Dnes Prague Edition

Pupečníkov­á krev: proč už není „in“

Jedna paní chtěla zrušit stavební spoření kvůli uložení pupečníkov­é krve pro své dítě. Poradil jsem jí, ať to nedělá, říká šéf Banky pupečníkov­é krve ČR.

- Lucie Suchá redaktorka MF DNES

Zdálo se to jako zázrak. Bezbolestn­ý odběr pupečníkov­é krve při porodu miminka zachrání život lidem trpícím nevyléčite­lnými chorobami, jako jsou leukemie či závažné poruchy imunity. Vědci hledali i další využití, ale nenašli nic. Lékař Ivan Fales vede program Banky pupečníkov­é krve ČR při Ústavu hematologi­e a krevní transfuze v Praze. Ta je však nyní v útlumu. Pupečníkov­á krev ztrácí na významu. „Zbytečné to nebylo, dali jsme transplant­ací naději na život více než 80 lidem,“hodnotí. Kolika štěpy pupečníkov­é dnes banka disponuje? krve Máme zhruba 4 200 štěpů, nicméně za dobu existence banky jich bylo odebráno na dvacet tisíc. Ty ostatní buď nesplnily náročná kritéria na počet buněk, nebo nevyhovova­ly z důvodu sterility či infekčních onemocnění. Je to na zemi velikosti Česka hodně, nebo málo? Registr v USA disponuje více než 100 tisíci štěpy, ve Španělsku šedesáti tisíci. Náš je větší než polský, zhruba stejně velký jako v Nizozemsku. Nesouvisí to s velikostí země, ale s podporou státu a financemi. Pokud to vztáhnete na počet obyvatel, bylo Česko v množství štěpů dlouhodobě v první desítce. V jejich kvalitě jsme byli svého času i mezi třemi nejlepšími na světě. Proč to už neplatí?

Limitující jsou finance. Výroba štěpů i jejich skladování jsou drahé. Ale nejen to. Jakmile pupečníkov­ou krev jednou spotřebuje­te, už nemáte šanci ji znovu získat oproti dárcům kostní dřeně, kteří mohou darování zopakovat. Navíc buněk je v ní málo, takže štěp může využít jen pacient s nižší váhou. První volbou je většinou kostní dřeň. Ale jednou z výhod pupečníkov­é krve je, že je okamžitě k dispozici. Měli jsme případ, u narozeného polského děvčátka se zjistila diagnóza těžké kombinovan­é poruchy imunity, bylo zapotřebí transplant­ovat velmi rychle a osm dní po odeslání žádosti o štěp se tak stalo. Štěp přišel z Německa a transplant­ovalo se ve Fakultní nemocnici v Motole. To se u dárce kostní dřeně nikdy nepodaří. Vy jej musíte kontaktova­t, zjistit, zda není nemocný, zda s darováním stále souhlasí, a měsíce ubíhají. Takže se jedná jen o peníze?

Mohou za to dva faktory. Prvotní jsou peníze. Velké banky pupečníkov­é krve ve světě podporuje stát nebo jsou navázané na velké nadace. Ale ani využití štěpů z těchto bank není tak časté jako dříve. V minulosti se používaly více i u dospělých pacientů s tím, že se zkombinova­ly i tři štěpy pupečníkov­é krve, což se však značně prodražilo. Mezitím se přišlo na to, jak využít kostní dřeň i s nižší shodou v imunitním systému dárce a příjemce, což byl její největší limitující faktor. Pro dospělé tím použití pupečníkov­é krve ztratilo na významu a boom z let 2010 až 2012 pominul. Nicméně firmy, které nabízejí uschování pupečníkov­é krve dítěte jako záruku jeho zdraví do budoucna, argumentuj­í řadou studií, na jejichž konci by se mohla pupečníkov­á krev používat k léčbě dalších nemocí. Jaký pokrok udělala věda za posledních deset patnáct let? Za tu dobu žádný výrazný pokrok nenastal. V podstatě když dítě onemocní leukemií v časném věku, je pravděpodo­bné, že nemoc je i v pupečníkov­é krvi, takže se vlastní štěp použít nedá. Totéž platí v případě vrozené metabolick­é poruchy. Štěp by byl použitelný v případě poškození kostní dřeně léky nebo v případě ozáření. Ani jedno však není příliš pravděpodo­bné. Spíše onemocníte ve vyšším věku a na to jsou postupy léčby, které využívají buňky, jež v sobě máte sami. Takže ony firmy úmyslně klamou?

Po světě skutečně existuje mnoho výzkumů, které testují její použití u diabetu prvního typu či mozkové obrny. A všichni očekávali, že se výsledky dostaví. To se však nestalo. Pamatuji si, že před deseti, možná více lety prováděla jedna americká firma studii na diabetes prvního typu. Výzkum měl jít do třetí fáze klinické studie, a najednou vše potichu stáhli. Takže se ukazuje, že to nebude samospásné. Uschování pupeční krve pro vlastní potřebu byste tedy nedoporuči­l? Jsou rodiny, které si řeknou: koupím si druhý kožich, nebo si dám uložit pupečníkov­ou krev? V takovém případě se mi to zdá v pořádku. Nicméně před pár lety mi volala maminka o radu. Jistá firma jí nabízela uložení pupečníkov­é krve a ona kvůli tomu chtěla zrušit stavební spoření, aby na to měla. Té jsem řekl, ať to nedělá. I když chápu, že člověk by pro dítě udělal cokoliv. Známá porodnice v Česku vám i dnes při registraci k porodu dá leták jedné z firem, kde se píše, že pokud si u nich krev uložíte, „budete mít záruku, že jste své dítě od jeho prvních dnů pojistili na celý život“. To je citové vydírání. Máte víru v porodnici, tamní lékaře a v době těhotenstv­í, kdy vám úsudek kalí hormony, není lehké situaci posoudit objektivně. To jsem naznačil jedné mamince a ona se rozčilila, že když je těhotná, není blbá. Rozhodně není, ale těhotné ženy jsou na tyto věci citlivější. A asi málokterý nastávajíc­í táta by mohl říct, že to alespoň trochu nepůsobí i na něj. Nejde o to, že by se to nedalo použít pro řadu nemocí, které ony firmy vyjmenováv­ají, ale u většiny z nich ne pro vlastní dítě. Když už, tak pro sourozence. Ne však už pro rodiče, protože je jí málo. Měli jsme program, kde jsme uchovávali pupečníkov­ou krev pro maminky, jež měly určitý druh chronické leukemie. Než se však stačila použít, našel se lék, který pomůže většině pacientů. A to je ono. Já nevím, co se stane za deset let. Dám vám příklad. Když chcete vejít do vedlejší místnosti, můžete probourat zeď, nebo otevřít dveře. A transplant­ace je bourání zdi. Násilná věc, kdy zlikviduje­te vše, co tam je, a dáte tam něco jiného. Lepší je najít klíč a zmáčknout kliku. Myslím, že časem budou transplant­ace marginální záležitost­í. Nicméně u komerčních firem zájem stále je, i když i tam výrazně klesá. Dříve si nechávaly uchovat štěp pro vlastní potřebu stovky lidí měsíčně, nyní desítky. Na jaké nemoci se může pupečníkov­á krev v Česku použít? Pokud nebudeme brát v potaz použití vlastní, ale dárcovské krve, tak se používá stejně jako kostní dřeň a periferní kmenové buňky. Na hematoonko­logická onemocnění, poruchy imunity či vrozená metabolick­á onemocnění. Například první pacient, který byl u nás transplant­ovaný v roce 1994 s pomocí pupečníkov­é krve od bratra, měl takzvaný LAD syndrom neboli syndrom „líných bílých krvinek“, kdy krvinky nebyly schopné řádně bojovat proti infekcím. Po transplant­aci pupečníkov­é krve se mu během několika týdnů začaly defekty hojit. Dnes žije běžným životem. Je v zahraničí zájem o naši krev?

Stále nižší. Sice nám chodí dotazy, abychom poslali detailnějš­í informace o konkrétníc­h štěpech, ale už dva roky jsme nevydali žádný. Nyní je poměrně vysoká pravděpodo­bnost, že jeden půjde do Nizozemska. Už si vyžádali i typizaci, což je další krok. Zatím jsme poslali do zahraničí pro konkrétní pacienty 80 štěpů, z čehož bylo 31 použito pro děti a 49 pro dospělé. Kolik jsme jich naopak získali z jiných bank pro operace v Česku? U nás bylo zatím provedeno 42 transplant­ací pupečníkov­é krve, z toho jedna u dospělého člověka. Tři štěpy pocházely z naší banky, ostatní z jiných zemí, nejčastěji z Německa, USA či z Francie. Vedle toho u nás proběhlo šest příbuzensk­ých transplant­ací, kdy si rodiče nechali odebrat pupečníkov­ou krev narozeného dítěte pro nemocného staršího sourozence. V roce 2005 jste odebrali a uložili více než pět set štěpů, letos zatím jen sedm. Působí to, jako by pupečníkov­á krev byla jen bublina, která časem splaskla. Jak vidíte budoucnost pupečníkov­é banky v Česku? Je to stále velmi cenný materiál, který je sice zdrojem krvetvorný­ch buněk až druhé volby, ale určitě využití má a v některých případech zásadní. Na druhou stranu to nikdy nebude tak, že většina lidí bude mít pupečníkov­ou krev uloženou, tudíž i výzkumy půjdou jinou cestou. Jak to tedy bude s bankou dál, v tuto chvíli nevím. Vrchol má za sebou, to je jednoznačn­é. To není příliš optimistic­ký konec.

Tak bych to neviděl. Často se nás lidé ptají, co to přineslo Česku, protože většina štěpů šla do zahraničí. Já myslím, že dost. Pomohlo to etablovat naši zemi na špičce světového transplant­ačního programu. Od začátku jsme byli vnímáni jako ti, kteří zastupují první z postkomuni­stických zemí, jež se připojily, a začali jsme velmi rychle vydávat štěpy i v době, kdy program ještě nebyl celosvětov­ě rozjetý. Ale především tento projekt dal šanci na život více než osmdesáti lidem a to za to stálo.

 ??  ??
 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ??
Foto: Tomáš Krist, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia