Dnes Prague Edition

ČEZ tureckou elektrárnu nechce

-

Převzetí turecké elektrárny společnost­i Adularya českým státem se zadrhává. Energetick­ý koncern ČEZ zdroj vlastnit nechce, ale aspoň slíbil, že jeho dceřiná firma Škoda Praha bude ochotná uhelnou elektrárnu Yunus Emre dostavět. Ve hře je nyní varianta, že by ji dočasně vlastnila Česká exportní banka (ČEB).

Akcionáři a šéfové státních exportních firem ČEB, EGAP a polostátní­ho ČEZ se včera sešli u premiéra Bohuslava Sobotky, aby se dohodli na společném postupu ve věci 12 miliard půjčených do Turecka. ČEB podle informací MF DNES navrhla, aby projekt převzala Škoda Praha. Ta má zkušenosti s podobnými projekty a okolo elektrárny Yunus Emre se v posledních měsících pohybuje jako poradce.

ČEB by Škodě Praha půjčila 432 milionů eur (tedy 11,7 miliardy korun, které zatím banka na financován­í projektu uvolnila) na 15 až 25 let a ta by za ně elektrárnu od tureckého státního fondu odkoupila. Možnost, že by český stát podnik prostředni­ctvím některé své firmy převzal, už Turci předběžně odsouhlasi­li loni Nedokončen­ý zdroj

v prosinci, po návštěvě delegace iniciované ministerst­vem financí. Teď vyčkávají, jaké řešení nakonec posvětí český kabinet.

Na zprovozněn­í projektu Česká exportní banka navíc byla ochotna Škodě půjčit dalších až 100 milionů eur, celkem tedy 14,4 miliardy korun. Podle studie poradenské společnost­i Mazars, na niž se ČEB v návrhu odvolává, by projekt v následujíc­ích dvaceti letech po zprovozněn­í dosáhl výnosů (nikoliv zisku) 924 milionů eur, tedy 25 miliard korun. Pracovní verzi návrhu má MF DNES k dispozici.

Nicméně toto řešení nakonec účastníci schůzky smetli ze stolu, jak potvrdily redakci zdroje blízké jednání. ČEZ si totiž jako společnost obchodovan­á na burze musí hlídat své zadlužení, od něhož se odvíjí mimo jiné rating a dividendov­á politika firmy.

„Nebudeme se nyní k věci jakkoliv vyjadřovat,“reagoval na dotazy mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna v Turecku už stojí, ale elektřinu nevyrábí. Problémy jsou v zásadě dva. Hlavní dodavatel, Vítkovice miliardy korun miliard korun Power Engineerin­g z impéria ostravskéh­o podnikatel­e Jana Světlíka, je v insolvenci. Nedotáhl do konce ani zazimování elektrárny, na které před čtvrt rokem ČEB schválila Turkům půjčku. Druhý problém je uhlí, které se v okolí elektrárny těží a má se v ní spalovat. Není totiž kompatibil­ní s dodaným kotlem.

Česká a turecká strana teď řeší, kdo za situaci může – zda je chyba v navrženém kotli, anebo ve vzorcích uhlí, podle nichž se kotel navrhoval. Turci každopádně elektřinu potřebují a elektrárna zaměstnává asi tisícovku lidí. Poté, co loni po puči v Turecku podnik zabavil turecký státní fond, se navíc situace zkomplikov­ala.

Dokud se elektrárna nerozjede, úvěr se nikdy nesplatí. Hrozí tak, že Česká exportní banka požádá státní pojišťovnu EGAP, která úvěr pojistila, o výplatu pojistného plnění. EGAP bude následně podle zákona žádat o dotaci ze státního rozpočtu, přičemž maximální možnou škodu (včetně pojistného a úroků) vyčíslila na 18 miliard korun.

Na řešení situace s co nejmenší ztrátou pro stát má podle premiéra Sobotky zájem celá vláda. „Jako vláda především odmítáme přebírat materiální zodpovědno­st za škody, dokud je naděje, že se podaří napravit nedostatky a elektrárnu zprovoznit,“uvedl Sobotka, který od zítřka dočasně povede ministerst­vo průmyslu a obchodu, druhého největšího akcionáře ČEB.

Nyní mají ČEB a EGAP za úkol odstranit technické problémy s kotlem. Právě Škoda Praha by mohla pomoci analyzovat složení uhlí a navrhnout technologi­cké řešení. V další fázi by namísto Vítkovic mohla elektrárnu coby hlavní dodavatel zprovoznit a spustit.

Kromě toho se dále vymýšlí právně čistý způsob převzetí elektrárny českou stranou. Ve hře je možnost, že by ji dočasně převzala ČEB výměnou za umazání pohledávky za Turky. Banka by ale podle platných zákonů mohla tato aktiva vlastnit maximálně dvanáct měsíců. „Analyzují se zejména právní omezení jednotlivý­ch variant řešení,“uvedl mluvčí ČEB Petr Križan.

Donedávna se mluvilo o variantě převzetí elektrárny některou firmou vlastněnou státem ze 100 procent, například Prisko nebo Mufis (patří pod ministerst­vo financí). V případě nezdaru by však členové představen­stva i dozorčí rady ručili za firmu celým svým majetkem a do toho se nikomu nechce.

 ?? Foto: ČEB ??
Foto: ČEB

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia