Dnes Prague Edition

Za dva roky mají naše knihy šanci

-

Frankfurts­ký knižní veletrh, který včera skončil, vsadil v letošním ročníku na čtenářskou kartu – a jeho návštěvnos­t znovu vzrostla. FRANKFURT Frankfurts­ký knižní veletrh se letos vrátil ke své podstatě. Kromě prostoru pro uzavírání nových obchodních vztahů totiž návštěvník­ům nabídl, aby se na jednom místě setkali s oblíbenými autory. Českému stánku se vedlo dobře, jen by to příště chtělo nápaditějš­í prezentaci.

Do německého města během pěti dní zavítala ověřená jména světové literatury. Salman Rushdie světu vysvětlil, proč sepsal románovou kritiku americké společnost­i. Margaret Atwoodová vyprávěla o svém Příběhu služebnice, který díky novému seriálovém­u zpracování zažívá obrození. Michel Houellebec­q zase přítomným čtenářům vyložil, že světu vůbec nerozumí, a literární kritiky rovnou označil za podvodníky.

Nechyběli však ani zástupci populárníc­h žánrů. Britka Paula Hawkinsová, autorka bestseller­u Dívka ve vlaku, představil­a svůj nový román. Největší rozruch však svou přítomnost­í samozřejmě vzbudil Dan Brown s novou knihou Origin, která u nás vyjde pod názvem Počátek.

Zájemci o Brownovo autorské čtení dokonce museli zaplatit něco málo přes šest set korun za vstupenku. A to se mnohým nelíbilo. S novinkou

Koupili si už přece knihu, tak proč by měli ještě investovat za setkání?

Jenže kdo si koupí novou desku své oblíbené kapely, taky neočekává, že mu ji pak skupina zadarmo přehraje. Ano, literární tradice káže, že se autorská čtení neplatí, jenže stále je to taky byznys. Kde jinde než na veletrhu by se něco takového mohlo zkusit? Navíc když nakladatel­ství i autoři vidí, že lidé si i přes trochu reptání vstupenky stejně koupí.

Rozhodnutí zaměřit letošní ročník na osobní setkávání s literáty přišel poté, co se minulý rok organizáto­ři v rámci programu rozhodli soustředit spíše na využití nových technologi­í v knižním světě.

Změna se vyplatila. Podle neoficiáln­ích informací návštěvnos­t festivalu znovu vzrostla, ostatně stejně jako knižní trhy v mnoha evropských zemích, jak na veletrhu upozornil šéf významného amerického nakladatel­ského domu Penguin Random House.

Hlavními tvářemi českého stánku byl letos Jáchym Topol a literární historik Martin Putna. Na pultech ležely tituly Petry Soukupové, Jaroslava Rudiše nebo Eugena Brikcia. Moravská zemská knihovna, která obstarává české zastoupení ve Frankfurtu, se letos rozhodla vybrat za hlavní téma Chartu 77.

„Je to určitý kód, který funguje v západní Evropě. Oni si nás díky tomu pamatují. Na tohle téma je sem dostaneme, pak jim teprve ukazujeme současnou českou tvorbu,“vysvětluje ředitel instituce Tomáš Kubíček.

Klíčem k výběru prezentova­ných titulů pro pořadatele byly prestižní literární trofeje. V potaz brali Cenu Jaroslava Seiferta i Magnesii Literu.

„Vnímáme to jako vzkaz, že těmito knihami máme Česko reprezento­vat v zahraničí,“říká Kubíček. V další větě nicméně přiznává, že německá a anglická knižní kultura v současné době velký zájem o českou Od kytary k literatuře literaturu nejeví, nacházejí naopak zalíbení v asijských autorech.

V roce 2019, kdy Česko bude hlavní zemí knižního veletrhu v Lipsku, se však podle Kubíčka situace změní.

Bude zajímavé sledovat, jak si s naší lipskou vizitkou jeho tým společně s nově vzniklým Českým literárním centrem poradí.

Doufejme, že do té doby česká prezentace nabídne trochu lákavější vizuální podobu. Pro inspiraci se nemusí chodit daleko. Nad českým stánkem letos ve Franfurtu výrazně vyčnívalo Polsko nebo Maďarsko.

A možná by také stálo za pokus neřídit se při výběru jen vkusem literárníc­h porotců. Neoceněná zůstává hromada dalších skvělých knih.

Dá to sice více práce, ale výsledek může stát za to. Navíc pro zřízené literární centrum to nemusí být tak složité.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia