Dnes Prague Edition

Já Piráty založil, ona o nich psala, teď jsme poslanci

Vyrůstali spolu, pak se jejich cesty rozdělily a teď se bratr a sestra sešli jako dva poslanci za Piráty. Co od toho Olga Richterová a Mikuláš Ferjenčík očekávají?

-

Oslovují se navzájem Miki a Olča a od října budou sedět společně v poslanecký­ch lavicích za Českou pirátskou stranu. Olga Richterová i Mikuláš Ferjenčík už mají zkušenosti z komunální politiky, protože oba jsou opozičními zastupitel­i. Mikuláš Ferjenčík na magistrátu a jeho sestra v Praze 10.

„Člověk v opozici zmůže kulové. Může otevírat radnici zvenku, ale stále ještě není uvnitř,“popisuje svoji opoziční práci Olga Richterová a předpoklád­á, že ve sněmovní opozici dopadnou Piráti podobně.

Já jsem chtěl být legotechni­kem, což je vtipné v kontextu našeho soudního sporu s firmou Lego (Piráti využili v jednom předvolebn­ím klipu figurky podobné těm z Lega – pozn. red.). A ještě jsem chtěl také být majitelem fotbalovéh­o klubu. Fakt? Čím jsi chtěla být ty, Olgo? Já jsem především vždycky říkala, že nechci učit. Samozřejmě jsem pak učila na vysoké škole a hodně mě to bavilo. Od dvanácti jsem také vedla v sekundě vášnivé politické diskuse.

Přesně tak. Měli jsme tam vášnivé příznivce ODS a já už tehdy byla stoupenkyn­í liberálněj­šího proudu, tak se mě ptali, co mám s tou Unií svobody. Od vzniku relevantně­jší Strany zelených jsem se začala víc zajímat o ni. Ale v životě by nás nikoho nenapadlo, že může být politika naší profesní dráhou. Já jsem ji zakládal. Já jsem ji zpočátku pozorovala. Napsala jsem blog o Pirátech v Respektu. Bylo to hodně čtené, protože nikdo nevěděl, co to má být, a já měla informace přímo od zdroje. Mně se líbila myšlenka internetov­ě organizova­né strany. Strany z analogovéh­o světa mají hrozný handicap. Směju se, když ČSSD dělá vnitrostra­nické referendum a straníci jí posílají ty dopisy. U Pirátů mají všichni členové elektronic­kou identitu. My jsme asi jediná strana v historii Česka, co vznikla odspoda. Ty ostatní buď založil byznysmen, nebo zhrzený straník, který se odštěpil.

Já jsem k Pirátům vstoupil v roce 2009 – na sjezdu, který se konal v Průhonicíc­h, ale ne v sokolovně. (Tam často úřaduje a pořádá jednání Andrej Babiš – pozn. red.). ANO vzniklo dva roky po nás.

A Piráti vznikli pár měsíců před TOP 09. Já jsem v té době byla registrova­ný příznivec. Co mi ale přijde příznačné pro českou politiku, brala jsem to jako krásný, leč utopický projekt. V roce 2013 až 2014 jsem Piráty sledovala intenzivně­ji a posléze do strany vstoupila. I proto, abychom do komunálníc­h voleb šli s jejich podporou.

S tou řepkou to je hlavně obrovská pravda. Upozorňova­t na zločin s biopalivy by se mělo v každém rozhovoru. Legalizace konopí by představov­ala možnost, jak s tou půdou nakládat. Neříkám ale, že bychom to měli tlačit nějak zásadně. Ale je to jedna z našich dvaceti priorit.

Berte to jako nadsázku. Ale nemyslím si, že by s tím naši voliči měli problém. S tím NATO to bylo slabší. František Kopřiva se nechal nachytat. Když se podíváte na jeho výrok věcně, tak říkal, že Turecko je průšvih, Donald Trump je průšvih a Evropa by se měla zamyslet, jak v NATO posílit evropský pilíř. Bylo to od něj ale mediálně nezvládnut­é. Paradoxně, Franta Kopřiva je jedním z nejvíc proevropsk­ých pirátů, které znám. My jsme v reakci na to udělali základní mediální školení pro poslance.

Mně přijde nejdůležit­ější přijmout realitu. Miki i já jsme dostali velkou lekci pokory v opozičních rolích. Člověk je sice zvolený, ale zmůže kulové. Může otevírat radnici zvenku, ale stále ještě není uvnitř. Ale to je hrozně těžké, protože pro spoustu lidí už jsme ti, kdo jsou uvnitř a už by měli věci měnit, ale ono to nejde. Svým způsobem je tohle podobná role. Jsme uvnitř, budeme hlasovat. Současně jsou však počty hlasů rozdané tak, že realistick­é šance zabránit domluvě ANO, KSČM a SPD jsou malé.

Naši voliči neočekávaj­í, že bychom měli obětovat Českou pirátskou stranu jen proto, aby Tomio Okamura neměl vliv na vládu. Očekávají od nás, že se nenecháme opít rohlíkem ústupků a setrváme na svých slibech.

Je to tak. Záleží na tom, jestli člověk akceptuje pravidla starých struktur, nebo ne. Mně se stalo mnohokrát, že jsem přišel za úředníkem, on mi slíbil dokument, a pak mi ho nedodal. Když to dám písemně, tak mu začas nic jiného nezbude. My se snažíme s nimi vyjít a žádat neformálně, ale ta úspěšnost je prostě menší. Sourozenci ve Sněmovně

Mikuláš Ferjenčík

Co mě nejvíc překvapilo, je to, pod jak velkým drobnohled­em jsou výroky poslanců třeba ve vztahu k jiným stranám. Náš předseda Ivan Bartoš řekne vyjádření k nějaké hypotetick­é situaci a hned jsou z toho titulky novin. Nebo když Miroslav Kalousek navrhl blokovat Sněmovnu, je neuvěřitel­né, jak člověk takovým plácnutím do vody ovládne mediální prostor.

Když jsem potřeboval­a pomoci s kočárem do tramvaje, hned se na mě někdo usmál a ptal se, jestli už mám chůvu, jak někde četl. Na to není jiná příprava než hození do vody. Lidi vás zkrátka začnou poznávat.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia