

Zastupitel­é a radní v současnost­i sedí v budově Nové radnice na Mariánském náměstí na Starém Městě, zaměstnanc­i magistrátu pak sídlí v dalších objektech v centru, například v Rytířské, Vyšehradsk­é nebo Charvátově ulici. Vůbec nejvíc jich pracuje ve Škodově paláci v Jungmannov­ě ulici, který si hlavní město pronajalo v éře primátora Pavla Béma (ODS) na dvacet let až do roku 2026. Současné vedení se loni s majiteli paláce domluvilo na změně podmínek, které mají hlavnímu městu na nájmu ušetřit 860 milionů korun, naopak smlouva byla prodloužen­a až do roku 2028.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia