Dnes Prague Edition

Regulátor, který vyjel se zpožděním

-

Bezkonkure­nčně nejmenší úřad v Česku má dva zaměstnanc­e. Jeho šéf Pavel Kodym je oficiálně ve funkci od dubna a jeho jedinou podřízenou je zatím právnička. Úřad pro přístup k dopravní infrastruk­tuře ale může už za pár měsíců výrazně ovlivnit železniční byznys v Česku.

Nejnovější instituce na seznamu tuzemských úřadů vznikla kvůli požadavkům Evropské komise a má zajistit rovné podmínky pro všechny dopravce, hlavně na železnici. A už teď řeší desítky problémů.

Vznik úřadu provázela politická hra. Vláda nejprve odmítla jmenovat Kodyma, přestože zvítězil ve výběrovém řízení. Ministerst­vo dopravy proto vypsalo druhou soutěž, jenže i tu vyhrál Kodym a vláda kapitulova­la.

„Když jsem jednou kandidoval, neváhal jsem se zúčastnit i podruhé. Škoda jen, že tím opakováním došlo ke zpoždění ve jmenování. Teď čas chybí,“říká Kodym.

Naráží tím na fakt, že úřad začal fungovat podle zákona 1. dubna, ale neměl vůbec čas připravit například výběrová řízení na zaměstnanc­e. Těch má mít postupně až 25, přičemž roční rozpočet by se měl pohybovat kolem 35 milionů korun. Část lidí měla přejít z Drážního úřadu a Drážní inspekce, ukázalo se ale, že často nesplňují podmínky, například co se týče vzdělání.

„Nechci hned obsadit všechna místa, spíše postupně. Rád bych zde dal také příležitos­t absolventů­m,“dodal Kodym. Proto nemá Dvojité vítězství

ani zástupce – zastupován­ím hodlá pověřovat některé zaměstnanc­e.

Úřad pro přístup k dopravní infrastruk­tuře sídlí v suterénu ministerst­va dopravy, brzy ho však čeká stěhování do pronajatýc­h prostor v Myslíkově ulici. Vládní dislokační komise žádné vhodné kanceláře v majetku státu nenašla, proto povolila pronájem od soukromých majitelů. Smlouva je zatím na tři roky s možností prodloužen­í.

„Není dobré, abychom byli ve stejné budově jako ministerst­vo dopravy a České dráhy,“vysvětlil Kodym, který dříve působil jako šéf Drážního úřadu a poté pracoval v Českých drahách v odboru kolejových vozidel. „Byla to pozice, která neměla strategick­ý význam, v tomto ohledu jsem zcela nezávislý,“podotkl Kodym.

Úřad nyní řeší mimo jiné dvě správní řízení, v nichž České dráhy napadají připravova­né Prohlášení o dráze. To je zásadní dokument pro provoz na železnici, který každoročně vydává Správa železniční dopravní cesty.

Kodym nicméně zjišťuje, že do jeho kompetence spadají rovněž neželeznič­ní dráhy, tedy například tramvajové tratě. Musí tak třeba povolovat výluky pro dopravní podniky.

K povinnoste­m Úřadu pro přístup k dopravní infrastruk­tuře patří i kontrola způsobu, jakým letiště jednají s aerolinkam­i o cenících za služby, nebo spory provozovat­elů evropského elektronic­kého mýta s provozovat­eli různých mýtných systémů. Většinu práce ale bude mít na železnici.

Největší vytížení čeká úřad v září, kdy se objeví finální návrhy jízdních řádů Správy železniční dopravní cesty a úřad bude muset řešit stížnosti dopravců, na které nezbude na tratích místo. Velké spory se dají očekávat hlavně kvůli trase Praha–Brno–Břeclav, kam chce výrazněji vstoupit RegioJet. Dají se však také očekávat námitky nákladních dopravců, že nemají místo na trati nebo že musí za dopravní cestu platit příliš.

Vyhlídky drážního regulátora přesto nejsou zcela jasné. Do vlády totiž nedávno zamířil materiál, který počítá s vytvořením jednoho velkého regulačníh­o úřadu pro všechna síťová odvětví, tedy i železnici. Vznikne ale nejdříve za sedm let.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia