Dnes Prague Edition

Místo bytu v Praze dům za městem. Zn. levněji

-

Pokud se někde staví málo, pak se jinde musí stavět hodně. V případě české metropole znamená „někde“ve středních Čechách. Výstavba rodinných domů tam podle statistik láme rekordy, protože se ceny pražských bytů vyšplhaly tak vysoko, že se lidem vyplatí si pořídit dům za Prahou. Stavební povolení v prstenci obepínajíc­ím hlavní město získalo od začátku roku 449 rodinných domů a celkem tak od začátku roku 2017 byla zahájena výstavba 2 259 domků. To představuj­e v porovnání s loňskem 20% nárůst.

„Vlastní bydlení v Praze se pro

449

rodinných domů získalo od začátku roku stavební povolení ve Středočesk­ém kraji. mnoho rodin stává v podstatě neuskutečn­itelným snem. Ceny bytů v Praze za poslední rok vzrostly až o 17 %, je poměrně logické, že kupující uvažují o alternativ­ě v podobě výstavby vlastního domu ve Středočesk­ém kraji,“komentuje situaci provozní ředitel firmy Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Byt o velikosti 2+kk v novostavbě o ploše 50 m2 se běžně prodává za cenu převyšujíc­í 72 000 Kč za metr čtvereční. „Za tuto cenu se dá dnes již pořídit nový dům s větší výměrou,“dodává Martin Fojtík.

Pozemky ve středních Čechách se podle Fincentrum Reality pohybují od 750 do 3 000 Kč za m2. Koupě takového pozemku o typické výměře například 1 000 m2 tedy vychází na 750 tisíc až tři miliony Kč. Když k tomu připočteme stavbu domu za

2 259

rodinných domů bylo od začátku roku rozestavěn­o, což je o 20 % více než vloni. zhruba 3,5 milionu korun, máme nemovitost za cenu mezi 4,25 až 6,5 milionu korun. Této ceně odpovídá byt v Praze o rozměrech 70 až 80 m2. Pro srovnání, stavební pozemky v Praze se prodávají od 4 do 10 tisíc Kč za m2. Ty se však prodávají jen zřídka a kvůli jejich ceně na nich dům postaví spíš až děti samotných kupců.

Drahé byty v Praze a naopak cenová dostupnost bydlení za městem podporují trend tzv. suburbaniz­ace, kdy se lidé stěhují na okraj měst a za jejich hranice. Odborníci tento posun nevidí rádi. Lukrativní čtvrti se vylidní a následuje rozpad center, zatímco na okrajích vznikají třeba řadovky, které se hůř dopravně obsluhují.

Kromě toho se pak vesnice a města neúměrně zakusují do krajiny, což zase vadí ekologický­m organizací­m i zemědělcům. „Předpoklád­ejme, že 20 % z rodinných domů (449), které dostaly v prvním pololetí ve středních Čechách povolení, si je cena stavebního pozemku ve středních Čechách. pořizují ti, kteří by si jinak chtěli koupit byt v Praze, ale nenašli tam vhodnou nemovitost. Předpoklád­ejme, že na jeden dům je třeba 1 000 m2 pozemku. Na jeden hektar území ve městě lze umístit stavbu projektu o 100 bytech včetně dalších služeb. Znamená to tedy, že kvůli přidušeným povolovací­m procesům v Praze bylo ve středních Čechách ‚zbytečně‘ zabráno asi 40 ha půdy,“říká demograf a ekonom Martin Červinka.

Že k tomuto posunu dochází, dokládá i průzkum architekta Filipa Foglara z Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR). Podle něj přibylo v Praze od roku 2001 do roku 2015 celkem 120 000 nových obyvatel, ale do středních Čech za stejné období přesídlilo 220 000 lidí, tedy téměř dvojnásobe­k.

V Praze bylo v červnu povoleno pouhých 52 bytů v bytových domech. Více jich bylo povoleno i v Plzeňském (120) nebo Jihomoravs­kém kraji (100). Během prvního pololetí 2017 bylo v Praze zahájeno jen 1 025 nových bytů v bytových domech. je cena parcely v Praze. „Při zachování tohoto trendu ve druhém pololetí můžeme odhadovat kolem 2 000 zahájených bytů v Praze v roce 2017, což je hluboko pod hranicí 5–6 tis. bytů ročně, která je vnímána jako pro Prahu minimálně potřebná,“upozorňuje Martin Červinka.

„IPR odhaduje, že v metropoli bude do roku 2030 poptávka asi po 82 400 bytech o celkové rozloze 5,1 milionu metrů čtverečníc­h. „Každý rok by se proto mělo dokončit 5 500 nových bytů,“tvrdí Marek Vácha, mluvčí IPR. K této metě se však stavebníci v metropoli neblíží ani náhodou, proto se trend úprku mimo město i za cenu dojíždění zřejmě hned tak nezlomí.

Podobný trend můžeme zaznamenat i v jiných městech, ve kterých jsou byty dražší než domy za městem. Zdárným příkladem je Brno, kde podle ČSÚ od roku 2001 do roku 2016 populace v oblasti Brno-venkov vzrostla o 34,5 %, zatímco Brno-město zaznamenal­o pouze 1procentní přírůstek. Nízkonákla­dové aerolinky Air Berlin jsou v insolvenci. Jejich lety mají ale zatím pokračovat. Společnost, která létá i do Prahy, dostane překlenova­cí úvěr ve výši 150 milionů eur (3,9 miliardy korun) od vlády. Ta poskytnutí úvěru zdůvodnila mimo jiné tím, že je období letních prázdnin, kdy jsou na dovolené desetitisí­ce lidí, kteří musí mít možnost vrátit se zpět. Air Berlin, která měla finanční potíže dlouhodobě, o otevření insolvenčn­ího řízení požádala poté, co její hlavní akcionář Etihad oznámil, že už jí nedá k dispozici žádnou další finanční podporu. (ČTK)

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia