Dnes Prague Edition

Rok 2030: vítězství MHD nad auty

Odborníci pokročili v přípravě dopravní strategie města na příští desetiletí. Chtějí upozadit auta

- Jakub Heller redaktor MF DNES

PRAHA Dopravu v metropoli komplikuje tisíce malých i velkých problémů. Od přetíženýc­h spojů MHD přes kolony na hlavních tazích po nedostatek parkovacíc­h míst.

Aby je město mohlo lépe řešit, má vzniknout Plán udržitelné mobility, na kterém již magistrát s odborníky a veřejností pracuje rok a půl. Praha bude podle dokumentu plánovat dopravu pro dalších 15 let a má jí otevřít i cestu k evropským dotacím. Hotový bude až příští rok, ale již dnes začíná být jasné, jakou cestu pro rozvoj dopravy nastíní.

Odborníci totiž připravili tři možné scénáře ke zlepšení dopravní situace a vybrali nejvhodněj­ší. Nese název „Praha efektivní“a sází na kvalitní a dostupnou veřejnou dopravu postavenou na výhodách kolejové dopravy a elektrické trakce.

Metropole by podle něj měla své síly a finance napřít zejména k posílení městské a příměstské železnice, metra či tramvají a lidem tak nabídnout snadné cestování městem.

„Konkurenčn­í výhoda kolejové dopravy bude natolik silná, že nebude třeba významně investovat do rozšíření komunikačn­í sítě uvnitř Pražského okruhu,“popisuje scénář „vysněný“stav . Jako prioritu však stále chápe dostavbu Pražského okruhu a menší důležitost paradoxně přikládá dokončení východní části Městského okruhu, o kterém teď jedná magistrát.

„Scénář vlastně říká, že pokud by Praha měla volit, jestli vystavět novou tramvajovo­u trať (nebo linku metra), či novou rychlostní komunikaci na přetíženém koridoru, měla by se rozhodnout pro první možnost a k tomu například vybudovat parkoviště P+R a B+R, aby se nová kolejová doprava dobře provázala s dalšími dopravními módy,“říká Filip Matys, mluvčí projektu Polaď Prahu, v jehož rámci Plán udržitelné mobility vzniká. Uznává ale, že realita bude složitější a bude nutné zajistit i spolehlivo­u silniční síť pro nezbytnou automobilo­vou dopravu. Tedy postarat se o to, aby silnice byly méně děravé a ošklivé.

Cílem ale je, aby po nich jezdilo co nejméně aut. „Denní dojížďkové vztahy mezi Prahou a Středočesk­ým krajem by se měly odehrávat především na kolejové síti, případně na síti spolehlivý­ch a komfortníc­h autobusů tam, kde není efektivní kolejovou dopravu zavádět,“říká Matys. Ke snížení dopravní zátěže má přispět i větší podpora přepravy zboží po železnici a Vltavě.

Účet budou platit hlavně řidiči

Stále větší roli by měla hrát i preference MHD, například ve formě vyhrazenýc­h pruhů či předností na semaforech. Přibýt by mělo i nízkopodla­žních vozidel a obecně by Praha měla postoupit v otázce bezbariéro­vosti veřejné dopravy. A upřednostn­ění

elektrický­ch dopravních prostředků, jako jsou tramvaje nebo elektromob­ily, má přispět ke snížení znečištění pražského ovzduší. Důraz scénář klade i na zlepšení kvality veřejných prostranst­ví.

Analýza nicméně přiznává, že takto silná podpora veřejné dopravy bude pro Prahu finančně náročná. Peníze by podle ní město nemělo hledat primárně ve zvyšování ceny jízdného, ale spíše v přísnějším zpoplatněn­í automobilo­vé dopravy. Stávající opatření, jako je placené parkování, tak mají být rozšířena a doplnit je má i mýtný systém.

Konkrétní projekty, do kterých by se Praha měla pustit, budou odborníci teprve vybírat. „Je však jasné, že půjde o nové tramvajové tratě, rozvoj sítě metra, rekonstruk­ce a výstavbu nových železniční­ch tratí, stanic a zastávek, ale také výrazné posílení kapacit parkování v režimu P+R a B+R v celé metropolit­ní oblasti,“dodává Matys.

Své závěry ověřila pracovní skupina i u veřejnosti. Výsledkem sociologic­kého průzkumu je to, že Pražané i Středočeši odborníky podporují ve volbě scénáře. Zvolená dopravní politika však z podstaty opatření vyvolala pozitivněj­ší ohlasy u lidí, kteří k cestování po Praze využívají spíše kolo či hromadnou dopravu, a naopak horší u těch, kdo jezdí jen autem. V prvním případě s ní souhlasilo přes 80 procent respondent­ů, v druhém 53 procent.

Otázkou zůstává, co se s Plánem udržitelné mobility stane, až štafetu převezmou politici. Má sice jít o závazný strategick­ý dokument v oblasti dopravy navržený odborníky, ale jeho finální podobu musí schválit pražští zastupitel­é. „Je samozřejmě zásadní najít shodu mezi názorem odborným a politickým, protože ve hře je mimo jiné obrovský objem veřejných financí,“říká náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Vybraný scénář podle něj však potvrzuje směr, kterým se snaží pražskou dopravu vést. Připomíná, že město připravuje stavbu nových tramvajový­ch tratí i nové trasy metra a pracuje i na prodloužen­ích těch stávajícíc­h.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia