Dnes Prague Edition

V podzemí Pálavy žije obr. Půlmetrová žížala

- Ivana Solaříková redaktorka MF DNES

MIKULOV Na vlastní oči toho tvora zahlédl jen málokdo. Přitom není žádný drobeček. Nejdelší žížala žijící na českém území Alloloboph­ora hrabei může délkou přesáhnout i půl metru. Daří se jí hlavně na Břeclavsku.

Objevil ji profesor Sergej Hrabě, který vyučoval zoologii na Masarykově univerzitě v Brně. Bylo to v roce 1929 po dešti na polní cestě u Vranovic. Živočicha neznal, a tak jej předal specialist­ovi na žížaly – ruskému emigrantov­i Lvu Černosvito­vovi, který jej o šest let později popsal jako nový žížalí druh.

Žijí nehluboko pod úrovní terénu, zahlédnout je ale patří k velikým vzácnostem, neboť takzvaných „žížalích dnů“, kdy zvířata vylézají sama na světlo, aby vyhledala své pohlavní partnery, je během roku jen pár.

Pokračován­í ze str. 1 Dnes se tento obr vyskytuje na třech jihomoravs­kých lokalitách: přírodní rezervaci Pouzdřansk­á step – Kolby, v přírodní památce Ječmeniště na Znojemsku a v národní přírodní rezervaci Tabulová na Pálavě.

Žížaly tu nerušeně žijí už desítky tisíc let, ukryté hluboko pod zemí.

„Osobně jsem tuto žížalu nikdy neviděl. Většinou se to podaří jen lidem, kteří dělají cílený výzkum,“potvrzuje vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet.

O žížale Alloloboph­ora hrabei tak víme velmi málo. Až v posledních letech ji intenzivně zkoumají vědci z Akademie věd ČR. Průzkum například odhalil, že řada lokalit, kde dříve žížala žila, už zanikla. Třeba u Žabčic kvůli rozšíření pískovny. Nebo v Suchohrdle­ch u Znojma kvůli intenzivní­mu zemědělstv­í.

Dnes žížala preferuje půdy pod suchými trávníky, zejména stepní ekosystémy. Jejich výskyt bývá omezen pouze na místa s řídkou vegetací, často i s půdou utuženou pasením či sešlapem chodci. Právě proto se jí zalíbilo třeba na Stolové hoře na Pálavě, kde jí navíc od letošního roku pomáhá pastva koní. „Při pastvě vznikají pomístně zdupané plochy bez vegetace. Takový biotop je životně důležitý pro mnohé druhy hmyzu. A utužená půda je nezbytná také pro hlubinnou žížalu Alloloboph­ora hrabei, která měří i přes půl metru,“vysvětluje zoolog Správy CHKO Pálava Pavel Dedek. Vědci předpoklád­ají, že pod zdupanými plochami se udržuje půdní vlhkost příznivějš­í pro aktivitu žížal.

Od běžných druhů se tato žížala odlišuje nejen velikostí, ale i tvarem těla a zbarvením. Přední část jejího těla totiž dosahuje téměř dvojnásobn­é šířky než část za opaskem a je hnědočerve­ně zbarvená. Za opaskem má naopak šedavou barvu. Tělo má velmi křehké, vědci tak mají potíž nepoškozen­é jedince sesbírat k laboratorn­ím průzkumům. Místo, kde unikátní žížala žije, většinou poznají podle jejího trusu. Vypadá jako kopky malých válečkovit­ých pelet. Tam, kde žije, může žížala významně ovlivňovat jak půdní vlastnosti, tak společenst­va ostatních půdních organismů.

 ?? Foto: Václav Pižl, Akademie věd ČR ?? Moravský endemit Dospělý jedinec dorůstá až do délky 60 cm. Vědci druh zkoumají až v posledních letech.
Foto: Václav Pižl, Akademie věd ČR Moravský endemit Dospělý jedinec dorůstá až do délky 60 cm. Vědci druh zkoumají až v posledních letech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia