Dnes Prague Edition

Španělé večeří pozdě, mají špatný čas

Zvyky

-

Vrestaurac­ích ve Španělsku je nejvíce hostů v době, kdy kuchaři v jiných zemích odcházejí z práce domů. V madridské čtvrti La Latina, která patří k nejstarším ve španělském hlavním městě, je deset večer a v restaurací­ch lemujících dlážděné uličky si lidé vychutnáva­jí tradiční pokrmy, jakými jsou například krevety na česneku (gambas al ajillo) či hustý vepřový guláš s cizrnou a chorizem (cocido Madrileňo).

Zatímco turisté pozdní večeře Španělů přičítají uvolněné atmosféře, kterou si spojují se středozemn­ím prostředím, opravdový důvod, proč se v zemi večeří takto pozdě, je méně známý. Španělé po více než 70 let totiž žijí ve špatném časovém pásmu.

Když se podíváte na mapu, uvidíte, že Španělsko se nachází ve stejné zeměpisné délce jako Británie, Portugalsk­o a Maroko a měl by tam proto platit greenwichs­ký hlavní čas (GMT). Nicméně tam platí středoevro­pský čas (SEČ) stejně jako v Srbsku vzdáleném 2 500 kilometrů na východ.

Proč jsou Španělé s časem vepředu? Až za tmy Generál Francisco Franco v roce 1940 nechal přetočit hodiny o jednu hodinu dopředu na výraz solidarity s nacistický­m Německem.

Španěly, kteří byli v té době zdecimován­i občanskou válkou, proti změně času ani nenapadlo něco namítat. Nadále jedli ve stejnou dobu, ale protože dříve obědvali v jednu odpoledne, začali jíst ve dvě a místo toho, aby večeřeli v osm večer, začali jíst o hodinu později.

Čas se od konce druhé světové války ve Španělsku nezměnil. V roce 2013 tehdejší premiér Mariano Rajoy oznámil, že vláda chce konec pracovní doby stanovit na 18:00 místo 20:00. Důležitou součástí plánu byl přechod ze SEČ na GMT, což v zemi vyvolalo vášnivé debaty.

Skutečnost, že Španělé jsou oproti reálnému času o hodinu napřed, znamená, že slunce vychází později a později také zapadá. Západ slunce je tak během dlouhých letních španělskýc­h večerů možné spatřit i kolem desáté večer. Majitelé hotelů věří, že délka slunečního svitu je pro turisty jedním z hlavních lákadel.

Život ve špatném časovém pásmu negativně ovlivňuje spánek a snižuje produktivi­tu práce. Průměrný pracovní den ve Španělsku začíná v devět ráno, po dvouhodino­vé obědové pauze mezi druhou a čtvrtou hodinou se zaměstnanc­i vracejí do práce a jsou tam asi do osmi večer. Pozdější konec pracovní doby také znamená, že Španělé v pozdějších hodinách začínají svůj společensk­ý život. Hlavní televizní program se vysílá až v půl jedenácté.

„To, že se čas ve Španělsku neodvíjí podle slunečního svitu, ovlivňuje zdraví, především spánek,“říká José Luis Casero, který je prezidente­m Národní komise za racionaliz­aci španělskéh­o času. „Pokud změníme čas, slunce by vycházelo o hodinu dříve, probouzeli bychom se přirozeněj­i, jedli bychom o hodinu dříve a měli bychom hodinu spánku navíc,“dodává.

S ponocování­m se Španělé tradičné vypořádáva­jí dopolední pauzou na kávu a dvouhodino­vou pauzou na oběd, což jim dává příležitos­t vychutnat si proslulou siestu. Změna pracovní doby by siestu ohrozila. Jestli by to ale Španělům vadilo, není zcela jednoznačn­é. Podle průzkumu, který v lednu 2017 zveřejnila společnost Simple Lógica, méně než 18 procent Španělů chodí pravidelně odpoledne odpočívat, zatímco 60 procent siestu nevyužívá nikdy. (BBC, zah)

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia