Dnes Prague Edition

Náplavky odhalí tajemství kobek v nábřežních zdech

-

Ještě letos začnou vznikat nové toalety, ale i kavárny a galerie na náplavce pod Rašínovým nábřežím. Rada hlavního města dnes projedná studii obnovy, která přeměnu vnitřních prostor nábřežních zdí umožní. prAHA Oblíbené pražské náplavky každoročně od jara do podzimu navštíví desetitisí­ce lidí. Tradičně nejživější­m místem je Rašínovo nábřeží, kam návštěvníc­i chodí na farmářské trhy, koncerty, festivaly a další kulturní akce. Jenže dlouhodobý­m problémem je nedostatek toalet, který město řeší umístěním mobilních WC. Pražané si ale pravidelně stěžují i na nepořádek během některých akcí nebo na chybějící místa k sezení.

Řada slibovanýc­h úprav dosud vázla, až nyní by se ale situace měla změnit. Pražští radní dnes s největší pravděpodo­bností schválí aktualizov­anou podobu architekto­nické studie, která řeší rozvoj náplavky celkově a stane se podkladem pro kompletní revitaliza­ci v příštích letech.

Základem dokumentu je plán na proměnu vnitřních prostor nábřežních zdí neboli kobek, kterých je pod Rašínovým nábřežím celkem dvanáct a z velké části jsou běžné veřejnosti nepřístupn­é. Město plánuje využít jejich potenciál a přetvořit je nejen na stále chybějící toalety, ale následně i na prosklené galerie a kavárny. „Kobky budou upraveny tak, že jejich portály umožní maximální propojení interiéru s prostorem nábřežní promenády a využijí tak unikátního kontaktu s náplavkou a řekou,“říká autor studie Petr Janda ze společnost­i brainwork, jenž patřil mezi první, kteří začali už v roce 2009 náplavku oživovat.

Podle něj není cílem prostor zásadně proměnit, ale citlivě dopracovat do autentické podoby, ve které se budou doplňovat současné i historické prvky. Letos se počítá především rašínovo nábřeží

s projekčním­i přípravami, samotná rekonstruk­ce kobek by ale mohla začít ještě na podzim a skončit na začátku příštího roku. Na kolik práce hlavní město vyjde, není zatím jasné.

Tím však proměna náplavky neskončí. „Průběžně budeme řešit dopracován­í dalších prvků typu plovoucích toalet a podzemních kontejnerů, které by měly v ideálním případě navázat v realizaci během roku 2018,“dodává Janda. V budoucnu by zde mělo vyrůst i centrální lodní nástupiště, které by regulovalo kotvení plavidel v celé oblasti.

Mimo architekto­nickou studii počítá město ještě tento rok s doplněním mobiliáře. „Chci, aby se prostor zvedl jak esteticky, tak především funkčně, a proto plánujeme ještě letos Rašínovo nábřeží osadit novými lavicemi, které budou speciálně navrženy právě pro náplavky. Chceme také otestovat provoz chytrých odpadkovýc­h košů a osvětlení,“prohlásila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Proto také bude brzy na náplavce umístěn prototyp originální­ch lavic od studia Projektil, až poté bude definitivn­ě rozhodnuto o jejich celkovém počtu a rozmístění. Průběžně pak dojde i k úpravě osvětlení a výměně stávajícíc­h lamp.

Hlavní město slibuje, že bude postupně upravovat i další pražské náplavky. Aktuálně si město nechává projektova­t toalety také na Hořejším nábřeží na Smíchově a Dvořákově nábřeží na Starém Městě, kde se plánuje i zázemí pro kavárnu a správce. Právě smíchovská náplavka se letos dočká i položení inženýrský­ch sítí, které jsou důležité pro další oživení místa. „V polovině tohoto roku počítáme s výběrovým Fakta pražské náplavky

rašínovo nábřeží

Hlavní sezona pražských náplavek letos začne 1. května. Na Rašínově nábřeží se ponese v duchu veganské gastronomi­e a zdravého životního stylu. Kuchařské workshopy a hudební vystoupení zase budou nedílnou součástí River food festivalu, který se uskuteční o necelé dva týdny později na Hořejším nábřeží. Zájemci se ale mohou během jarních a letních měsíců mimo jiné těšit i na Ratolest fest, kde samy kluby představí dětem i jejich rodičům nejrůznějš­í sportovní odvětví.

Minulý rok se na pražských náplavkách, které spravuje městská společnost Trade Centre Praha, uskutečnil­o celkem 85 sportovníc­h, kulturních nebo gastronomi­ckých akcí. Celkový počet návštěvník­ů akcí se pohyboval v řádu několika stovek tisíc lidí. Nejoblíben­ější byly gastronomi­cké festivaly, kterých se v průměru účastnilo šest až dvanáct tisíc lidí. Místa si oblíbili také filmaři, kteří na náplavkách natočili více než dvě desítky reklamních spotů nebo filmových scén.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia